Alexanred - Always Active

Alexanred – Always Active

Alexanred - Always Active
Země: Finsko
Žánr: industrial metal
Datum vydání: 3.10.2014
Label: Inverse Records

Tracklist:
01. Holiday in the Cold
02. This Is My Base
03. Inhale and Exhale
04. Bride of the Wold (Another Fragile Bedtime Story)
05. And Locust Ate
06. The Ship Has Left
07. Rest After Result
08. Effective
09. Non-Stop Non-Stop

Odkazy:
facebook

K recenzi poskytl:
Inverse Records

Se jménem finského industrial metalové projektu Alexanred se na našich stránkách nesetkáváme poprvé – navzdory faktu, že právě recenzované album “Always Active” je prvním počinem kapely, který skutečně stojí za řeč. Právě tomuhle řadovému debutu ovšem předcházely dva singly “Non-Stop Non-Stop” a “Rest After Result” (tento se dvěma songy – kromě titulního ještě “Effective”), na něž jsme si už svého času posvítili v minirecenzích. A právě na konci té první minirecenze jsem prohlásil, že kdyby vyšlo album, jež by se – vzhledem k náplni muziky hudby Alexanred – vešlo do rozmezí 30-40 minut a jež by se neslo v podobně solidní kvalitě, mohlo by jít o poměrně slušnou zábavu. Délka byla splněna do puntíku, jelikož “Always Active” trvá 31 minut a nějaké drobné, takže nám zbývá si povědět, jestli se desce podařilo udržet laťku nastavenou poměrně zábavnými písničkami ze singlů…

No, vlastně nám toho zbývá říct o trochu víc – například co že jsou ti Alexanred vlastně zač. Sice jsem to tu už psal dvakrát, ale pokud by se vám nechtělo klikat na dvě výše linkované minirecenze, tak jen v rychlosti: Za tímhle jménem stojí jistý Aleksi Susi z finské kapely 2 Wolves. V rámci Alexanred se ovšem oproti produkci své domovské skupiny, která hraje cosi na pomezí gothic/doom metalu a melodického death metalu (jinými slovy řečeno – typická finská melancholie v pomalém vydání), vydal poměrně jiným směrem, a to – jak již ostatně padlo – do industrial metalu. Pozitivní je ovšem to, že je v té muzice skutečně takový elektronický feeling, což se mi líbí, protože nesnáším, když někdo tvrdí, že hraje industrial metal a přitom veškerý “industrial” znamená jen jeden laciný sampl někde na začátku každého tracku.

Netvrdím však, že byste od “Always Active” měli očekávat nějakou opravdovou divočinu, kde by se to jen hemžilo ostrými beaty, vedle nichž by se i aggrotechové mlátičky mohly stydět. Sice je to příjemně šlapavé a chytlavé, taktéž není pochyb o tom, že nejeden track má poměrně odpich (hlavně již dříve známé “Effective” a “Non-Stop Non-Stop” a také některé pasáže “Holiday in the Cold” mají v kontextu alba docela tah na bránu), stále se však pohybujeme především ve středním tempu… vlastně ty dříve vypuštěné singly patří k tomu nejhybnějšímu na “Always Active”, což by někdo mohl považovat skoro za klamavou reklamu.

Na druhou stranu, právě v těch momentech, kdy se Aleksi Susi alias Alexanred vydá do vod, které jsou spíš pomalejší a relativně temnější (upozorňuji na tu relativnost – nečekejte žádný Gulaggh a podobné srandy), mě “Always Active” nakonec baví nejvíc. To se týká především písní “Bride of the Wolf (Another Fragile Bedtime Story)” nebo výtečné “The Ship Has Left”, což je pro mě osobně asi největší vrchol nahrávky – ten refrén má skutečně povedenou atmosféru. Do silné trojky pak v těsném závěsu patří “This Is My Base”, která se mimo jiné blýskne i vkusně zakomponovaným čistým zpěvem – v tomto ohledu asi nejlépe z celého alba. Obecně střed desky je asi nejsilnější, jelikož pátou “And Locust Ate”, která se nachází přesně uprostřed, bych pak v pomyslném žebříčku zařadil na další příčku.

Když už jsme nakousli ty vokály… nečekejte žádné extrémní štěkání, protože projev Aleksiho je docela civilní a do žádných velkých skopičin se svými hlasivkami se nepouští. Pouze na několika málo místech vytáhne čistý zpěv, což je kromě jmenované “This Is My Base” ještě případ refrénů “Inhale and Exhale” a “Rest After Result”.

Musím ale říct, že navzdory tomu, že jsem výše blekotal cosi o nějakém žebříčku a nejoblíbenějších skladbách, ve skutečnosti se na “Always Active” nenachází jediná, jež by mě něčím obtěžovala. Netvrdím, že jsou to všechno naprosté pecky, z nichž si člověk sedne na prdel, ale všechny si drží nastavenou laťku, která je určitě nadprůměrná. Dobrému dojmu z počinu pak jistě přidává i velmi střízlivá délka, díky níž to všechno odsýpá velmi příjemně.

A právě slovo “příjemný” je to pravé – to nejpříhodnější, jímž by šlo “Always Active” popsat. Není to žádná bombastická nahrávka, ale boduje vlídnou chytlavostí, aniž by to bylo zbytečně vlezlé či vyloženě veselé. O to víc paradoxní je, že většina skladeb posluchače nechytne na první poslech, ale spíš tak na třetí nebo čtvrtý. Nicméně možná právě díky tomu “Always Active” nakonec vydrží větší množství poslechů, než by člověk od takto nenápadné záležitosti čekal – až bych se dokonce nebál tvrdit, že Aleksi Susi se svým vedlejším projektem nabízí mnohem lepší produkci než v rámci své domovské skupiny. Neříkám, že je “Always Active” nějaká genialita, protože to fakt není, ale je to poměrně zábavná a hlavně sympatická záležitost, a kdybych tvrdil, že mě to nebaví, tak bych lhal…


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.