Achsar - Septentrionalis

Achsar – Septentrionalis

Achsar - Septentrionalis
Země: Slovensko
Žánr: power / heavy / black / death / folk metal
Datum vydání: 1.6.2014
Label: Gothoom Productions

Tracklist:
01. In regio septentrionalis
02. Glory Ride
03. Praedictum ex tenebrae
04. Shadowless
05. New Heroes Rise
06. Old Tavern Song
07. Through Waters Untamed
08. Lost in Dungeons of Ungor-Hell
09. In Dark Remembrances
10. Sign of Light
11. March of Terror
12. Anthem

Hodnocení: 2,5/10

Odkazy:
facebook / bandzone

K recenzi poskytl:
Gothoom Productions

Občas zjišťuji, že i když bych měl být dávno zocelen mnohaletým poslechem nějaké té tisícovky alb, vlastně jsem stále dost naivní človíček. Předtím, než jsem se vrhnul do poslechu alba “Septentrionalis” od slovenské skupiny Achsar, pro niž je to po sérii demosnímků první dlouhohrající počin, mrknul jsem se na nejmocnější tvrdě-hudební stránku a internetovou bibli každého metalisty, Encyclopaedia Metallum, kde jsem se dočetl, že bych měl očekávat black/death metal. A já byl upřímně tak naivní, že jsem ten black/death fakt čekal.

Ona to tedy není chyba kapely, že to tam je napsané, to je jasné. Ona sama o sobě na svých profilech tvrdí, že hraje prostě metal, což sice člověku prd řekne, ale ani se proti tomu nedá cokoliv namítat. Stejně tak to nemusí být ani špatně, že Achsar nehrají něco, co si většina z nás pod pojmem black/death metal představí… nemusí, ale v tomhle případě vlastně je.

I když… jak tak o tom přemýšlím, ono tvrdit něco o black/death metalu zas tak od věci není, protože oba žánry na “Septentrionalis” jsou a vlastně jsou i formálně ve většině, ačkoliv ta blacková složka má fakt daleko do Mayhem a ta deathová má zase fakt daleko do Death, ale to nutně nemusí vadit. Kdybychom však chtěli být striktní, měli bychom tu vysypat další ranec žánrů, jaké na “Septentrionalis” uslyšíte – určitě minimálně heavy metal, folk metal a power metal. Přičemž obzvláště ten třetí je kamenem úrazu… a ten druhý vlastně většinou taky. Když tedy pominu fakt, že úplně košer není ani to, že Achsar mezi těmihle žánry hopkají jak zajíc po poli, takže výsledek zní malinko poslepovaně. Tedy… spíš kurevsky hodně poslepovaně.

Přejděme však radši ke konkrétním skladbám, protože v tomhle případě to bude užitečnější. Desku otevře intro “In regio septentrionalis”, které začíná trochu plíživě s přednesem vypravěče, což dává tušit, že zbytek placky se asi ponese v nějakém pokusu o jakýsi epický příběh. Poté nastoupí druhá půle intra s bušením do bubnů, což proti té první působí jako pěst na oko, až jsem se toho napoprvé trochu lekl (ne ovšem tolik, abych si znesvětil spodní prádlo), jenže jak si člověk zvykne, tak dejme tomu. Následující “Glory Ride” však okamžitě nasadí klávesový začátek jak z ukázkového kinder black metalu, na který pak naváže ukázkově debilní power metalové trylkování. Když mi navíc název songu okamžitě připomněl “Into Glory Ride” od Manowar a text plný steelů, kingů, swordů, shieldů, kingdomů, darknessů atp. tenhle pocit jen znásobil, začal jsem hodně rychle tušit, že tady asi bude něco špatně – a následný poslech to jen potvrdil.

