Korium - Do komnát večnej zimy

Korium – Do komnát večnej zimy

Korium - Do komnát večnej zimy
Země: Slovensko
Žánr: black metal
Datum vydání: 26.8.2013
Label: War Against Yourself Records

Hodnocení: 8,5/10

Odkazy:
web

Koronas určitě patří mezi nejaktivnější muzikanty na slovenské black metalové scéně, přinejmenším tedy co do počtu vydávaných nosičů, protože těch se pod hlavičkou jeho jednočlenného projektu Korium objeví za rok vždy hned několik, obzvláště od roku 2011 je ta kadence úctyhodná a v diskografii se to jen hemží především minialby a splity. Budeme-li se ovšem bavit pouze o těch počinech, které jsou formálně označeny jako dlouhohrající, je “Do komnát večnej zimy” teprve třetí deskou po nahrávkách “The Pendulum of Sorrow” (2009) a “Csejthe, staré spiace domy” (2012).

Hudební náplň “Do komnát večnej zimy” se dá vlastně popsat velice jednoduše, až by se mohlo zdát, že je to vlastně poměrně málo na to, aby tím šla smysluplně naplnit tři čtvrtě hodina času, nicméně tenhle konkrétní druh black metalu, jaký najdete právě u Korium, je natolik specifický, že mnohdy odporuje tomu, co by průměrný posluchač odhadoval. “Do komnát večnej zimy” totiž obsahuje tři čtvrthodinové skladby syrového a hodně podzemního black metalu v relativně monotónním duchu a pomalejším tempu; black metalu, v němž se nehraje ani v nejmenším nehraje na nějaké instrumentální výkony nebo chytlavost, ale naprosto vše je podřízeno atmosféře.

Tohle je recept, který i přes svou neoriginalitu fungovat opravdu může, ale ta hranice mezi dobrým a špatným je hodně úzká a dost často jen pocitová. Nicméně v případě desky “Do komnát večnej zimy” je to rozhodně ta lepší možnost, protože se jedná o naprosto excelentní záležitost, jež má i přes zdánlivou primitivnost obrovskou hloubku, dokáže být setsakra uhrančivá a i přesto, že celou tři čtvrtě hodinu více či méně posloucháte “to stejné”, vůbec nenudí.

Samozřejmě je to věc, která prostě nesedne každému a pro běžného fandu metalu to není ani náhodou. I pokud pro vás black metal znamená Dimmu Borgir nebo Cradle of Filth, držte se od tohoto alba dál. Jestli ale považujete třeba takové “Filosofem” za geniální desku, mohli byste si s Korium potykat a užít si jednu hypnotickou atmosféru.


13 komentářů u „Korium – Do komnát večnej zimy“

 1. Když jsem už otevřel tuhle recenzi.. co je s Koronasem? Na Metal archives stojí tohle- With the end of Korium, the musician has stopped using his pseudonym as well.
  Simultaneously, he began creating music that is an adoration towards God and also an expression of gratitude for the actions of Christ – the Son of God – on Earth. Máte k tomu někdo bližší info?

  1. Nemám, ale taky jsem na to při psaní Sorgoth narazil a čuměl na to jak péro z gauče. Rovněž bych uvítal info, jestli o tom kdokoliv ví víc (třeba někdo, kdo se s hudebníky ze slovenské BM scény zná osobně?)…

 2. Ten text pochází z oficiální stránky Korium a o té “změně” jsem slyšel už dřív, takže to zřejmě bude pravda. Jeho věc.

 3. Ale to jistě, nejsem ten, kdo by někoho soudil za víru, na to jsem už moc starej… ale zajímalo mně, jestli k tomu Koronas někde něco aspoň neutrousil. Měl jsem ho rád jako hudebníka, nikdy v rozhovorech nežvanil kraviny, tak mně ten chlapík zajímá i po téhle změně.

 4. Nevíte někdo, pod jakým názvem teď ” Koronas ” či jak ho nazvat teď tvoří ? I když je to z druhý strany, zajímá mně to.

  1. To nevím, ale říkal mi náš noisemaster Erik (jinak Angel Epilepsia, Drén, atd…), že jednu dobu přišel s tím, že nebude dělat hudbu, ale točit něco na kameru. Údajně se mu borci vysmáli (v dobrém, zřejmě) a od té doby je klid po pěšině. Ale jak moc to souvisí s tou transformací, to fakt nevím.

 5. Do pozornosti dávam dva relatívne nové, ale hlavne aktívne projekty od Koronasa (aspoň podľa Metal Archives) – Between Two Castles a Owlsilar Gate.

 6. Už jsem na Owlsilar Gate narazil bez povědomí o tom, že je za tím ex- Koronas, vystupující teď pod nickem Silg Bor. Naneštěstí je to velká bída jako většina dungeon synth scény. Ještě prubnu Between two castles, u toho je psán jako styl black metal a to tomuhle chlápkovi šlo výborně.

  1. Náramně mrzutý, že ty jo. Chtělo by to víc Capslocku a vykřičníků, takhle je to dost nuda, málo pravda a nedosti svojský.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.