Burning Flesh - New Chaos Order

Burning Flesh – New Chaos Order

Burning Flesh - New Chaos Order
Země: Švýcarsko
Žánr: death metal
Datum vydání: 12.7.2014
Label: Great Dane Records

Tracklist:
01. Riot
02. Corruption of All Kings
03. Death Place
04. Beginning’s End
05. Neew Chaos Order
06. Lies
07. Total Hate
08. Here and Beyond
09. Injection
10. Scums
11. In Hell We Rest
12. Retch

Hodnocení: 7/10

Odkazy:
web / facebook / twitter / bandcamp

K recenzi poskytl:
Phenix Promotion

Pokud by někoho zajímalo, jak by dopadlo švýcarsko-francouzské spojenectví na poli death metalu, tak pro tyhle případy je tady mladá sebranka Burning Flesh se svým posledním studiovým zářezem, kterému byl nadělen titul “New Chaos Order”. Nebudu chodit kolem horké kaše a napínat vás jako gumu u trenek, takže hned zkraje vypálím hodnocení počinu této mladé pětice. A jak že to dopadlo? Dost dobře. “New World Order” splňuje to hlavní, co já osobně od neinvenčních death metalových alb očekávám, takže není důvod propadat panice a spílat nad nudnou tuctovkou. Ale k těm kladům se ještě dostanu později, protože nemůžu vystřílet úplně všechny náboje v samém úvodu recenze, to snad chápete…

Už nějakou dobu frčí různé retro výlety do let, kdy idolové dnešních mladých kapel byli ve svých vrcholných obdobích, a Burning Flesh se rozhodli, že něco takového připraví i pro své pravověrné. Jejich dvanáctiskladbový zářez “New Chaos Order” je tak klasický, jak jen to vůbec lze, takže se připravte na žánrově naprosto uzavřený počin, kde jsou death metalové ingredience dávkovány v míře opravdu veliké a snad jen letmé závany grindové jednoduchosti by mohly počin stáhnout jinam. Nicméně jedná se o takové stopové množství, že si jej posluchač pořádně ani nevšimne a hlavně je to dosti subjektivní vjem, protože věřím, že kdokoli jiný by tam grindcore neslyšel ani omylem.

Jak už je patrné z úvodního odstavce, Burning Flesh je švýcarsko-francouzská kapela, která drtí posluchače již devátým rokem a během své působnosti stihla vypustit do světa jedno eponymní demo “Burning Flesh” z roku 2007, na nějž se navázalo o tři roky později debutem “Unconscious Deformity”. No, a aby byla ta diskografie kompletní, tak musím logicky zmínit i loňský druhý počin “New Chaos Order”, který se, jak se letos ukázalo, stal labutí písní pro zakládajícího člena a vokalistu Lionela Fontanu, jehož nahradil stejně neznámý Vincent Goubeau. Novice soudit nemůžu, nicméně Lionel se zdál jako ten správný řvoun pro nasupený death metal, jak jej Burning Flesh na “New Chaos Order” zvěčnili. Řev velmi hrubý a hluboký jako ta nejhlubší propast bude snad vždy funguvat, a přestože jsem měl s vokálem poměrně dost velký problém ve věci jeho srozumitelnosti, tak tohle je nutné brát jako takový nepsaný stylový standard, takže mu fakticky nelze nic vyčítat.

Teď k těm hlavním devízám “New Chaos Order”, které jsem nechtěl odtajnit v úvodu. Samozřejmě, že ruku v ruce s oním proklamovaným mládím jde řádná nasranost a energičnost, na jejíž nedostatek Burning Flesh rozhodně nestrádají. Jakmile se do toho pětice v úvodní “Riot” po skončení krátkého projevu George W. Bushe pustí, tak je nic nezastaví. Jasně, takhle hraje kde kdo a podivovat se v dnešní době nad tím, jak dobře takovýto death metal šlape, je zbytečné, ale i přes delší stopáž mě tahle placka nenudí. A to je pro mě to hlavní. Skladby jsou úderné, mají tah na branku a po nedávno recenzovaných Seprevation je tohle v krátké době další počin, kde ten mladistvý elán zastiňuje nějaký vlastní vklad a vůbec mi to krátkodobě není na obtíž.

A není se co divit, protože i když jsou jednotlivé fláky pekelně nabroušené, tak v sobě mají takový ten death metalový hitový potenciál pramenící z chytlavého riffu, ničivých blast beatů a úderné vokální linky, která nic nevymýšlí a nutí v nejrůznější momentech zařvat si spolu se zpěvákem. Hned několik válů má sílu na první poslech, čímž neříkám, že jsou vlezlé, ale až grindová úderka “Riot”, thrashem načichlá “Corruption of All Kings” nebo zdánlivě melodická titulka, v níž se vyšším řevem oprostí Lionel od hluboce položeného vokálu a kytarové vyhrávky připomenou melodický sever, prostě nemají chybu a nemůžu se jich jen tak nabažit. Další výtečné fláky jsou “In Hell We Rest”, přímočaře útočná “Lies” a s odstupem času i pomalejší “Here and Beyond”, která mě zpočátku absolutně nebavila, ale nějak jsem té její magické atmosféře zatěžkaného masakru podlehl a dnes už se na ni s každým poslechem těším.

Netvrdím, že Burning Flesh na “New Chaos Order” objevili Ameriku, protože je to vcelku tuctový death metal, ale podaný s takovým zaujetím, že je mi úplný šuplík, jak předvídatelné to ve výsledku je. Od prvního pohledu na artwork je jasné, co od poslechu očekávat, takže koho death metal nikdy moc nebavil – ruce pryč – protože, řekněme si to narovinu, tohle nebude nic pro vás. Ovšem styloví nadšenci by mé závěrečné hodnocení pochopit mohli…


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.