Nijak zvláštní (asi příběhová) mezihra “Praedictum ex tenebrae” a následující “Shadowless” patří k tomu méně otravnému z celého “Septentrionalis”, ale stále nejde o žádné zázraky a rozhodně to není nic, co by mělo dojem vylepšit, zvlášť když ani tady nechybí nejedna kýčovitá melodie. Dobré peklo však přijde s “New Heroes Rise”, u jejíhož intra jsem si říkal, že to konečně začíná znít trochu slušně, ale to by na něj Achsar nesměli naprosto násilně navázat šíleně podprůměrnou hoblovačkou. V dalším průběhu pak nechybí momenty, které jako by vypadly z posledních alb Ensiferum, což rozhodně nemyslím jako pochvalu, protože jejich poslední alba jsou pěkné sračky. Proti tomu je dokonce i hned další odrhovačka “Old Tavern Song”, jež místy zní jako srážka Korpiklaani s tím nejhorším od Finntroll, o několik levelů lepší.

V písničkové krasojízdě nemá smysl pokračovat, protože i nadále bych jen dokola omílal přídavná jména jako nudný, otravný, blbý, strašný či debilní. Úplně bude stačit, když řeknu, že i nadále mi muzika nejednou připomněla Ensiferum či Equilibrium (to je negativum) a místy jsem si dokonce říkal, jestli náhodou neposlouchám pražské pseudo-pagan pozéry Odraedir (to je ještě větší negativum), jejichž tvorba se pro mě navzdory mládí skupiny stala docela solidním měřítkem nekvality. Těch reminiscencí tam ovšem slyším mnohem víc, například v “In Dark Remembrances” si u jedné pasáže říkám, jestli si ji Achsar náhodou nevypůjčili ze starší tvorby krajanů Galadriel, v “Sign of Light” se zase v sólech vyskytuje tak okaté citování Iron Maiden, až to ani vtipné není, dokonce i baskytara v tomhle momentě po vzoru Stevea Harrise začne bublat, ačkoliv jinak je takřka neslyšitelná. Těch chvilek, kdy mi při poslechu naskočila nějaká jiná kapela, je tam až bolestivé množstí. Upřímně, nevzpomínám si, že bych kdy slyšel album, u něhož bych si v jednu chvíli vzpomněl na Ador Dorath (“New Heroes Age”), o chvíli později mi to znělo jako vánoční koleda s kytarou (zase “New Heroes Age”) a později (konkrétně v poslední “Anthem”) slyšel riff, který mi zase připomíná “Low Hangin’ Fruit” od Tenacious D (!).

Je vůbec na “Septentrionalis” něco dobrého? Abychom byli féroví, tak ano, na desce se sem tam najde i nějaká ucházející pasáž najde, bohužel jsou však tyto v menšině oproti těm špatným, takže debut Achsar v posluchači zanechá spíš dojem nepovedeného dílka. Nicméně abych byl trochu konkrétní, některé solidní momenty se dají najít třeba v “Lost in Dungeons of Ungor-Hell” a třeba poslední minutu téhle písničky lze bez větších problémů označit za povedenou. Stejně tak v “March of Terror” se něco málo najde a vlastně i v několika dalších kusech se sem tam solidní motiv objeví, i když jej o pět vteřin později Achsar klidně zabíjí nějakým shitem.

Jasně, rozmanitost je dobrá, to určitě, ale “Septentrionalis” není rozmanité, nýbrž splácané. Možná jenom nejsem na takové spirituální úrovni, abych byl schopen docenit metafyzický přesah tohoto veledíla, ale mně to prostě smysl nedává. Naopak, spíš mi připadá, skoro jako kdyby to album natočilo víc kapel najednou, které jsou mezi sebou obrovsky odlišné jak co do stylu, tak co do kvality. Zde totiž není problém ze vteřiny na vteřinu přecházet od epičtějšího melodického black metalu k power metalu tak tupému, že by se za to nemuseli stydět ani Freedom Call, kteří by na tu svojí pošukanou veselou náladu měli mít zbrojní pas. A zatímco u těch nejlepších momentů bych s nadprůměrným hodnocením příliš neváhal, ty nehorší jsou zcela vážně tak na 1/10. Písničku, již bych mohl jako alespoň slušnou označit celou, jsem tu ovšem prostě nenašel. Jednoduše řečeno, “Septentrionalis” mě zcela minulo, a to hodně obrovským obloukem. Třeba na tom budete lépe a deska vás chytne, ale takové koule, abych vám doporučil to zkusit, vážně nemám.


