Nidra - Koma

Nidra – Кома

Nidra - Кома
Země: Rusko
Žánr: black / doom metal
Datum vydání: 31.8.2013
Label: Electrica Caelestis / Casus Belli Musica

Hodnocení: 7,5/10

Odkazy:
facebook

Nutno říct, že z téhle zkoušky naslepo se nakonec vyklubala velice zajímavá záležitost. Rusové Nidra vydali před dvěma lety pouze jedno krátké EP “Nidra” a letošní “Кома” je jejich dlouhohrajícím debutem. Přesto byste to vůbec neodhadli, protože hudba je to hodně vyspělá, inteligentní a promyšlená.

Základ spočívá v atmosférickém black / doom metalu, což sice na první pohled nevypadá až tak zajímavě, ale Nidra ukazují, že když se chce, stále to jde zahrát osobitě. Přesně tak totiž “Кома” působí – osobitě a neotřele. Což je samozřejmě úžasné, protože tohle dnes o sobě může tvrdit jen málokdo. Instrumentální stránka desky je naprosto skvělá – výtečná a zajímavá kytarová práce, nádherně slyšitelná basa, účelné a tudíž i dobře provedené bicí a navrch vysloveně lahůdkové využití kláves, které se sice ozývají relativně sporadicky, ale když se ozvou, stojí to za to.

Vokál je malinko rozporuplnější. Jeho extrémní poloze, která se paradoxně nenese v black metalovém duchu, nýbrž v hlubokém murmuru, toho nelze moc vytýkat. Čistý vokál, jenž na “Кома” hraje docela nezanedbatelnou roli, je ovšem docela specifický a člověk si na něj musí vyloženě zvyknout, což se podařit nemusí. Komu to ovšem sedne, tomu pak již nic nestojí v cestě za vychutnáváním téhle nahrávky.

Největší a jedinou opravdovou slabinu “Кома” vidím v úplně poslední položce tracklistu, kterou je předělávka “Procession of the Dead Clowns” od Blut aus Nord. Je poměrně sympatické, že se Nidra (na jednu stranu celkem úspěšně) pokusili kompozici pojmout po svém a zasadit ji do kontextu svého projevu, který je od francouzských avantgardistů dost vzdálený, ale na druhou stranu tím celou píseň vlastně zabili a úplně z ní odstranili tu uhrančivou hloubku, která z Blut aus Nord a jejich skladeb dělá tak výjimečnou záležitost. Osobně bych dal radši přednost tomu, kdyby tam nebyla. Vlastní songy Nidra jsou ovšem – jak již zaznělo – opravdu skvělé a za slyšení rozhodně stojí.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.