Throne of Katarsis - The Three Transcendental Keys

Throne of Katarsis – The Three Transcendental Keys

Throne of Katarsis - The Three Transcendental Keys
Země: Norsko
Žánr: black metal
Datum vydání: 21.10.2013
Label: Candlelight Records

Hodnocení: 8,5/10

Odkazy:

Throne of Katarsis byli už od svých počátků vždycky kapelou, pro jejíž muziku jste prostě museli mít pochopení, jinak vám to přišlo jako nebetyčná píčovina. Už na svém debutu “An Eternal Dark Horizon” (2007) tito norští ďáblové přišli s takovou podobou black metalu, kterou snese vskutku málokdo – primitivní, mrazivá, monotónní hudba, hodně špinavý garážový sound a (na takovouhle náplň) předlouhé skladby. Ve stejném duchu pokračovali i na druhém “Helvet – Det iskalde mørket” (2009), ovšem na minulé řadovce “Ved graven” zvolili (v hodně velkých uvozovkách) trochu písničkovější formu a počet songů navýšili z pěti na sedm, byť hudebně se nesly ve stále obdobném duchu.

Na čtvrté desce “The Three Transcendental Keys” se však Throne of Katarsis vydali opačným směrem, počet skladeb ještě snížili, tentokrát na tři, a jejich dobu ještě prodloužili (v případě závěrečné “The Third Transcendental Key: In Timeless Aspects” až přes 20 minut). Hudebně se ale na novince Throne of Katarsis změnili ještě citelněji… tedy, co do výrazových prostředků ani moc ne, protože se stále jedná o hodně, hodně primitivní, hodně mrazivý a hodně špinavý black metal, nicméně co do atmosféry je “The Three Transcendental Keys” oproti předchozím albům úplně jinde.

Ono to tak nějak plyne už jen z názvu desky a názvů skladeb, i z obálky, která “The Three Transcendental Keys” zdobí, takže jsem tento posun vlastně očekával a jsem tuze rád, že výsledná podoba alba tak opravdu zní. Throne of Katarsis se na svém čtvrtém opusu totiž vydali mnohem okultnějším směrem – a právě tato atmosféra, která je ve své primitivnosti, syrovosti a elementárnosti doslova magická a uhrančivá, je tím hlavním a určujícím prvkem desky. Je jí podřízeno takřka vše, ale vzhledem k faktu, že tento záměr Norům do puntíku vyšel, se jedná o hodně hypnotický a uhrančivý poslech.

Throne of Katarsis jsou opět těžko stravitelní, tentokrát jen jiným způsobem, ale na mě osobně to funguje a jedná se podle mě o jejich doposud nejsilnější dílo.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.