36 komentářů u „Achsar – Septentrionalis“

 1. Byla jsem na gothoomu a ti kluci mi zas tak špatní nepřipadali jak to tady podáva pan recenzent. Mněli poměrně dost fanoušků a zdalo si mi že i více jak některé “lepší” kapely. Chtěla jsem si taky koupit triko ale měli je vyprodané. Hudba byla taková jednoduchá k poslechu a zejména ten old tavern song se mi moc líbil a taky jsem si zatrsala s ostatníma. Ano kluci mají co zlepšovat ale urážet jejich první desku mi přijde maximálně neprofesionální a ubohé

  1. 1) Že má někdo dost fanoušků, neznamená, že hraje dobrou hudbu. Podle téhle logiky by měl třeba Justin Bieber pomalu nejlepší hudbu na světě.

   2) Říct vlastní názor je maximálně neprofesionální a ubohý?

 2. Použivat slová ako – sračka, debilné, blbé atď je neprofesionálne. Uražka nie je názor. Názor sa da podať aj slušne.

   1. Myslím že metal maš rad, preto by si mal písať s úctov ku kapele aj keď sa ti album nemusí pačiť. Rešpektujem názor ale nie formu. Pan Dubák

    1. To na jednu stranu chápu, já mám taky obecně radši slušně podanej názor, ale jsou případy, kdy člověku přijde hudba tak špatná, že to vulgarismus vystihne mnohem lepším a přesnějším způsobem.

     Nicméně nechápu, proč by se o někom mělo psát s úctou jen z toho důvodu, že hraje metal. Metalovej žánr není automatickej důvod k tomu, aby kapele všichni začali padat k nohám. Když se mi to nelíbí, nebudu to uctívat jen proto, že je to metal. Je spousta nemetalovejch skupin, který si zaslouží mnohonásobně větší respekt a úctu než 90 % metalový scény…

 3. Recenze je velmi výstižná..

  Jako snaha znít jinak tam je, ale nic víc. Pokud by měl člověk srovnávat opravdu s profesionálním death/blackem,(což by hudebníci měli chtít, pokud to myslí vážně) tak je to těžká bída..

  A být shovívavý jen proto, že je je kapela ze Slovenska nebo že se to líbí lidem je nesmysl.

  Navíc podle mě je život dost krátký na to, aby se člověk patlal v podobných záležitostech a hledal v nich co tam stejně není.. :-P

 4. mne skor cela recenzia prisla ako predvadzanie sa recenzenta, ze : “aha, co vsetko poznam” :-? schvalne som si kapelu vypocul na YT a nic takeho hrozneho som nepocul. Na amatersku kapelu je to dost slusne. Amatersku!!!A mimochodom, cital som od teba tusim 2 recenzie inych kapiel, a neviem ake mas meritko, ci podla nalady alebo coho, ale pochvalil si podpriemernu kapelu, ktora tejto nesiaha ani po clenky. Fakt neviem, ake mas meritko.

  1. No, jestli ti to přišlo jako předvádění, co všechno znám, tak takhle to určitě myšlený nebylo.

   Co se týče toho “amatérismu”… ve svojí podstatě je skoro každá metalová skupina amatérská až na tu absolutní špičku (co do popularity, ne nutně co do kvality). Tím pádem, kdyby měli být recenzenti při hodnocení shovívavější z tohohle důvodu, skoro všechno by dostávalo 8+, což je blbost.

