Zalys - Reminiscences

Zalys – Reminiscences

Zalys - Reminiscences
Země: Francie
Žánr: dark ambient
Datum vydání: 10.3.2015
Label: Arecibo Records

Hrací doba: 39:34

Odkazy:
facebook / bandcamp

K recenzi poskytl:
Zalys

Zalys je na první pohled vcelku nenápadný jednočlenný projekt, jehož zemí původu je Francie. Jistou zajímavostí, kterou by se však asi slušelo zmínit, je to, že onen jeden člen vlastně není člen, nýbrž členka­… ono to totiž jen dle jména není moc poznat, protože si říká jednoduše M

Dobrá, oč se tedy jedná? Popravdě řečeno, onen žánrový popis toho, co pod hlavičkou Zalys vychází za muziku, není ve své podstatě nijak zvlášť obtížný. Stačí jen zmínit klíčové pojmy – dark ambient, vesmír. Kdo není úplný hudební začátečník, měl by už pomalu mít představu, jak produkce Zalys asi bude znít, protože… prostě vesmírem prostoupený dark ambient, přesněji to snad ani popsat nelze.

Vraťme se však ještě o kousek zpátky k představování Zalys, abychom měli ponětí o tom, jakou pozici má v diskografii projektu deska „Reminiscences“, jíž se nyní máme věnovat. Jak už tomu u mnohých jednočlenných projektů z oblasti podobně experimentálních žánrů bývá, i Zalys totiž provází poměrně dost vysoká kadence vydávání nových počinů. První nahrávky se začaly objevovat v roce 2013 a od té doby už se na kapelním Bandcampu stihlo nashromáždit celkem 14 obálek. Pravda, část z toho tvoří dva singly, nějaké splity, nějaká minialba, pořád to ale máme pět desek, jestli správně počítám. A jen loni se objevilo pět různých nahrávek. Konkrétně „Reminiscences“ vyšlo v březnu.

Deska nabízí necelých 40 minut minimalistické temné atmosféry (takovouhle větu jste po prohlášení, že jde o space dark ambient, jistě čekali), přičemž na finálním výsledku si cením především dvou věcí. Tou první je to, že onen vesmír je z „Reminiscences“ skutečně cítit a přinejmenším tedy na mě ta muzika tou proklamovanou kosmickou náladou vážně působí. Možná si řeknete, co to jako má být za blbost, ale chtěl jsem tím naznačit, že to není vesmír jen co do grafické stylizace a tím, co si skupina napíše do biografie, ale že ta atmosféra je v tom opravdu schovaná, což je samozřejmě super.

Druhé pozitivum s tím pak souvisí a vlastně právě z něj plyne to první. M. totiž umí velice hezky pracovat s takovými těmi temnými táhlými (pa)zvuky a minimalistickým šumem, z nějž pak všechen ten hvězdný prach a mlhoviny plynou. Řečeno jinými slovy, je v tom ukryta taková ta majestátní a respekt budící hloubka nekonečného prostoru. A toho si docela cením, neboť právě tohle u podobné hudby hledám a vyžaduji.

„Reminiscences“ je tím pádem velice příjemný počin, jenž milovníky dark ambientních hloubek bavit určitě bude. Na druhou stranu, není zase třeba z toho dělat nějaké veledílo, protože s nějakou výjimečnou hudební formou nebo výjimečnou kvalitou Zalys zase nepřichází. Nicméně i navzdory tomuto se mi „Reminiscences“ líbí, jeho poslech mě poměrně bavil a klidně si dokážu představit i to, že bych si od tohohle projektu zcela dobrovolně pustil i nějaký další počin. Jenom se trochu bojím, aby se to díky velkému množství nahrávek nezvrhlo v jeden šumící stereotyp…


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.