Nightbringer - Ego dominus tuus

Nightbringer – Ego dominus tuus

Nightbringer - Ego dominus tuus
Země: USA
Žánr: black metal
Datum vydání: 30.9.2014
Label: Season of Mist

Hodnocení: 9/10

Odkazy:
facebook / bandcamp

Tenhle scénář určitě znáte. Procházíte si seznam novinkových alb a najednou vás v té hromadě počinů upoutá jeden kousek jen díky svému obalu. Touha poslechnout si jej a zjistit, co se za obalem skrývá, bývá občas velmi silná a správně tušíte, že bych tak nezačínal, kdyby se v případě mé maličkosti a Nightbringer nejednalo o právě tento případ. Ta touha byla totiž natolik silná, že jsem neřešil škatulku black metal, jemuž jsem nikdy neholdoval, a album si hezky do uší pustil. To, co jsem slyšel, si mě naprosto získalo a po celých 70 minut jsem nepřestával hltat jediný tón “Ego dominus tuus”.

Za oponou tohoto na první pohled nenápadného díla se skrývá black metal epický a melodický. Black metal, kterému nechybí přiměřená dávka bestiální nespoutanosti. Svou náladou a prací s kytarovými linkami a klávesami mi “Ego dominus tuus” připomíná vzdáleně norské velmistry Emperor, což je možná jeden z důvodů, proč mě album tak moc upoutalo a točím jej takřka denně a stále mám co objevovat. A vězte, že to není jen do větru nadhozená fráze, protože “Ego dominus tuus” poslouchám snad už třetí měsíc s železnou pravidelností bez náznaku nudy.

Těžko se “Ego dominus tuus” dělí na jednotlivé prvky, ale líbí se mi, jak epické jízdy “Et nox illumination mea in deliciis meis” a závěrečná “The Otherness of Being”, tak údernější “Things Which Are Naught”, v níž je ten melodický klávesový podklad znatelný taky a navzdory kratší stopáži to není jednoduchá záležitost. Celkovou vyrovnanost a atmosféru nijak nenarušily ani překvapivé ambientní a instrumentální záležitosti “Call of the Exile” a “Salvation Is the Son of Leviathan”. Zejména druhá jmenovaná brilantně připravuje závěr pro následující hypnotický kus, při jehož prvním poslechu mi málem spadla čelist.

Musím říct, že díky svému vztahu k black metalu jsem stále ještě v šoku, jak moc mě Nightbringer baví, a protože je poslouchám už hezkých pár týdnů a stejně nemám dost, tak se nebojím ani vysoké devítky. Fantastická záležitost.


3 komentáře u „Nightbringer – Ego dominus tuus“

 1. Těm Nightbringer to šlape velice dobře, má to pěknou atmošku. Rozhodně jejich nejlepší deska.

  Úplný hudební top to letos pro mě není (ke konci si ukousli trochu moc – na 13min skladbu “nemají”). Ale jinak je to opravdu moc dobré..

  1. Ta deska okolo mě letos několikrát zakroužila, ale zatím jsem ji neslyšel… Že bych tomu dal šanci?

   1. Šanci dej, z BM je to letos jedna z nejpovedenějších desek.

    I když na letošní Abigor, Darkspace nebo Mayhem to nemá, až taková bomba to zase není.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.