WWW - Atomova vcela

WWW – Atomová včela

WWW - Atomová včela
Země: Česká republika
Žánr: alternative hip-hop
Datum vydání: 27.5.2013
Label: Bigg Boss

Hodnocení: 7,5/10

Odkazy:
bandzone

Ačkoliv Sicmaggot je blog zaměřený především na hudbu rockovou a metalovou, sem tam není na škodu odbočit a zabrouzdat i mimo vody těchto žánrů – a přesně to je i případ WWW. Jednu z vlajkových lodí tuzemské experimentální scény snad ani není třeba představovat, proto raději přejdu k tomu, jaká “Atomová včela” vlastně je.

Některé věci pochopitelně zůstaly stejné. Existenciální lyrika Lubomíra Typlta je pořád stále stejně a brilantní a neuchopitelná, je tedy na posluchači, jaké obrazy na základě rýmů namaluje. Ani Ondřej Anděra ze svého projevu nijak neslevil a kombinace těchto dvou prvků je stále důležitou částí hudby WWW. Oproti předchozím počinům dostala větší prostor zpěvačka Milesa Zrnić, jejíž chladný, odosobněný hlas dává skladbám místy až nelidský nádech. Až sem je poměrně jasno, ovšem jakmile se přehoupneme k instrumentálnímu výrazivu, pořád jsem v případě “Atomové včely” rozpačitý. Industriální beaty sice nepolevily v tempu, ovšem polevily v náročnosti. Nebojím se tvrdit, že WWW namísto do psychiatrické léčebny míří na taneční parket, takže je asi jasné, že materiál byl značně zjednodušen. A já doteď schopen říct, jestli je to dobře nebo špatně. Zaručeně je to něco jiného, ve výsledku ona přístupnost nabízí velmi pohodový zážitek. Jenže abych byl upřímný, tak jsem od WWW čekal mnohé, ale rozhodně ne něco, co bych nazval pohodovým zážitkem.

Mnohem rozpačitější dojem mám ale z celkového charakteru desky. Skladby jsou sesbírány za delší časové období, třeba taková “Pikola” vyšla už na singlu nějaký ten pátek zpátky, skladby jako “Orel” nebo “Stín” pak na loňském živáku “Live!”. A když k tomu přičtu na poměry WWW nemastné neslané instrumentálky jako “Opera v Sydney”, síla desky, která tentokráte tkví především v kombinaci silných textů a chytlavých beatů, se ještě o něco více rozmělní a ve výsledku ubírá na atraktivitě. I přesto je “Atomová včela” pořád dost silná, aby zůstala nadprůměrným albem. Jen by mohli jejího následovníka vykrmit uranem přeci jen vydatněji.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.