Nightbringer - Ego dominus tuus

Nightbringer – Ego dominus tuus

Nightbringer - Ego dominus tuus
Země: USA
Žánr: black metal
Datum vydání: 30.9.2014
Label: Season of Mist

Hodnocení: 9/10

Odkazy:
facebook / bandcamp

Tenhle scénář určitě znáte. Procházíte si seznam novinkových alb a najednou vás v té hromadě počinů upoutá jeden kousek jen díky svému obalu. Touha poslechnout si jej a zjistit, co se za obalem skrývá, bývá občas velmi silná a správně tušíte, že bych tak nezačínal, kdyby se v případě mé maličkosti a Nightbringer nejednalo o právě tento případ. Ta touha byla totiž natolik silná, že jsem neřešil škatulku black metal, jemuž jsem nikdy neholdoval, a album si hezky do uší pustil. To, co jsem slyšel, si mě naprosto získalo a po celých 70 minut jsem nepřestával hltat jediný tón “Ego dominus tuus”.

Za oponou tohoto na první pohled nenápadného díla se skrývá black metal epický a melodický. Black metal, kterému nechybí přiměřená dávka bestiální nespoutanosti. Svou náladou a prací s kytarovými linkami a klávesami mi “Ego dominus tuus” připomíná vzdáleně norské velmistry Emperor, což je možná jeden z důvodů, proč mě album tak moc upoutalo a točím jej takřka denně a stále mám co objevovat. A vězte, že to není jen do větru nadhozená fráze, protože “Ego dominus tuus” poslouchám snad už třetí měsíc s železnou pravidelností bez náznaku nudy.

Těžko se “Ego dominus tuus” dělí na jednotlivé prvky, ale líbí se mi, jak epické jízdy “Et nox illumination mea in deliciis meis” a závěrečná “The Otherness of Being”, tak údernější “Things Which Are Naught”, v níž je ten melodický klávesový podklad znatelný taky a navzdory kratší stopáži to není jednoduchá záležitost. Celkovou vyrovnanost a atmosféru nijak nenarušily ani překvapivé ambientní a instrumentální záležitosti “Call of the Exile” a “Salvation Is the Son of Leviathan”. Zejména druhá jmenovaná brilantně připravuje závěr pro následující hypnotický kus, při jehož prvním poslechu mi málem spadla čelist.

Musím říct, že díky svému vztahu k black metalu jsem stále ještě v šoku, jak moc mě Nightbringer baví, a protože je poslouchám už hezkých pár týdnů a stejně nemám dost, tak se nebojím ani vysoké devítky. Fantastická záležitost.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.