Marnost - Die Hamletmaschine

Marnost – Die Hamletmaschine

Marnost - Die Hamletmaschine
Země: Česká republika
Žánr: atmospheric black metal
Datum vydání: 14.4.2013
Label: selfrelease

Hodnocení: 8/10

Odkazy:
web / bandcamp

“Die Hamletmaschine” je čtvrtým počinem projektu Marnost a stejně jako ve všech třech předcházejících případech, i tentokrát se jedná o záležitost velice zajímavou a také kvalitní. Skoro by se už pomalu dalo začít mluvit o tom, že co z dílny Marnost vzejde, je zárukou výborného posluchačského zážitku. A to i přesto, že “Die Hamletmaschine” je oproti předcházejícím nahrávkám docela rozdíl a Marnost zde zvolili lehce odlišný přístup.

Tento odlišný přístup bude do velké míry dán také okolnostmi vzniku. Jak je u Marnosti zvykem, znovu jde jen o jednu skladbu delšího rázu, tentokrát ovšem kompozice vznikla jako součást krátkého tanečního filmu “Hamletophelia”, který adaptuje hru “Die Hamletmaschine” (nebo v češtině “Hamlet stroj”) německého dramatika Heinera Müllera.

Co se hudební stránky týče, oproti předcházející tvorbě se mi zdá, že je “Die Hamletmaschine” členitější, možná i promyšlenější a víc se tam toho děje ve smyslu počtu různých motivů a vývoje kompozice, jako by bylo “Die Hamletmaschine” méně postavené na improvizaci. První část se nese v jakémsi kytarovém vazbení, které spíš než do black metalu spadá do hájemství drone. Poté Marnost zvolní a nabídnou několik minut dlouhou, doslova až melancholickou pasáž, která je pro mě asi vrcholným momentem “Die Hamletmaschine”, a to nejen proto, že Marnost doposud něco podobného neudělali. Zní to totiž vyloženě skvěle, zejména rytmika je v této části excelentní a i díky charakteristickému syrovému zvuku zní výsledek výtečně. Závěrečná část se pak nese v duchu black metalu, který je asi nejblíže tomu, co Marnost dělali dříve, jedná se ale o pasáž hodně dobře vygradovanou a i v jejím rámci kapela dokáže kapela nabídnout hodně příjemných detailů, například sice docela jednoduchou, ale maximálně funkční melodii v pozadí v úplném finále “Die Hamletmaschine”.

“Pukající svět” v mých očích zůstává stále nepokořen, protože je v něm to kouzlo prvního setkání, ale i tak je “Die Hamletmaschine” jednoduše úžasná věc.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.