Band of Spice - Economic Dancers

Band of Spice – Economic Dancers

Band of Spice - Economic Dancers
Země: Švédsko
Žánr: stoner metal
Datum vydání: 13.4.2015
Label: Scarlet Records

Tracklist:
01. Economic Dancer
02. True Will
03. On the Run
04. Intro – The Joe
05. The Joe
06. You Will Call
07. You Can’t Stop
08. Fly Away
09. In My Blood
10. Down by the Liquor Store
11. You Know My Name

Odkazy:

K recenzi poskytl:
Scarlet Records

“Economic Dancers” je sice teprve druhé album, které parta jménem Band of Spice vydává, nicméně pokud se prohrabeme historií této švédské čtveřice trochu podrobněji, tak zjistíme, že v letech 2007-2010 fungovala pod jménem Spice and the RJ Band. Proč ta změna? Skupina se k tomuto kroku rozhodla po příchodu druhého kytaristy Anderse Linussona, protože tehdy aktuální jméno, které jasně odkazovalo na sestavu ve složení Spice u mikrofonu s kytarou v ruce a rytmická dvojice RubenJohann, což znamenalo právě na ono RJ Band, se stalo s příchodem Anderse neaktuální. Celkově se tedy jedná už o čtvrtý počin, který vzývá 70. léta, kdy byl na výsluní klasický hard rock, který Band of Spice okořeňují stonerově vyprahlými riffy a letmým závanem psychedelie, jenž stojí v opozici k přímočaře líbivým melodiím.

Přestože by se mohlo zdát, že se jedná o kapelu zjevně neznámou, tak minimálně jméno Spice (v civilní podobě Christian Sjöstrand) by mohlo některým příznivcům stoner metalu něco napovědět. Vzpomínáte na první alba hvězdných Spiritual Beggars, v jejichž řadách v současné době působí bývalí či současní členové kapel Arch Enemy, Opeth nebo Grand Magus? No jasně, je to ten samý Spice, který ve skupině Michaela Amotta zpíval na prvních čtyřech albech včetně přelomového “Ad astra” z roku 2000. Nebudu ze sebe dělat rozumbradu a tvrdit, že mám starší alba naposlouchaná stejně poctivě jako novější kousky, na nichž zpíval JB nebo nověji Apollo, ale přesto můžu po poslechu “Economic Dancers” říct, že jeho hlas se s výjimkou větší chraplavosti takřka vůbec nezměnil. Pořád je to ten správně nakřáplý Spice, který zní strašně přirozeně a nenuceně, čímž dodává do Band of Spice nemalou porci uvěřitelnosti v tom, co pánové předvádějí.

Ruku na srdce, ono se toho ve stoner metalu nedá moc vymyslet a předvést, protože pokud je kapela pevně svázaná klasickým pojetím stylu, jako jsou právě Band of Spice, tak jediným ukazatelem, na základě něhož jsem schopný vynést verdikt, zda je dané album dobré nebo špatné, je způsob, jak mě jednotlivé skladby baví. O ničem jiném to není. Riffy jsou stále ve stejném stylu, rytmika ctí klasické jednoduché postupy a vokalista je vše jen ne variabilní týpek, který skáče mezi různými polohami. A Band of Spice tohle všechno splňují s přehledem. I přesto všechno je “Economic Dancers”, stejně jako předešlé “Feel Like Coming Home”, velmi slušnou ukázkou poctivého retro stoner metalu svižnějšího střihu. Nutno zdůraznit, že deska je z velké části postavena na starých a osvědčených postupech, což by mohlo být jasné už při pohledu na přebal s psychedelickým vzezřením, a žádné experimenty se nekonají.

“Economic Dancers” obsahuje desítku regulérních skladeb, které dohromady tvoří velmi ucelenou kolekci, jež se poslouchá jedna báseň. Není třeba hledat vrcholů nebo naopak nepovedených kusů, protože ty rozdíly mezi jednotlivými písněmi jsou tak titěrné, že to vážně nemá smysl. Ne, že by byly jedna jako druhá, ale na desce naleznete samozřejmě klasické stonerové pecky, jež reprezentuje úvodní titulní záležitost s řezavou kytarou, nenásilně hitovou “True Will” nebo barově laděné “On the Run” a “In My Blood” s piánem v pozadí. Posledně dvě jmenované se možná té klasické stonerové škatulce lehce vymykají a je pravda, že díky piánu a vzdušným kytarám znějí svěže a odlehčeně, ale přesto je v nich cítit prach vyprahlých končin jako v klasičtěji pojaté “True Will”. Vynechat nesmím ani závěrečnou “You Know My Name”, jež je jako stvořená pro živá vystoupení, protože jednoduchý sloganovitý refrén budou zpívat určitě všichni.

V předchozím odstavci vyjmenované písně nemají znamenat seznam nejlepších songů, ale spíš seznam položek, které od podobné desky každý čeká. Naproti nim stojí a nejzvláštnější skladbou budiž šestá “You Will Call”, v níž se na kytarové riffy rezignovalo v plném významu slova rezignace a místo toho je skladba postavená na příjemném vybrnkávání. Podpořena optimistickou atmosférou a tahem na branku, který i přes delší hrací dobu (skladba trvá téměř sedm minut) nezavdávají příčinu k úpadku posluchačovy pozornosti. Tohle je opravdu skvělá skladba, která v půli stopáže a všeho toho kytarového hřmění s nakřáplým vokálem přináší vítaný odpočinek. Ono, ne, že ho bylo vyloženě zapotřebí, protože “Economic Dancers” je plné strašně zábavného materiálu, jejž poslouchám s velkou chutí, a protože jej nemám v přehrávači tak dlouho, aby mě přestalo bavit, tak jsem s výsledkem velmi spokojený.

Alb, jako je “Economic Dancers”, není nikdy dost. Komu tenhle hudební styl nevoní, tak si Band of Spice zcela určitě nezamiluje, nicméně pokud člověk hledá pohodovou a příjemnou kytarovku, na níž je v každé vteřině slyšet ohromná radost a upřímnost, tak ukončete hledání a stočte své zraky směrem k Band of Spice. Velice nakažlivá a přitažlivá deska… Nevím, jak jinak ji popsat co nejstručněji, protože já se do “Economic Dancers” zakoukal hned na prvním rande.


1 komentář u „Band of Spice – Economic Dancers“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.