A Binding Spirit - A Binding Spirit

A Binding Spirit – A Binding Spirit

A Binding Spirit - A Binding Spirit

Země: Německo
Žánr: black metal
Datum vydání: 3.1.2020
Label: selfrelease

Tracklist:
01. A Binding Spirit

Hrací doba: 14:38

Odkazy:
bandcamp

Není to zas tak dávno, co jsem zde hovořil o minialbu „A Nocturnal Emanation“ od německého projektu Zalmoxis. Šlo o hodně vydařený kousek, který si i po napsání recenze s chutí pouštím, což se moc často nestává, protože ve většině případů si chci dát od nahrávky nějaký oddech po intenzivním poslechu, jehož je pro sepsání dojmů k veřejné prezentaci třeba. I proto vám tuhle nahrávku můžu rozhodně doporučit; pokud jste předtím recenzi minuli, určitě si „A Nocturnal Emanation“ sežeňte (a v ideálním případě si u toho nalistujte i ten článek).

Mimo jiné jsem ve zmiňované recenzi debatoval o tom, kdo Zalmoxis stojí. Jde o muzikanta, jenž si říká Entheogen nebo také Stulpert nebo také STLPRT. Vedle Zalmoxis má na svědomí řadu dalších projektů, z nichž některé jsou rovněž velmi dobré a prakticky všechny jsou alespoň trochu zajímavé. A Binding Spirit je jedním z nich a společně se Zalmoxis mě z Entheogenovy tvorby zaujal asi nejvíc.

Snad to bude i tím, že A Binding Spirit se se svým zvukem asi nejvíce blíží soundu Zalmoxis na „A Nocturnal Emanation“ (které představovalo značný posun oproti dřívějším demosnímkům) – na rozdíl od dalších projektů Ås a Fortress of the Olden Days, které už přinášejí odlišný náhled na black metal. Rozdíly mezi Zalmoxis a A Binding Spirit jsou podle mě spíš kosmetické – bezejmenný demosnímek A Binding Spirit není tak výpravný a variabilní, také zní trochu zastřeněji. Přesto není problém nalézt společné jmenovatele s „A Nocturnal Emanation“.

Tuto podobnost nicméně nevnímejte jako něco negativního. „A Nocturnal Emanation“ bylo super a „A Binding Spirit“ je taktéž super. Jedná se o čtvrthodinu podzemního black metalu s lákavou obskurní atmosférou a silnou evokativní aurou. Nejde nicméně o nějakou garážovou zběsilost, jejíž kvality končí u syrového zvuku a undergroundového ladění celého materiálu. „A Binding Spirit“ má výrazné momenty, celou skladbou se proplétá výborná kytarová linka a celkově jde o záležitost, která je po kompoziční stránce zvládnutá na jedničku. Entheogen dokáže i v rámci A Binding Spirit nabídnout dost zajímavého na to, aby posluchače udržel ve střehu.

Stejně jako u „A Nocturnal Emanation“ tedy mohu říct, že také „A Binding Spirit“ jsem točil intenzivně a s velikou chutí. Na to, že se jedná pouze o jedinou čtvrthodinovou píseň, v sobě tenhle demosnímek skrývá až nečekaně hodně k průzkumu a posléze i k vychutnání. Podobně lze hovořit i o trvanlivosti nahrávky – „A Binding Spirit“ snese mnohem víc poslechů, než by člověk asi očekával od prvního a navíc poměrně krátkého demosnímku. Už jen tohle samo o sobě svědčí o tom, že Entheogen fakt umí.

Entheogenova muzika mě dost zaujala, přičemž právě projekty Zalmoxis a A Binding Spirit se mi z jeho tvorby trefily do noty nejvíce (a klidně i v tomhle pořadí, což ale neponižuje kvality A Binding Spirit). I když je pravda, že Ås jsem prozatím zkoušel jen dost letmo. Doufám akorát, že si Entheogen svou formu brzo neodpálí a nenaředí svůj nepochybný talent ve zbytečném množství rychle vydávaných nahrávek. Letos už totiž stihnul poslat tři počiny – kromě dvou dokola omílaných ještě full-length „Verlassenheit“ pod hlavičkou Fortress of the Olden Days. Méně je někdy více. Ale to už asi zbytečně sýčkuju, poněvadž doposud jsem maximálně spokojen. Uvidíme, zda to budu moct tvrdit i po hlubším poslechu „Verlassenheit“, které bych zde chtěl v dohledné době rovněž představit…


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.