Lucifer - Still Alive, But Already Dead

Lucifer – …Still Alive, But Already Dead…

Lucifer - ...Still Alive, But Already Dead...
Země: Česká republika
Žánr: black metal
Datum vydání: 16.6.2014
Label: selfrelease

Hodnocení:
Ježura – 6,5/10
Zajus – 6/10

Průměrné hodnocení: 6,25/10

Odkazy:
facebook / bandcamp / bandzone

První pohled (Ježura):

Když jsem před časem poslouchal demo “Phosphoros” od semilských Lucifer, byl z toho cítit velký potenciál. Dobrá zpráva je, že po poslechu EP “…Still Alive, But Already Dead…” mohu říct, že ten potenciál nevyzněl do prázdna a na novém materiálu je zřetelně znát posun.

Zabývat se formalitami se mi moc nechce, protože opakovat kolegova slova pode mnou by bylo zbytečné. Pojďme tedy rovnou na to důležité – muziku. Cover “Suck My Blood” od Beherit neřeším, protože předlohu neznám. V případě dvou přehraných skladeb z dema pak také není moc o čem. V novém zvukovém kabátku jim to pochopitelně sluší, jinak se toho ale moc nezměnilo – tedy až na song “Grunwald”, kde se Lucifer zbavili nepříliš libozvučného dvojhlasu, nahradili ho pěkným ženským vokálem a najednou to zní o poznání lépe. Navíc mi celý song přijde lépe zahraný, což mu přidává na přitažlivosti, a to se samozřejmě počítá.

Těžištěm minialba jsou ale dvě nové skladby, a sice “As the Falcon Flies” a “Rozklovou nás havrani a vrány”. S potěšením mohu konstatovat, že se obě nesou v duchu rozmáchlého a atmosférického pojetí black metalu, kterým Lucifer překvapili skrze song “Krkonošské lesy” na “Phosphoros”, a že jsou obě velmi solidní. Zejména otvírák “As the Falcon Flies” je vyloženě skvělý, plný dobrých nápadů a i když by se i zde našlo pár detailů, které by šlo vylepšit (na můj vkus možná nepatrně suchý rozjezd), pořád je na té skladbě parádně vidět, jak velký krok Lucifer učinili po skladatelské i hráčské stránce. Mimochodem, jsem jediný, kdo by si “As the Falcon Flies” s trochou nadsázky dovedl představit na nějaké desce Kampfar?

Co naplat, dělají mi radost, kluci ušatí. Jestli bylo “Phosphoros” opatrným náznakem potenciálu, potom je “…Still Alive, But Already Dead…” už suverénním prohlášením, že s touhle kapelou bychom měli počítat. A já říkám, že pokud potenciální debut dosáhne na stejnou úroveň, jako “As the Falcon Flies”, hodnocení půjde vysoko. Co se EP jako celku týče, tak zatím za 6,5 a jsem náramně zvědavý, s čím Lucifer přijdou příště.


Druhý pohled (Zajus):

České Lucifer jsme před třemi lety zastihli hned po vydání prvního dema “Phosphoros”, které nás potěšilo velice. Solidního black metalu není nikdy dost, a ten od Lucifer byl solidní každopádně. Na šestiskladbovém počinu prakticky nebylo slabší písně a i díky tomu jsem se k němu od jeho vydání pravidelně vracel. Na EP “…Still Alive, But Already Dead…” se Lucifer vrací s novým materiálem, dvěma nově nahranými skladbami z dema a jedním coverem. Jak se dalo očekávat, první věc, která se změnila, je zvuk. Ten dostal o něco profesionálnější kabátek, byť k dokonalosti stále nesahá. Velkou vadou na kráse je však pro mé uši až příliš přehulená baskytara, která sice mocně duní, ovšem zbytečně zastiňuje jemnější práci kytar. V tomto ohledu mi více seděl zvuk dema, jelikož i na něm byla basa slyšet výborně, aniž by lezla do zelí dalším nástrojům. Jinak je však ve zvuku velký skok správným směrem, což nelze přeslechnout při porovnání dvou nově nahraných skladeb. Škoda jen, že kapela nedala prostor výborným “Krkonošským lesům”, které pro mě osobně byly vrcholem “Phosphoros”.

Dvě nové skladby jsou delší a rozhodně promyšlenější. “As the Falcon Flies” se jasně stává mojí nejoblíbenější písní kapely, jelikož do ní Lucifer zvládli zapracovat vše potřebné – od efektního rozjezdu přes rychlé dvojkopákové náklepy a obligátní zvolnění až k povedenému sólu. Právě moment, kdy se skladba v polovině rozjíždí z akustické sekce má opravdovou sílu a atmosféru, jakou v hudbě rád vyhledávám. To druhá novinka “Rozklovou nás havrani a vrány” si mě nezískala. Je rychlejší a přímočařejší, a přestože ji nechybí několik chytrých nápadů, celkově mě její poslech příliš nebaví. Možné, že namlsán chytlavostí starších skladeb a rozmanitostí “As the Falcon Flies” mi “Rozklovou nás havrani a vrány” přijde až příliš obyčejná.

I tak je ale “…Still Alive, But Already Dead…” povedené a já opravdu doufám, že se Lucifer jednou dostanou k dlouhohrajícímu albu. Bude to rozhodně stát za to.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.