Johnny Hollow - A Collection of Creatures

Johnny Hollow – A Collection of Creatures

Johnny Hollow - A Collection of Creatures
Země: Kanada
Žánr: alternative / electronica / ambient / gothic / trip-hop / experimental
Datum vydání: 21.1.2014
Label: selfrelease

Hodnocení: 8,5/10

Odkazy:
web / facebook / twitter

Jediný důvod, kvůli němuž se vyplatí se prokousávat takovým velkým množstvím neznámých nahrávek, je ten, že mezi tunami těch špatných a podprůměrných, z nichž většina letí do koše pomalu už po prvním poslechu, občas narazí na věc jako “A Collection of Creatures”. Kanadská formace s názvem Johnny Hollow totiž natočila desku vysoce poutavou, neobyčejnou a zajímavou…

Výčet žánrů v hlavičce této minirecenze se asi tváří hodně divoce, ale ve skutečnosti Johnny Hollow nehrají nějakou krkolomnou muziku, vlastně jde o hodně příjemnou, přirozenou a provzdušněnou záležitost, ačkoliv avantgarda i experiment zde jsou a je jich tu hodně. Těch padesát žánrů spíše plyne z naprosté nezařaditelnosti Johnny Hollow; když si tu hudbu pustíte, jistě byste přišli i na další styly, které bych tam mohl napsat, takže je to vlastně skoro jedno, protože do nějaké škatulky tuhle skupinu stejně nezařadíte.

Největší roli na “A Collection of Creatures” hraje především cello, výtečná živelná rytmika a v neposlední řadě také fantastický zpěv Janine White, do čehož se samozřejmě promítají i další nástroje jako kytary (rozhodně však nečekejte nějakou metalovou kytaru), klávesy, basa, další vokály nebo lehká elektronika. Nástrojově to nevypadá na žádnou šílenost, nicméně výsledkem je i tak onen nezařaditelný žánrový mix s velice bizarní a groteskní atmosférou. Ačkoliv tohle říkám strašně nerad a podle mě by se to ani v recenzích říkat, tohle je vážně tak “mimo”, že musím prohlásit, že to prostě musíte slyšet sami, jelikož nevím, jak to popsat.

Obzvláště začátek “A Collection of Creatures” je naprosto úžasný, prvních sedm skladeb je doslova fantazie a upřímně jsem už během prvního poslechu seděl na prdeli, čuměl s otevřenou hubou a nevěřil, že je to vážně až tak taková nádhera. Úplný závěr desky v podobě posledních pěti písní už bohužel nastavenou laťku nedokáže udržet, ale i tak se stále jedná o skvělou a zajímavou hudbu a také to nic nemění na tom, že tohle si rozhodně zaslouží poslouchat a dostávat vysoká hodnocení.


5 komentářů u „Johnny Hollow – A Collection of Creatures“

  1. H., díky! Johnny Hollow – absolútny hudobný orgazmus! Hudba, na akú som čakal desaťročia ! Som úplne v prdeli…
    Kde si to našiel? Majú ešte niečo?

    1. Jo jo, je to pecka, jsem rád, že se líbí :) Měli by mít na kontě ještě další dvě desky – Johnny Hollow (2003) a Dirty Hands (2008). Zatím jsem je neslyšel, ale chystám se na to :)

  2. Čím víc J. H. poslouchám, tím mi to připadá skvělejší. Ale asi byla chyba pustit se nejdřív do remixů. Snad mně budou stejně bavit i  řadové desky :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.