Toxik - Breaking Class

Toxik – Breaking Class

Toxik - Breaking Class

Země: USA
Žánr: technical thrash metal
Datum vydání: 4.8.2017
Label: selfrelease

Hrací doba: 12:36

Odkazy:
facebook / twitter / bandcamp

K recenzi poskytl:
Dewar PR

Pravověrným vyznavačům thrash metalu asi netřeba blíže jméno Toxik představovat. Jejich logo zdobilo či stále zdobí, nejednu džísku, a to přestože dlouhých 28 let nepřišli s žádným novým materiálem. Klasická éra Toxik skončila rozpadem roku 1992 a k prvnímu oživení skupiny došlo až v roce 2007. To nemělo dlouhého trvání, a tak přišel o šest let později další pokus. Ten už byl ověnčen také oznámením o novém studiovém albu. Dokonce byl uveřejněn i název – „In Humanity“, obal a další info, avšak kde nic, tu nic. Po několika dalších odkladech tu nakonec máme alespoň EPčko „Breaking Class“ se třemi novými peckami.

Posledním dosud vydaným albem Toxik je „Think This“ z roku 1989, jehož nahrávání se ze současné sestavy účastnili zpěvák Charlie Sabin a kytarista Josh Christian. Zbytek kapely, basák Shane Boulos a bubeník Jim DeMaria, si na „Breaking Class“ odbíjí premiéru. Kdo zná „Think This“ a prvotinu „World Circus“, může si na jejich základě vcelku věrně představit také současný zvuk. Toxik neustrnul zcela v čase, ale základy jsou jasně dané.

Přízvisko technické nebo progresivní kapely stále platí. Ať už se jedná o rytmickou či sólovou sekci, je rozhodně co poslouchat, nachází se zde několik zajímavých zvratů a nápadů, přičemž se nevytrácí chytlavost jednotlivých pasáží. Co se mi líbí ještě více než na starých počinech, je zpěv, jelikož uječený projev typický pro 80. léta mi u Toxik kolikrát lezl pěkně na nervy. Ani tady se Sabin nevyhne několika trýznivým výškám, avšak po většinu času se drží na uzdě a je tak daleko poslouchatelnější.

Tři nové skladby jsou na EP seřazeny vlastně tak, jak se mi postupně líbí. Za nejpovedenější považuji „Stand Up“, které skvěle sekunduje další „Breaking Class“. Obě mají tah na bránu, nápady, speed/thrashový rukopis kapele vlastní, zkrátka jako představení Toxik pro rok 2017 rozhodně splnily svůj účel. Vlastně ani poslední „Psyop“ není nijak špatná, jen prostě baví míň a v porovnání s předchozími je trochu utahaná.

Jestli se chystaná řadovka „In Humanity“ ponese v podobném duchu jako „Breaking Class“, rozhodně se nebude jednat o žádný propadák. Dobrou vlastností nového EP je skutečnost, že nepůsobí jako pouhá vzpomínka na jednu starou thrashovku, ale má potenciál zaujmout také ty, kteří s Toxik dosud neměli tu čest. Mě, jakožto né až tak velkého fanouška, příjemně překvapilo a rozhodně navnadilo. Připojuji se tak k vyčkávajícím a doufám, že na tu novou fošnu snad už někdy dojde.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.