Nadja - Queller

Nadja – Queller

Nadja - Queller
Země: Kanada / Německo
Žánr: drone / doom
Datum vydání: 20.2.2014
Label: Essence Music

Hodnocení: 7,5/10

Odkazy:
facebook / bandcamp

Nadja je jednou z těch kapel (kterých po světě neběhá mnoho), jejichž diskografii jen velmi těžko budete mít kompletní a stoprocentně naposlouchanou od A do Z. Za jedenáct let existence vydali tolik nahrávek, že se mi to ani počítat nechce. Letošní rok je pak jeden z těch méně produktivních, kdy vydali jen jedinou řadovku – ta ovšem stojí za to.

Přiznám se, že k loňskému počinu “Flipper” jsem se ještě nedostal, nicméně letošní “Queller” je vážně paráda. Na 40 minutách skrývá čtyři skladby téměř totožné jak délkou, tak svým charakterem. Hlavním jmenovatelem je tu především zvuk a atmosféra. Špinavá, zašuměná produkce podtrhuje dronovou složku a skvěle spolupracuje s rozostřenou, silně zkreslenou kytarou. Hutné riffy znějí ještě hutněji, výšky jsou naopak otupené a zní jako vzdálené chóry mučených strun. Bahnitému základu přispívá baskytara.

Celá deska je, jak už bývá zvykem, klidná. Pomalu tekoucí proud hudby však není depresivní a veškerá agrese chybí. Takřka celá “Queller” působí uvolněně a přirozeně, jako celek má mnohem blíže k shoegazu než k dronovému či noisovému očistci. Postupně plyne a sílí. První dvě skladby jsou takřka relaxační a až ve třetí “Lidérc” se objeví monumentálnější riff. Závěrečná “Quell” je od začátku maličko vypjatější než zbylé skladby, ale až ve druhé polovině boří budovanou poklidnou atmosféru, kterou bezezbytku zpracovává a transformuje v nátlak a noisové završení. Perfektní gradace desky se stará o zážitek, který je-li správně umocněn dalšími vlivy (klidné prostředí, noc, kvalitní jed dle chuti), roste do závratných výšin.

Jako celek funguje “Queller” na výbornou. Je to sice naprosto typická Nadja, nicméně i přesto mu nelze takřka nic vytknout. Je-li to vaše první setkání s kapelou, nejspíš budete z “Queller” unešeni, pokud již máte od téhle kanadské dvojice pár alb v malíku, překvapeni asi nebudete, nicméně potěšeni zaručeně.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.