Rise of Avernus - Dramatis personae

Rise of Avernus – Dramatis personæ

Rise of Avernus - Dramatis personæ
Země: Austrálie
Žánr: gothic / death metal
Datum vydání: 30.3.2015
Label: Code666 Records

Odkazy:
web / facebook / twitter

K recenzi poskytl:
Aural Music / Code666

Když jsem před rokem sepisoval recenzi debutového alba Rise of Avernus, “L’appel du vide”, nešetřil jsem chválou. Tehdy naprosto neznámá parta si mne svým počinem získala natolik, že je čas od času v přehrávači otočím a stále se dobře bavím, což se mi v případě promáčů, jež k nám do redakce přicházejí, zas tak často nestává. Jejich letošní EP tak ve mně vzbuzovalo docela jiné pocity a hlavně jsem očekával minimálně pokračování cesty, jak ji nyní už jen čtveřice předloni započala.

“Dramatis personæ” k mé vlastní spokojenosti pokračuje tam, kde Rise of Avernus minule skončili, přesto jsou v konečném výsledku lehce jiní. Hned na první poslech bylo zřejmé, že ubylo gotických momentů, klavír je dávkován opatrněji a v řadách kapely již nepůsobí Catherine Guirguis, jejíž podmanivý vokál byl jedním z vrcholů debutu. “Dramatis personæ” je o poznání temnější a ostřejší, ovšem nečekejte primitivní death metalovou řežbu staré školy… spíš si dokážu představit, že si v Rise of Avernus najdou zalíbení fanoušci Moonspell nebo třeba Septicflesh. Tu klávesy, tu smyčcové samply a i to piáno si svou cestu na povrch najde, takže na pozadí kytarových hradeb se stále něco děje.

Za hlavní “hvězdu” “Dramatis personæ” lze díky personálním změnám považovat zpěváka Bena, který veškeré vokály převzal na svá bedra a odvádí zatraceně dobrou práci. Jeho hluboký growling je přesně tím, čím má být, a do košatě stavěného death metalu padne náramně. Stejně tak umí stále hezky melodicky zapět, což předvedl třeba v “Path to Shekinah”, jež je díky éterickému refrénu jednou ze skladeb, která se okamžitě usadí v paměti. Na druhou stranu i hutné valivé pecky jako “In the Absence of Will” nebo “Acta est fabula”, v níž si zahostoval Grutle KjellsonEnslaved, zatraceně baví.

Co jsem čekal, to jsem taky dostal, takže můžu s klidným srdcem hovořit o “Dramatis personæ” spokojeně. Rise of Avernus mají dost slušně našlápnuto, takže doufám, že se něco nezlomí a další (doufám, že tentokrát už plnohodnotné) album se objeví co nejdříve.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.