Mist - Demo 2013

Mist – Demo 2013

Mist - Demo 2013
Země: Slovinsko
Žánr: doom metal
Datum vydání: 14.11.2013
Label: selfrelease

Odkazy:
facebook / bandcamp

K recenzi poskytl:
Mist

Slovinská formace s nepříliš originálním, zato však hodně příznačným názvem Mist je hned na první pohled zajímavá jednou věcí – a sice že všichni členové kapely vlastně nejsou členové, nýbrž členky. Mist totiž opravdu tvoří pětice slečen, což samo o sobě není úplně běžné, ale takových je skupin víc… když k tomu však navíc připočteme žánr, v jakém se Slovinky pohybují, tedy doom metal, pak už to je dost neobvyklé.

Stejně jako slečny daly své kapele krutě originální název Mist, s obdobně krutou originalitou pojmenovali rovněž svůj první demosnímek nápaditě “Demo 2013”. A s podobnou originalitou se pustli taktéž i do samotné hudební produkce – ano, i tohle byla samozřejmě ironie. Mist se totiž na své prvotině vytasily s doom metalem v té nejkrystaličtější podobě (což by problém nebyl – já tvrdím pořád, že doom metal je žánr dost konzervativní), která se u známějších jmen inspiruje tak mocně a tak okatě, že jsem se musel docela krotit, abych tu inspiraci nenazval kopírováním. Například hned první song “Phobia” je obšleh Black Sabbath jak vyšitý.

Na druhou stranu, je nutné vzít v potaz, že se jedná o první demíčko začínající kapely, navíc jsou holky podle fotek dost mladé (může jim být tak okolo dvaceti, řekl bych) a téměř všechny jsou bez předchozích zkušeností v jiných skupinách. S takovouhle konstelací je asi zřejmé, že člověk na “Demo 2013” nemůže uplatňovat nějaké extrémní nároky a hodnotit natvrdo jako zavedené formace (kdybych tak ale udělal, pořád by se však Mist vyškrábaly lehce nad pět bodů, což zase není nějaký ostudný výsledek), mimoto je v té muzice cítit jistý zápal, takže prostě není sebemenší důvod to shazovat, zvlášť když je to relativně poslouchatelné už teď. Nicméně do budoucna by to chtělo jít nahoru a najít si alespoň částečně vlastní tvář, ne se spokojit s tím, že je to “relativně poslouchatelné” hned na začátku…


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.