Junius - Days of the Fallen Sun

Junius – Days of the Fallen Sun

Junius - Days of the Fallen Sun
Země: USA
Žánr: post-rock / space rock
Datum vydání: 18.2.2014
Label: Prosthetic Records

Hodnocení: 8/10

Odkazy:
web / facebook / twitter

Junius je jméno, o němž jsem doposud měl maximálně jen to ponětí, že něco takového někde existuje, cokoliv z dílny této bostonské kapely jsem však neslyšel. Přesto když jsem uviděl přebal jejich nového EP “Days of the Fallen Sun”, dostal jsem takový pocit, že bych si to měl sehnat. A ještěže tak!

Během několika úvodních vteřin první regulérní skladby “The Time of Perfect Virtue” jsem si už pomalu začínal myslet, že půjde o normální klasický post-rock, což popravdě řečeno není věc, z níž bych byl zrovna na větvi, ale Junius mě hodně rychle vyvedli z omylu, přičemž ten jejich recept, s nímž se jim to povedlo, je ve své podstatě velice jednoduchý – prostě dokážou přijít s neuvěřitelně silnými momenty. Zpočátku se mi tomu pomalu ani nechtělo věřit, jak dobré to je, ale některé melodie a nápady na “Days of the Fallen Sun” jsou beze srandy naprosto perfektní, až si z nich člověk skoro sedne na zadek.

Vtip je ovšem v tom, že takovéhle momenty nejsou zas tak výjimečné a něco takového se nachází v každé ze čtyř regulérních skladeb na EP. A aby toho čistě náhodou ještě nebylo málo, ani to všechno mezi těmito fantastickými pasážemi není žádná zbytečná výplň, ale stále velice parádní muzika. Maximálně tak “Battle in the Sky” je v hodně velkých uvozovkách slabší (i když třeba klávesové vyťukávání v průběhu první minuty je také super), ale i tak je pořád skvělá… a i kdyby nebyla, excelentní písně jako “The Time of Perfect Virtue” nebo “Forgiving the Cleansing Meteor” by to stejnak bohatě vyvážily. Počin dokonce nijak nebrzdí ani větší počet kraťoučkých instrumentálních meziher, jež působí spíš jako intra k jednotlivým skladbám, takže i zde dobré.

Jednoduše řečeno, “Days of the Fallen Sun” je to první, co jsem kdy od Junius slyšel, ale i přes fakt, že jde o pouhé EP o necelých 25 minutách, si mě kapela dokázala naprosto jednoznačně získat na svou stranu. Hned jak na to budu mít čas, půjdu zjistit, zdali u mě Američané zvládnou tuto pozici zpětně obhájit i na starších počinech…


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.