Mord'A'Stigmata - Our Hearts Slow Down

Mord’A’Stigmata – Our Hearts Slow Down

Mord'A'Stigmata - Our Hearts Slow Down
Země: Polsko
Žánr: post-black metal
Datum vydání: 25.9.2015
Label: Pagan Records

Hrací doba: 30:19

Odkazy:
facebook / bandcamp

K recenzi poskytl:
Propaganda Chaosu / Dewar PR

S Poláky Mord’A’Stigmata jsme kolem sebe relativně dlouho kroužili, aniž by se naše cesty proťaly, a to i přesto, že jsem tak nějak cítil, že by mě jejich tvorba bavit mohla. Nakonec jsem si je poprvé pořádně poslechnul s minulou deskou „Ansia“, která vyšla v říjnu 2013, výsledkem čehož se mi můj dojem potvrdil, protože mě to vážně bavilo. Od té doby již uběhly dva roky (a jak už to tak bývá, uběhly jako voda) a Mord’A’Stigmata jsou zpět s novým počinem…

„Our Hearts Slow Down“ však není regulérní deskou (v takovém případě by byla celkově čtvrtá), ale „pouhým“ minialbem. Na druhou stranu, hrací doba tohoto EP není úplně nejkratší a o pár vteřinek se vyšplhala nad hranici půl hodinky, takže se nejedná o nějaké nedomrlče, které za pozornost nestojí. I díky té délce se nakonec jedná o plnohodnotný počin, na nějž se vyplatí zaměřit trochu svého sluchu, zvláště v tom případě, pokud máte s Mord’A’Stigmata pozitivní zkušenost z minulosti. Vlastně abych řekl pravdu, mě osobně by to nijak nepobuřovalo, kdyby Poláci značili „Our Hearts Slow Down“ za normální řadovku a pustili to ven s dlouhohrající nálepkou, neboť patřičnou úroveň to podle mě má. A naštěstí nejen co do hrací doby, ale i co do kvality.

Na „Our Hearts Slow Down“ se nacházejí celkem tři kompozice, z nichž první dvě, „The Mantra of Anguish“ a „Those Above“ nepatří k těm úplně nejskromnějším. První jmenovaná má 13 minut a ta druhá trvá jen o minutu méně. Mord’A’Stigmata už ale s podobnými časy pracovali i v minulosti, takže žádné velké překvapení není na místě, stejně jako nejsou na místě obavy, zdali to může fungovat. Poláci jsou stále na svém, což sice může zavánět negativním zabarvením, ale není to tak myšleno. Naopak jsem to myslel v dobrém slova smyslu, protože Mord’A’Stigmata si vysokou laťku nastavenou předchozí tvorbou drží i tentokrát.

Opětovně se tedy jedná o velmi chytrý black metal, který s přehledem nabízí dostatečné množství nápadů, aby dokázal posluchače upoutat a něco mu předat. Opětovně se zde nacházejí velice vkusně zakomponované vlivy post-metalu, povedená atmosféra, příjemná rozmanitost i dostatek výborných momentů. Je znát, že Mord’A’Stigmata nepodceňují sílu žádného nástroje, takže nahrávka nestojí jen na kytarách – i třeba bicí totiž dokážou přijít se skvělými linkami a některé přechody se hodně povedly. To vše ale platí nejen o dvou výše jmenovaných skladbách, ale i o té třetí, jíž je titulní „Our Hearts Slow Down“. Jediný rozdíl je v tom, že tato trvá jen pět minut a jedná se o čistě instrumentální kus. Přesto ani ona nepůsobí zbytečným dojmem a na počinu má jistě právoplatné místo.

Vytknout lze snad jen jednu věc, s níž vlastně bojovala již „Ansia“ – kapele by rozhodně slušel trochu osobitější sound. Na první poslech totiž „Our Hearts Slow Down“ právě díky zvuku působí poněkud obyčejně a potřebuje čas, aby konečně prokoukly ty kvalitní skladatelské nápady, které tam určitě jsou. To je asi tak jediná škoda, jinak je to hodně povedený počin.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.