Odraedir - Troll's Cave

Odraedir – Troll’s Cave

Odraedir - Troll's Cave
Země: Česká republika
Žánr: pagan / folk metal
Datum vydání: 18.1.2013
Label: selfrelease

Hodnocení:
H. – 3,5/10
Ježura – 3,5/10

Průměrné hodnocení: 3,5/10

Odkazy:
facebook / bandzone

První pohled (H.):

Pokud bychom v redakci hlasovali o nejvtipnější recenze, které kdy u nás vyšly, článek o demosnímku “Pagan Forest” pražských pseudo-pohanů Odraedir by to nejspíš do první desítky dotáhnul. Text recenze sice možná zábavný byl, ale její výsledek byl myšlen zcela vážně – i po přivření očí a všech tělesných otvorů nad amatérismem počínání Odraedir z důvodu, že šlo o začínající kapelu, to pořád byla neposlouchatelná sračka. V letošním roce se pohanské komando bojující ve víru českého velkoměsta ve jménu “Odena” odhodlalo vydat EP, které má snad ještě debilnější název a ještě křečovitější obal než zmiňovaný demáčový předchůdce – “Troll’s Cave”. Tak pojďme na věc…

Řekneme to hned – “Troll’s Cave” je pořád dost velký blábol. Ale abychom byli fér, rozhodně je nutné uznat, že po technické a snad i trochu hudební stránce na něm šli Odraedir v porovnání s “Pagan Forest” nahoru. To znamená především to, že na rozdíl od prvotiny už není “Troll’s Cave” absolutně neposlouchatelný počin, z něhož by se vám chtělo blít víc než po hektolitru rumu, ale “jen” špatný. Odraedir jsou stále přesvědčeni, že folk metal se dělá co největším počtem brutálně kýčovitých a hovadských vyhrávek na kytaru, přitom je to přesně naopak, protože tohle s pořádným folk metalem s prominutím nemá nic společného. Hudba Odraedir je přímo jak nalinkovaná z dob největšího folkového trendu před pár lety, který už naštěstí trochu ustoupil, ale evidentně jim to vůbec nevadí a s nepůvodností si obecně hlavu příliš nelámou – například taková “Campfire” je tak nechutný obšleh Ensiferum, že by se měl skladatel toho songu stydět.

Sice je to lepší než “Pagan Forest”, ale pořád je “Troll’s Cave” fakt blbé, a to i na takhle mladou kapelu – už jen tím, že Odraedir ztělesňují všechno, co je na tomhle žánru špatně. Při vší úctě je to prostě totální volovina… ale co také čekat od “pohanské” kapely, která si na obal musí dávat obrázky ze stránek jako Uhlí Židlochovice a ještě tam jako zdroj napíše “Židlovice”…

Oden s vámi…


Druhý pohled (Ježura):

Nový materál z dílny Odraedir, to bylo něco, co jsem si rozhodně nechtěl nechat ujít. Ano, z části to byla škodolibá zvědavost, co to zase bude za dílo, ale na druhou stranu mě opravdu upřímně zajímalo, jestli Odraedir po skladatelské stránce náhodou nevyrostli do sfér, kde už by poslech té hudby nepůsobil zdravotní obtíže. Třískladbové EP “Troll’s Cave” jsem tedy sluchovody párkrát prohnal, a kdybych měl na vznesenou otázku odpovědět velmi stručně, pak je novinka skutečně lepší než absolutně příšerné demo “Pagan Forest”. Zdá se totiž, že pánové pomalu začali pronikat do umění udělat skladbu tak, aby měla alespoň přibližně nějakou vnitřní kontinuitu a její jednotlivé části na sebe plus mínus rozumně navazovaly. Také se nestydím prohlásit, že se na čtvrthodinovém EP urodilo několik pasáží, které jdou bez uzardění poslouchat, a technická stránka věci rovněž doznala značný progres.

To zní docela pozitivně, co? No… zní, ale ve výsledku to pořád nestačí ani na průměrné hodnocení. Z celého “Troll’s Cave” opět dýchá těžký amatérismus, větší část EP je hudebně skoro úplně marná a ty poslouchatelné části nejen že pořád nejsou nijak zázračné, ale navíc jsou většinou zcela nepokrytě vykradené (Finntroll a Ensiferum, kdyby to někdo nepoznal). A že tomu dále škodí zbytečnosti jako třeba dvojitý rozjezd jinak realitivně slibného úvodu “The Rise of Cernunnos” nebo velestupidní závěr už tak dost jalové hoblovačky “Campfire”, o tom zde hovořím jen tak pro ilustraci.

Ano, “Troll’s Cave” je objektivně lepším počinem než zmiňovaný demáč, ale přesto má do průměru a tím spíše pak do opravdové kvality pořád hodně daleko. Ale kdo ví, pokud si Odreadir udrží nasazenou vzestupnou tendenci, třeba se od nich jednoho krásného dočkáme desky, která půjde poslouchat.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.