   Měřítkem je subjektivní vkus, žádný jiný měřítko bejt ani nemůže. Mimochodem, jaký dvě recenze to byly? Zajímalo by mě, co to bylo za podprůměrnou kapelu…

 5. Taky teď poslouchám na YT ten “podhodnocený metalový průjem”. S tak nízkým hodnocením nesouhlasím, protože mi připadá neprofesionální a zaujaté vůči jiným metalovým stylům. Na metalu je krásný právě to, že je rozmanitej a ke všem stylům by se mělo přistupovat objektivně a se stejnou vahou. Ze tří songů se asi nedá hodnotit deska, ale pro obrázek stačí a na amatérskou kapelu je to hodně slušná práce. Nemá ani smysl kapelu odsuzovat podle toho, že někde na M-A není správně uvedenej žánr, za to prostě nemůže. Druhá věc je, co od hudby očekáváme. Když se chci chvilkově pobavit nebo si zvednout náladu, nebudu sahat po žádným složitým, technickým nebo progresivním metalu, ale naopak si poslechnu něco, jako je Achsar. Septentrionalis není žádný zázrak, ale svoje kvality a poslání jejich muzika má, jen si musí najít ty správné posluchače. A to je třeba brát v potaz. :-)

  1. Neprofesionální to je určitě, protože za to nedostávám zaplaceno, takže profesionál nejsem.

   To, že mají na M-A nepřesně napsanej žánr, se do hodnocení nijak nepromítlo – v samotný recenzi je napsaný, že to není chyba kapely.

   Že bych byl proti stylům, který se v hudbě Achsar objevujou, nějak zaujatej, rozhodně není pravda, protože všechny ty subžánry (black, death, heavy, folk, power…) poslouchám (i když je samozřejmě pravda, že některý víc, některý míň) a mám v nich svoje oblíbence. To, že o nějaký kapele z toho žánru řeknu, že to považuju shit (např. jako ti Equilibrium, Ensiferum, Freedom Call), samozřejmě neznamená, že bych posílal do pekel celej styl.

   Od hudby očekávám, že se u ní bavit – v plnym rozsahu významu tohohle slova. Bavit chytlavostí, bavit atmosférou, bavit originalitou, techničností, čímkoliv. Existuje ale hudba, ve který si nedokážu najít nic z toho – a přesně to je evidentně případ Achsar.

   Jinak jestli Achsar někoho baví, vůbec nic proti tomu nemám, dobře pro toho člověka, dobře pro kapelu. Recenze je jenom jeden subjektivní názor jednoho konkrétního člověk. Akorát je prezentovanej veřejně a ne u piva v hospodě, ale i tak je to pořád jenom jeden názor, nic víc, nic míň. To je taky třeba brát v potaz.

   1. Ako si napisal: nedokazes si tam najst nic. Tak na co si sa dal do tej recenzie, ked ti hudba pripomina kapely, ktore nemas rad?

    1. Konkrétně tahle deska byla recenzovaná proto, že nám jí vydavatelská firma poslala k zrecenzování.

   2. Tu profesionalitu jsem myslel trochu jinak. Jsou recenzenti, kteří by třeba recenzi na album, co se jim nelíbí i odmítli, aby kapele a priori neuškodili. Jestli tě baví psát sestřelovačky, aby sis zahojil ego a zvýšil sis návštěvnost webu, protože lidi jsou škodolibý a baví je to číst, je něco špatně.
    Druhá věc je, že tvoje recenze jsou často plný vulgarismů. Pokud se ani takhle veřejně nedokážeš krotit a nemáš slušnější terminologii pro popsání svojí ideje, zůstaň radši u nadávání v hospodě u piva, kam takové výlevy patří. :-)

    1. Takový recenzenti jsou ale pěkný vocasi. Jestli někdo jenom chválí a neumí dát nízkou známku (protože kritika JE pozitivní i negativní, ne jenom pozitivní), tak to není recenzent. Mimoto, kde jsi přišel na to, že jsou moje recenze často plný vulgarismů? Netvrdím, že je nikdy nepoužívám, ale ten důvod vždycky stejnej jako v případě Achsar (viz komentář vejš). Nicméně se něco takovýho objevilo v naprostym minimu ze všech recenzí, který jsem kdy napsal.

