Sodoma Gomora - Éra déra

Sodoma Gomora – Éra déra

Sodoma Gomora - Éra déra
Země: Česká republika
Žánr: horrorcore / rap
Datum vydání: 8.3.2013
Label: ZNK

Hodnocení:
H. – 7,5/10
Ježura – 8/10

Průměrné hodnocení: 7,75/10

Odkazy:
web / facebook / bandzone

První pohled (H.):

Rapové duo Sodoma Gomora a všechny jeho spřízněné projekty jsem až doposud sjížděl pouze z YouTube (ale zato docela poctivě), takže “Éra déra” je vlastně první souvislá deska, do níž jsem se pustil. I když mě ty vybrané tracky, které znám, hodně baví, nebyl jsem si úplně jistý, jestli to utáhne celé album a upřímně řeknu, že jsem se docela bál téměř hodinové délky. Jenže “Éra déra” mě však opravdu hodně překvapila, protože Sodoma Gomora tu stopáž zmákne naprosto bez problémů a ještě se jedná o tak zábavný poslech, že to člověk sjíždí pořád dokola.

Beaty jsou suprové, v některých písničkách dokonce tak dobré, až člověku skoro přijde líto, že to má tak sprosté texty, protože by na tom šlo postavit i něco jiného než “jenom” taková prdel, viz třeba “Píchám tvojí starou”. Rap je skvělý a oba protagonisté si to dávají výborně, stejně tak jako většina hostů, z nichž nejslabší je paradoxně Záviš“Opilé souloži”. Naopak trefa do černého bylo angažování Radka ŠkarohlídaHentai Corporation, jenž skvěle okořenil pecky “Sodomagor” a “Ta svině mi byla nevěrná”. Texty jsou samozřejmě extrémně úchylné a vulgární, zároveň s tím však i extrémně zábavné.

Ačkoliv jsem řekl, že “Éra déra” baví v celé své délce, samozřejmě je zde pár nejbrutálnějších pecek, které jsem si oblíbil víc než ostatní. Mezi ně jistě patří tři z již jmenovaných – “Píchám tvojí starou”, “Sodomagor” a “Ta svině mi byla nevěrná”. K tomu bych ještě přidal našlapaný “Faktor strachu”, v jehož refrénu nastoupí drtivá kytara, skvělou “Udílení cen” s bránici-trhajícím textem o tom, jak se Řezník a DeSade vypravili mezi domácí popovou smetánku na udílení cen, ale klidně třeba i klipovku “Insane Insane”. Každopádně, celkově jde o fakt skvělou záležitost.


Druhý pohled (Ježura):

Stále kultovnější pionýři českého horrorcoru, ŘezníkDeSadem, se v posledních letech rozhodně neflákali a jejich píle přinesla kýžené ovoce. Zatím každá dosavadní deska Sodomy Gomory byla proti té předchozí posunem o krok dál, a že na tomto trendu ústřední dvojice zvrhlíků nehodlá nic měnit, to se potvrzuje i letos skrze novinku “Éra déra”.

Kolega vyjádřil obavu nad tím, jestli Sodoma Gomora zvládnou utáhnout hodinovou stopáž desky, ale ač se to někomu může zdát jako nepravděpodobné, “Éra déra” nabízí natolik silný materiál, že mu osmapadesát minut vážně nedělá problém. A vlastně se není čemu divit, protože “Éra déra” je obecně řečeno co track, to hit. Všechny beaty do posledního jsou naprosto špičkové a ten, kdo je stvořil, prokázal vedle zřetelné zručnosti také velkou nápaditost, protože beaty jsou pestré nejen co nálady a rytmu, ale také co se týče užitých samplů i živých nástrojů. Koktejl je to věru pestrý a zejména chutný, takže “Éra déra” má co nabídnout i v čistě instrumentální podobě.

Samotné rapy ale kvalitou nikterak nezaostávají a s beaty neustále soutěží, co urve větší část pozornosti. Jakkoli mi u některých starších věcí připadalo, že buď Řezník nebo DeSade na toho druhého trochu ztrácejí, tentokrát jsou oba skvělí a sypou ze sebe vážně luxusní rýmy doprovozené neméně skvělou flow. Každý to sice dělá po svém, ale oba výborně. Mezi hosty vynikají zejména RazakelHeavenem, kteří vykopli pecku “Beyond the Pain” hodně vysoko, a krom nich možná ještě Záviš, i když kvalita jeho příspěveku k uvolněné kytarovce “Opilá soulož” je asi dost subjektivní záležitostí…

Co ještě dál povídat? Samozřejmě jde o další přehlídku zvráceností, vulgarit a prasáren, jak se na Sodomu Gomoru sluší, ale děje se tak s nadhledem a funguje to přímo skvěle. Když desku poslouchám, mám chuť se zvednout ze židle a jít šířit déro a to znamená jediné – Sodoma Gomora nahráli další perfektní věc!


1 komentář u „Sodoma Gomora – Éra déra“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.