Chthonic - Mirror of Retribution

Chthonic – Mirror of Retribution

Chthonic - Mirror of Retribution
Země: Taiwan
Žánr: melodic black metal
Datum vydání: 10.8.2009
Label: Spinefarm Records / Ciongzo Idea

Tracklist:
01. Autoscopy (Intro)
02. Blooming Blades
03. Hearts Condemmed
04. Venom in My Veins
05. The Aroused
06. Sing-Ling Temple
07. 1947
08. Forty-Nine Theurgy Chains
09. Rise of the Shadows
10. Bloody Waves of Sorrow
11. Spell of Setting Sun: Mirror of Retribution
12. UNlimited TAIWAN

Hodnocení: 8/10

Odkazy:
web / facebook / twitter

Chthonic mají tu výhodu, že ani nepotřebují hudbu, aby byli nesmírně zajímavou kapelou. Nejvíce na sebe strhává pozornost už jejich původ. Vždyť kolik znáte blackmetalových kapel z Taiwanu? Moc jich asi nebude… Chthonic naštěstí nejsou hloupí a vlivy jejich rodné země jsou u nich hodně cítit, což jejich muziku činí ještě zajímavější. To ale není všechno. Když se kapele podíváte blíže na zoubek, zjistíte, že někteří členové jsou aktivní i politicky, a to skoro ve stejné míře jako hudebně. Bojují za úplně osamostatnění Taiwanu, což hraje svou roli i na novém albu, ale o tom až později. Ne nadarmo jsou v Číně natvrdo zakázaní. Aktivně podporují rovněž Tibet (další záporné body u Číny), podílí se na zachraňování ohrožených medvědů panda, na kontě mají setkání s Dalajlámou, točí dokumenty nebo hrají ve filmech. A to stále ještě nejsme u konce seznamu. S nadsázkou by se dalo říct, že se jedná o takové místní národní buditele. V takové záplavě zajímavostí se hravě ztratí i fakt, že baskytaru třímá v ruce vskutku sličná baskytaristka.

Přes obrovskou plejádu bočních aktivit naštěstí Chthonic nezapomínají ani na to, co dělá kapelu kapelou a co nás také zajímá nejvíce – na hudbu. Jak již bylo řečeno výše, skupina hojně čerpá z folklóru své země. Pro našince se tedy jedná o hodně exotickou záležitost. Chthonic se ale svou zemí neinspirují pouze v textech. V hudbě si to šmidlají i jakési dvoustrunné housle – taiwanský lidový nástroj (podle mých informací by se to mělo jmenovat er-hu, ale těžko to někomu z nás asi pomůže). Ani byste nevěřili, jak to zní v kombinaci s blastbeaty dobře. Originalita se cení a té mají Chthonic oproti jiným kapelám na rozdávání.

Tím se konečně dostáváme k aktuálnímu albu „Mirror of Retribution“. Pokud jste ale alespoň trochu četli mezi řádky, mohli jste si už o desce vytvořit alespoň přibližnou představu. Jedná se o melodický black střižený řádnou dávkou orientu a exotiky. Ponecháme teď stranou všechny vedlejší vlivy Chthonic popsané výše a budeme se věnovat samotné hudbě. „Mirror of Retribution“ nás přivítá nic neříkajícím intrem „Autoscopy“. Dobře, jedeme dál. Hned od prvního pořádného songu „Blooming Blades“ Chthonic tasí svůj pověstný arzenál a perou to do posluchače v plné polní, ale dělají to tak chytře, aby se nevystříleli hned při prvním poslechu. Svižný black metal protkaný příjemně znějícími klávesami (ale ne tak moc příjemnými, aby to přestalo být extrémní), občas problesknou ony dříve zmiňované housličky, jejichž zvukem se naštěstí neplýtvá (to by totiž krásu jedné z největších zbraní Chthonic dočista zabilo). Co vám budu povídat, je to chuťovka jak prase. Mně osobně to šmakuje opravdu hodně.

Přestože má „Mirror of Retribution“ šťávu hned od začátku, první čtyři songy jsou jen takovým hodně luxusním rozjezdem oproti zbytku. Skladbou „The Aroused“ (která má jen tak mimochodem naprosto dokonalý začátek) začnou Chthonic tasit své nejlepší kvéry a člověk by buď musel být bez uší nebo mít srdce z kamene, aby ho to nesebralo. Vrcholem desky jsou tři po sobě jdoucí písničky „1947“ (odzbrojující atmosférická instrumentálka), „Forty-Nine Theurgy Chains“ (zabijácká videoklipovka) a „Rise of the Shadows“ (pecka v celé délce).

Kapitolou sama o sobě je závěrečná bonusová skladba „UNlimited TAIWAN“ (tím se nenápadně dostáváme k oné záležitosti, již jsem zmiňoval v úvodním odstavci). Jen podle názvu vám asi bude jasné, o co tady běží. Písnička se poprvé objevila na světě již dva roky zpátky, kdy vyšla jako singl. Jedná se o song na podporu hnutí bojujícího za osamostatnění Taiwanu (organizace se jmenuje rovněž UNlimited TAIWAN). Co je ale hlavní pro ty, kteří pozadí za muzikou neřeší, skladba je to hodně luxusní i hudebně (vsadím se, že si při jejím skládání dala kapela zvlášť záležet).

Pomalu se dostáváme k mé nejméně oblíbené části recenze – závěrečnému hodnocení. Jestli jste při čtení předchozích řádků nevěnovali větší pozornost dloubání se v nose, bude vám jasné, že „Mirror of Retribution“ provází i moje velké doporučení (jako kdyby to někoho zajímalo, že?). A protože si všichni jistě na mém názoru zakládáte (no jo, to nebyl dobrý vtip, ale aspoň jsem to zkusil), jistojistě si toto album pořídíte. Stojí to za to. Nudit se nebudou ani náročnější posluchači.

Chthonic


3 komentáře u „Chthonic – Mirror of Retribution“

  1. Jednou jsem slyšel nějakej song a přišlo mi to jako asijský CoF což ovšem není žádnej minus a navíc žeru jejich image ( :D ) takže si to asi seženu, taky pak hodim procenta :)

  2. Jo, s CoF bejvaj hodně srovnávaný, ale nějak mi nedochází proč, protože mi obě kapely přijdou jiný. A abych řek pravdu, kam se dneska CoF hrabou na Chthonic. Taiwanci je svojí kvalitou bez problému smetou (ale jinak nic proti Cradlům) :-D

  3. Já ani nevim že s nima bejvaj srovnávaný, ale vim že jsem jednou takhle kliknul na jůtůb a hned mi hlavou skočilo — to je jako CoF :-D

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.