Slagbjørn - Mørkt og jævlig

Slagbjørn – Mørkt og jævlig

Slagbjørn - Mørkt og jævlig
Země: Norsko
Žánr: black metal
Datum vydání: 18.3.2014
Label: Darker Than Black Records

Hodnocení: 6,5/10

Odkazy:
web / facebook

V minirecenzích není moc místa, takže je lepší ho neztrácet historií kapely, ale u Slagbjørn udělám výjimku. Norové vydali svůj první nosič (split s Forhatt) v únoru 2012, ale v červnu začal být jejich hlavní skladatel Vanskjebne nezvěstný, načež v září zbytek kapely ukončil činnost. V listopadu téhož roku pak bylo nalezeno Vanskjebneho mrtvé tělo (příčina smrti je veřejnosti neznámá, podle všeho však bez cizího přičinění) a o měsíc později Slagbjørn odehráli svůj první a také poslední koncert jako vzpomínku na bývalého spoluhráče. Někdy v mezičase pak také byla ohlášena posmrtná debutová deska “Mørkt og jævlig”

“Mørkt og jævlig” nakonec vyšlo v březnu letošního roku a nachází se zde kompletní strana Slagbjørn z výše zmiňovaného splitu a další dvě skladby (jmenovitě “Slagbjørn” a “Vanskjebne”). Hudebně se nejedná o nic špatného, ale ani extrémně výjimečného – Slagbjørn jednoduše sypou klasický severský mrazivý black metal v povětšinou rychlém duchu, takže se můžete těšit na další várku špinavých riffů, krkavčího ryku a bicích salv. Nějaké zpomalení se objevuje spíš výjimečně, například na začátku “Slagbjørn”, poklidnějším konci “Vanskjebne” nebo v průběhu finální a nejpropracovanější osmiminutovky “Dauen”, která je suverénně vrcholem celého počinu.

I když “Slagbjørn” na svém debutu, jenž je zároveň i labutí písní, nepředvádějí nic, co byste dřív v životě nikdy neslyšeli, tak ten způsob, jakým to dělají, je uvěřitelný a je v něm cítit ne úplně malá kvalita. Snad i díky tomu je tedy poslech “Mørkt og jævlig” zábavný – zjevné neoriginalitě navzdory. A také je díky tomu na místě prohlásit, že je škoda, že činnost Slagbjørn musela kvůli smrti ústředního člena skončit dřív, než pořádně začala, protože kdyby se tak nestalo, mohla by být budoucí aktivita tohoto projektu zajímavá. Nicméně alespoň “Mørkt og jævlig” za poslech stojí a fanouška klasického black metalu myslím nezklame…


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.