Acts of Tragedy - Cursed Words

Acts of Tragedy – Cursed Words

Acts of Tragedy - Cursed Words
Země: Itálie
Žánr: groove metal
Datum vydání: 1.7.2013
Label: selfrelease

Tracklist:
01. My Modest Proposal
02. What Remains
03. Cursed Words
04. The Descending Down
05. What the Eye Sees
06. Absinthe

Hodnocení: 7,5/10

Odkazy:
facebook / twitter / bandcamp

K recenzi poskytl:
Acts of Tragedy

Acts of Tragedy je poměrně nová italská partička plná mladé nadšené krve, která svůj styl označuje jako groove metal s progresivními, metalcorovými a mathcorovými vlivy. Zní to zajímavě, co říkáte? Stejně ale vsadím boty, že jste o tomhle uskupení v životě nelyšeli, a mám takový pocit, že si tento článek moc lidí ani nepřečte, ale přesto se pokusím nastínit, proč by vás měla tahle jižanská smečka zajímat a proč se vyplatí si jejich debutové krátké EP alespoň jednou poslechnout.

Ano, “Cursed Words” je vůbec prvním studiovým minialbem těchto dravých experimentátorů inspirovaných samotnou Panterou, kteří si kdysi v roce 2005 ve svých začátcích říkali Slivers (ke změně na současný název došlo teprve nedávno po ustálení sestavy), vyšlo už před několika měsíci a donedávna jsem o něm neměl ani zdání. Ve skutečnosti jsem si myslel, že až na vzácné výjimky k nám žádná kvalitní italská produkce skoro nemá šanci prosáknout, ale to jsem se šeredně spletl. Jakkoliv může název kapely a rádoby-zajímavé (dneska je v módě hrát co možná nejšílenější kombinace stylů a kdo si jede jen např. čistý thrash, je pravděpodobně odsouzen k brzkému zavržení) žánrové zasazení působit lacině a kýčovitě, hudba samotná je na tak mladou a víceméně začínající kapelu vynikající.

Podstatou je tedy klasický a řemeslně výborně odvedený groove metal v nejklasičtější možné podobě. Aby ono samozařazení nevyznělo jako úplné mlácení prázdné slámy, přichází na řadu vliv různých dalších stylů. A že je z čeho vybírat. Progresivní prvky nemusí být na první pohled tolik znát, ale jakmile se člověk zaposlouchá, většina písní ukáže i svou druhou, o něco sofistikovanější, tvář. Nehledejte zde druhé Dream Theater, ale prog vlivy jsou znát a materiál příjemně osvěžují. Metalcore reprezentuje především vokální styl, ale odpůrci amerických kinder metalových hovínek se nemusejí bát, dojde i na vokál čistý nebo patřičně deathcorově growlovaný nebo screamovaný. Každá píseň má svůj osobitý styl a je poskládána trošku odlišně než songy ostatní, aniž by to jakkoliv narušovalo celistvost alba, o čemž si skoro každá začínající kapela může alespoň v začátcích nechat jen zdát.

Technicky je vše v naprostém pořádku. Chlapci z Acts of Tragedy hoblují, jako by už nemělo být zítra, a z “Cursed Words” tak sálá neuvěřitelná energie. Deska je zároveň od začátku do konce velmi zábavná a postrádá jakákoliv hluchá místa – vše je na svém místě a zní přesně tak, jak by znít mělo. Nosnou linkou velké části materiálu jsou jednoznačně kytarové party (v režii pánů Paola Mulase a Andrea Ciribelliho), které většinu času nenechávají posluchače ani na minutu vydechnout a prakticky při každém poslechu je možné všimnout si něčeho nového, co člověk předtím přehlédl a nezaregistroval. Paráda. Zpěvák Andrea Orrù neponechává nic náhodě a už od začátku se snaží screamovat na plný plyn. Navíc dokáže poměrně v pohodě vyslovovat anglicky, což se konkrétně o české podobné produkci ve většině případů nedá absolutně říct. Pod tím vším hraje basa (Andrea Belsito) a bicí (Alessandro Castellano) poněkud druhé housle, ale rozhodně se nedávají zahanbit a konkrétně škopky frčí setsakra rychle a důrazně. Jeden až kouká, co všechno ti mladí dneska zahrají za skopičiny.

Necelou půlhodinovou stopáž otevírá “My Modest Proposal”, která vyniká především v ultrarychlé kytarové linii a zvláště ke konci výborně vygradovaným sólům. “What Remains” od začátku udeří na poněkud temnější notu a za pomoci bleskových bicích nabere na solidním tempu. To zhruba ve třetině trochu zvolní, aby posléze zase nabralo na intenzitě a vše je završeno finálním dechberoucím screamem, vyloveným snad až ze třetí paty. Skladba, po které, je EP pojmenováno – “Cursed Words” -, jede ve středním groove tempu a až do konce z něj nevybočí. Za zmínku stojí určitě čisté vokály, které v této písni vyniknají o něco více než jinde. Pomalým, trochu progresivním, vybrnkáváním a šumem začíná “The Descending Doom”, jež postupně trochu přidá na rychlosti a vygraduje do rychlé metalcoreové řezanice. “What the Eye Sees” disponuje nejlepším kytarovým sólem desky a vokálem vytaženým až do samé výškové meze. Závěr patří kousku jménem “Absinthe” s akustickou kytarou.

Italská mládež ukazuje světu, jak se má hrát moderní metal. “Cursed Words” nemám nic co vytknout, ale s vyšším hodnocením si raději střízlivě počkám až na první opravdu “plné” album, kde budou mít chlapci možnost v palbě plné stopáže ukázat, co v nich doopravdy je. Nakročeno mají zatím výjimečně dobře. Sedm a půl.


1 komentář u „Acts of Tragedy – Cursed Words“

  1. Dík za recenziu, lebo náhodou som toto EP počul a musím ho takisto iba pochváliť.
    Nedávno som sa totiž zasa pokúšal vziať na milosť posledný počin Dream Theater (márne)a posluch Acts Of Tragedy nasledoval bezprostredne po. Ako živé jedlo po konzerve… Pritom týmto Talianom nechýbajú ešte lepšie prog vychytávky!
    No môj vkus možno priveľa “core” spevu, ale priznávam, že to môže mať prívržencov. Solídna a obsažná doska.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.