Vargsang - In the Mist of Night

Vargsang – In the Mist of Night

Vargsang - In the Mist of Night
Země: Německo
Žánr: black metal
Datum vydání: 20.10.2014
Label: Obscure Abhorrence Productions

Odkazy:

K recenzi poskytl:
Against PR

Vargsang je dalším z obrovského zástupu undergroundových muzikantů, o jejichž existenci člověk nemá ani ponětí, přesto toho mají na triku už spoustu. Konkrétně tento Němec již vytvořil slušnou řádku různých projektů a kapel, z nichž největšího (v hodně relativním měřítku) věhlasu se dočkala kapela Graven, což je také jediná formace z jeho portfolia, s níž jsem se někdy v minulosti setkal. Mnozí z vás si tuhle smečku mohou pamatovat kupříkladu jako jednu z kapel, v nichž řval Zingultus, než se přidal k Endstille, ale to jen tak na okraj, protože hlavní postavou našeho dnešního povídání je přece jenom Vargsang. Ten po svém odchodu z Graven (který se udál hned po jejich první řadovce „Perished and Forgotten“ z roku 2002) založil svůj sólový projekt, který byl pojmenován naprosto nečekaně Vargsang.

Od této doby Vargsang funguje výhradně v rámci Vargsang (uff), a i když se v průběhu let nějaká ta menší pauzička vyskytla, nic to nemění na faktu, že pod hlavičkou téhle kapely stihla vyjít již čtyři dlouhohrající alba. To poslední z nich nese název „In the Mist of Night“ a vyšlo na podzim loňského roku…

Hudební náplň „In the Mist of Night“ lze vlastně popsat docela jednoduše – je to black metal. Syrový jak zákon káže; syrový tak, že by mu pomalu i suši mohlo závidět. Zjednodušeně řečeno, když si tuhle placku pustíte, čeká na vás 40 minut mrazivých riffů a záhrobního řevu v patřičně černobílém balení. Naštěstí je cítit, že Vargsang není žádné ucho, naopak že má za sebou už dost zkušeností, tudíž „In the Mist of Night“ není jalová hoblovačka bez hlavy a paty. Hledat zde nějakou originalitu by sice bylo docela pošetilé, nelze však přehlédnout, že se Vargsang přece jen snaží trochu pracovat s tempem nebo že místy zpoza black metalových včelínů vykouknou třeba i klávesy snažící se o trochu té atmosféry.

Nic z toho sice není něčím, na co by člověk v dnešní době zíral s otevřenou hubou a nábožným úžasem, ale stačí to k tomu, aby byla „In the Mist of Night“ pohodová fošna, která se poslouchá docela sama. Nemá sice žádné skutečně působivé nápady, neobsahuje skladby, které by se vám vryly do paměti, ani ji nedrží pohromadě nějaká uhrančivá atmosféra, ale přesto všechno je její poslech docela zábavný a není problém si jej zopakovat i víckrát než jednou.

Na druhou stranu je však pravda, že Vargsang skutečně ani náznakem nenabízí nic, co by tu už nebylo. Sice jej ctí, že se ani nesnaží se tvářit jako nějaký vizionář, ale to nic nemění na faktu, že ve skutečnosti tohle album nijak nevystupuje z obrovského davu podobně laděných nahrávek. Neříkám, že to není příjemný poslech, nicméně čistě jen poctivá žánrová práce bohužel není dostatečným důvodem k tomu, aby si člověk „In the Mist of Night“ skutečně zapamatoval. Fanatici do syrového black metalu mohou s klidem poslechnout, bude se jim to líbit, všichni ostatní podle nálady­… když ale jen projdete okolo a „In the Mist of Night“ si nepustíte, o nic zvláštního nepřijdete.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.