Oldd Wvrms - Nøt

Oldd Wvrms – Nøt

Oldd Wvrms - Nøt
Země: Belgie
Žánr: sludge / doom metal
Datum vydání: 17.9.2015
Label: selfrelease

Hrací doba: 26:40

Odkazy:
facebook / bandcamp

K recenzi poskytl:
Oldd Wvrms

Belgičané Oldd Wvrms se hned od počátku svojí cesty prezentují stylem, jenž jasně naznačuje, že tohle nejsou žádná ořezávátka – ani co do hudebního stylu, ani co do kvality hudby. Ačkoliv totiž tahle parta začala své první počiny vydávat teprve v loňském roce, okamžitě servíruje dost solidní muziku, jež by, nebojím se říct, příznivcům sludge / doom metalu za trochu té pozornosti mohla stát…

Jako první si Oldd Wvrms připravili ípko „Mater Serpentium“, které vyšlo v červenci (samozřejmě myšleno v tom loňském) a nabídlo dva vály o 15 minutách. Tomu se sice nyní věnovat nebudeme, ale vězte, že i to je zábavné a oproti dnes recenzované dvojce o nic moc nezaostává. Oním pokračováním, na nějž si nyní posvítíme, je další ípko „Nøt“ pocházející ze září. Na něm už Belgičané přicházejí se čtyřmi songy, jejich souhrnná hrací doba se vyšplhala na vcelku slušnou cifru necelých 27 minut. Tak hurá na věc…

Předně si musíme ujasnit jednu záležitost – příliš velkou originalitu od Oldd Wvrms nečekejte. Belgičané hranice svého žánru neposouvají, ale to neznamená, že by automaticky museli nudit. Sludge / doom v jejich podání je kurevsky hutný, poctivý a v neposlední řadě – funkční. První dva tracky „Corrosive“ a „Crawling Things“ jsou takový ten typický sludgemetalový močál s těžkotonážním riffováním, uřvaným vokálem a samozřejmě i občasným zvolněním, v jehož rámci ovšem Oldd Wvrms povolí jen v riffové hradbě, nikoliv však v zatěžkané náladě celého materiálu.

Mimoto tomu Belgičané místy dodávají lehce psychedelický odér, o nějž se starají především doprovodné vokály. To na jednu stranu sice nevypadá jako něco nevídaného, ale nakonec je to dost na to, aby posluchač dostal pocit, že Oldd Wvrms nenabízejí jen další standardní a obyčejné bahno, ale že má to jejich podání i nějaký smysl. A to je samozřejmě vždycky příjemné.

V poslední dvou skladbách „Nøt“ navíc Oldd Wvrms ukážou, že to umějí i trochu jinak, díky čemuž celé EP nepůsobí nijak jednotvárně. „Corrosive“„Crawling Things“ jsou sice natolik dobré, že by dle mého kapela takovýhle čas utáhla jen v té svojí „základní“ podobě, nicméně i tak si není nač stěžovat. V „She Stands Behind“ se Oldd Wvrms prezentují víc čistokrevným doom metalem než sludge / doomem… songu vládne umíráčkové tempo a charakteristicky sabbathovské riffy, a i když nijak nepopírám, že první dva tracky u mě vedou, pořád je to pohodová muzika a nečiní mi to sebemenší problém poslouchat. Poslední „Erath“ pak působí spíše dojmem outra, jelikož se tenhle kousek nese v darkambientním duchu. Právě tohle finále je asi největší slabinou „Nøt“, jelikož se tam po většinu času vlastně nic neděje a méně jak poloviční doba z nastavených šesti minut by tomu klidně stačila.

I přes trochu roztahané finále v podobě „Erath“ je však „Nøt“ povedeným počinem, jehož poslech mě určitě bavil. Jako nástřel věcí budoucích paráda, líbí se mi to a další tvorbu Oldd Wvrms si rád poslechnu.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.