    2. Jo a ještě k tomu egu a honění návštěvnosti…. to je samozřejmě blbost. Akorát jsme tu přesvědčený, že ne všechny desky si zaslouží hodnocení 8+, jak je tomu na jinejch webech, naopak že většina alb je v průměru a v podprůměru jich je stejně jako nadprůměru. A když se nám nějaká deska nelíbí, tak jednoduše nejsme tak podělaný, abychom to neřekli, abychom třeba čistě náhodou někoho nenaštvali nebo snad dokonce neurazili. Namísto toho prostě preferujeme upřímnost, protože to je podle mě to největší, co můžou nezávislý ziny ve svejch recenzích nabídnout… a to, že se na drtivý většině ostatních zinů jenom chválí, je podle mě špatně. Když se mi něco nelíbí, tak se nebudu tvářit, že to tak není, a když se něco nelíbí opravdu HODNĚ, tak tomu klidně řeknu i sračka, aby to bylo zřejmý, za jak špatný to považuju.

 6. proti tvojmu nazoru a vkusu nemozem nic povedat.. stale plati ze kazdemu sa paci nieco ine. To je uplne normalne. Sposob ale akym pises podla mna na mieste nieje. Ak si myslis ze subjektivne mozem zhodnotit napr. tvoj blog slovami: ,,nudný, otravný, blbý, strašný či debilní´´, tak si myslim ze niekde je chyba a poukazuje to len na tvoj inteligenciu.

  1. Proč by to nešlo, když je to subjektivní? Zkuste si najít ve slovníku cizích slov, co to ta subjektivnost vlastně je. Kromě toho, já bych moh úplně stejně říct, že neschopnost používat diakritiku nebo interpunkci zase svědčí o tvojí inteligenci… a byla by to úplně stejná blbost.

 7. nuz…H…v tychto komentoch uz ani nejde o kapelu, ale len a len o teba a tvoju slusnost. A neplet si ju s uprimnostou.

  1. Můžeš si zkusit přečíst všechny recenze, který jsem napsal (aktuálně 528) a dělat si čárky, v kolika z nich se nějakej vulgarismus objeví a kolik z nich je napsáno slušně. Zjistíš, že těch prvních je naprostý minimum a že ve všech je to použitý především z toho důvodu, aby bylo zdůrazněný, jak špatný to je, a naopak že většina i těch negativních recenzí je bez jakejchkoliv vulgarismů…

    1. Však tě nikdo nenutil číst ani tuhle ;-) Trochu nechápu proč tedy čteš recenze, když neuneseš kritiku. Jaká by to byla zpětná vazba, kdybychom tu kapelám, které k nám posílají svá proma, mazali med kolem huby a přitom si o desce mysleli něco jiného. Já jsem desku neslyšel a na základě přiložené ukázky se na to asi ani nechystám (na české/slovenské scéně jsou podle mě jiné kapely, které stojí za pozornost), ale kdyby ano a nesouhlasil bych s recenzí, tak se třeba pokusím autorovi oponovat a přihodit vlastní názor, ne jen uraženě vrčet ;-)

     1. no… ja som trosku inde. Kritizoval som hlavne sposob a vyjadrenia recenzenta, nie samotne hodnotenie. Recenzie kapiel si citam zriedka, to je pravda. Skor si citam o mobiloch a tie, aj ked chcu kritzovat, pouzivaju ine vyrazy, z ktorych sa da presne a jasne vycitat, ci je to a to pozitivne, alebo negativne. Tu mi vadilo hrube osocovanie.

     2. Jako uznávám, že je tahle recenze trochu expresivnější, než je standard, každopádně stále vypovídající hodnota tam je, já si vzal toto – nekonzistentní a nevyrovnané, nápady asi nic moc, pár i celkem fajn, pár dost špatných skladeb… Jen se H. spíš než na zvuk, jednotlivé nápady zaměřil na pestrou škálu inspirací, jež byly v tomto případě asi dost neobratně poslepovány. Samozřejmě jsem od Háčka po stylistické stránce čet mnohem lepší recky (taky toho sem už napsal kvanta, klobouk dolů), ale čte se to jako obvykle dobře…

     3. Suhlasim s tebou. Vsetko ceske sa cita dobre, presvedcila ma o tom AJ kamoskina diplomovka. Ako trosku mi tento clanok prisiel, ako recenzia na Death.Je to moja srdcovka, a tak, ako ich niektori nenavidia, lebo potrebuju rovnu liniu melodie, tak ich ostatni miluju, lebo potrebuju prekvapenia a pestrost.
      H., neviem uz aku recenziu som od teba cital, a ani ju nemienim hladat, ale islo tusim o ambient black ci co, kvazi je mi to jedno, ide o pocit z hudby, nie o zaradenia a porovnavanie. Ale im si napisal do recenzie nieco o ” mrazeni v zadech” a pritom to co som ja pocul, bol Michal David 30 rokov dozadu. Jeden riff 8 minut. A to si povazoval za dobre…hanbil by som sa na tvjom mieste. Ked som si potom vypocul toto a dal som si 5 a 5 dokopy, zistil som, ze si asi velmi zamerany na nieco konkretne a ostatne je vsetko sracka a HOTOVO!!! Niesi sam, co pise na Vasom platku recenzie, mal si teda tuto kapelu podat niekomu inemu s tym, ze: toto nieje moja salka kavy”. To by bolo velmi, ale velmi rozumne. :-)

     4. No, mně se monotónní black metaly strašně líbí a obecně to opravdu považuju za dobrou hudbu (i když samozřejmě i v týhle oblasti se najdou neskutečně debilní záležitosti)… a vůbec se za to nestydím :-D Že bych byl konkrétně zaměřenej čistě na jednu věc, to bych opravdu netvrdil… ostatně jak už jsem řek i výš, ve všech těch žánrech, který se u Achsar průběžně objevujou, mám svoje oblíbence. A ten záběr mám mnohem větší, protože metal poslouchám úplně stejně jako rap, tvrdou elektroniku, rádiovej pop nebo různý experimentální záležitosti, noise a spoustu dalších věcí. V tom, že by to nebyl monotónní ambientní black metal, to nízký hodnocení fakt nevězí.

      Někomu dalšímu jsem to mohl dát, to je pravda, ale pochybuju, že by Achsar dopadli o moc líp… dneska to zrovna jeden kolega poslouchal a taky mu to přišlo fakt špatný. Ostatní už takhle píšou dost a víc po nich moc chtít nemůžu, takže jakmile se něco tváří, že by mi to mohlo žánrově sedět (a to Achsar splňovali, formálně jsou ty jejich žánry opravdu moje parketa, snad jedině s výjimkou toho power metalu, kterej obecně moc nemusím, i když i ten si sem tam pustím a pár kapel mám rád), tak si to prostě vezmu sám…

     5. ok. Nema vyznam sa v tom viac rypat. Kapela ma recenziu, urcite su spokojni. Fanusikovia ( ak nejakych maju, “co pochybujem”) asi spokojni nebudu. Ale pre mna je cela recenzia nechutna a pockam si na CD, ktore bude onedlho na ceste a porovnam si tento clanok so svojou skusenostou. Diky.

     6. Jo ty jsi to ještě neslyšel? Tak pak dej vědět, jestli to album stálo za to :-D

     7. asi si prehliadol, co som pisal predtym. tak pripominam, ze som pocul len co je na nete dstupne. Ale o to vlastne nejde….

     8. Jo, pak jsem si to zpětně přečet… si bohužel do detailů fakt nepamatuju, co kdo psal před 20 komentářema, zvlášť když vás bylo víc…

 8. Celou desku jsem neslyšel ale ze zvědavosti jsem si pustil klipovku, a teda pokud ta patří k tomu nejlepšímu na “Septentrionalis”, tak teda potěš koště. Ne že by tam nebylo pár slučnejch motivů a netvářilo se to celkem profi, ale řada riffů a melodií mi tam přijde vážně stupidní (a to to říkám ještě slušně, abych někoho nepobouřil), inspirace u zavedenějších jmen je dost okatá a ani konzistentní to moc není. Jinými slovy – pokud je na tom zbytek ještě hůř, naprosto chápu kolegův názor i jeho podání.

 9. Já si vážím toho, že si to kapela vůbec vyvěsila na facebooku, to se v případě hodnocení pod 6 bodů mockrát nevidí. Hudbu jsem neslyšel, takže tu nekomentuju.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.