Ehlder - Nordabetraktelse

Ehlder – Nordabetraktelse

Ehlder - Nordabetraktelse

Země: Švédsko
Žánr: pagan black metal
Datum vydání: 4.10.2019
Label: Nordvis Produktion

Tracklist:
01. Stridskall
02. Ändlös
03. Döden i en döende kropp
04. Hedningadrapa
05. Gammelmod
06. Tagen
07. Varerytm i varganord

Hrací doba: 52:46

Odkazy:
facebook / bandcamp

K recenzi poskytl:
Nordvis Produktion

Pod kapelou Lik ze Švédska si asi většina lidí představí stockholmský death metal. Ne, že bych jim to mohl mít za zlé, protože právě o téhle smečce je v posledních letech slyšet výrazně víc – pravidelně koncertuje a vydává u velkého labelu Metal Blade.

Na severu Švédska ovšem operuje ještě jedna formace téhož jména, které se ovšem správně píše velkými písmeny, tedy LIK, poněvadž jde o zkratku Lekamen illusionen kallet. Tahle skupina už je trochu obskurnější a posledních několik roků o ní bylo slyšet tak málo, až prakticky vůbec. Však poslední album „The Second Wind“ vyšlo už v roce 2011. Nyní se i tenhle LIK probouzí k životu – již proběhl první koncert v historii a pátá deska „Avgrundspoetens flamma“ má těsně před dokončením. Vyjít by měla v roce 2020.

Důvod, proč o tom hovořím, je docela jednoduchý – osobně mám muziku LIK hodně rád a myslím si, že všechna čtyři dosavadní alba jsou skvělá. V takových případech pak člověk rád sleduje i další aktivity členů, respektive v tomto případě jediného člena, jímž je Graav. Dříve hrával třeba u Armagedda, což také není neznámé jméno v odpovídajících kruzích. To už je ovšem minulost. Současnost patří jiným projektům. Vyjma návratu LIK jde o Graavehlder, kde Graav představuje svůj náhled na tradiční švédské písně, a pak Ehlder, kde nechává průchod svým choutkám po pohanském black metalu.

Graav se teď evidentně nudit nehodlá. O přípravách „Avgrundspoetens flamma“ jsme již hovořili. Debutové album Graavehlder by mělo být ohlášeno brzy a podle všeho rovněž vyjde v letošním roce. No, a co se Ehlder týče, tam už první dlouhohrající nahrávka „Nordabetraktelse“ vyšla, konkrétně tedy v říjnu. Pojďme se na ni podívat!

Osobně jsem si LIK tolik oblíbil, protože zvuk téhle kapely je jednoduše ojedinělý a atmosféra nevšední. Něco takového mám vždycky rád a zrovna LIK zní fakt zvláštně, leč hodně podmanivě. Graav má díky téhle originalitě jasně rozpoznatelný rukopis a platí to i pro jeho nové kapely. Stačí si pustit demo „I riden med död“ od Graavehlder a je to tam. Stačí si pustit „Nordabetraktelse“ od Ehlder a člověk je taky okamžitě doma. Liší se jen žánrový rámec, do jakého Graav svůj charakteristický rukopis pasuje. Na prvních třech deskách LIK to byl obskurní rock šlehnutý blackmetalovou estetikou, na té čtvrté šlo o větší „rokenrol“.

V případě Ehlder je to pagan black metal. Zkuste si představit ještě metalovější LIK – namíchaný dejme tomu s feelingem skupin jako Kampfar nebo Panphage. To mi na papíře zní hodně lákavě, ale finální podoba „Nordabetraktelse“ není až tak strhující, jak jsem osobně doufal. V některých momentech tam určitě lze cítit nálady a postupy typické pro Graavovu tvorbu, o tom není sporu. Obzvláště v rockovějších a šlapavějších pasážích to nejde přeslechnout a právě tyto mě na „Nordabetraktelse“ baví asi nejvíce. V rychlejších blackmetalových momentech se ta nevšednost trochu stírá, ale nemůžu zase tvrdit, že by šlo o něco, co by desku totálně dokurvilo.

Ehlder

Nechci totiž vůbec tvrdit, že by se „Nordabetraktelse“ nepovedlo. Vlastně je to dost fajn album. Nemůžu vůbec nic namítat proti skladbám jako „Döden i en döende kropp“ nebo „Hedningadrapa“. Když se třeba v závěru první jmenované i podprahové folkové tóny, tak to po té magii sahá. Jenom si stojím za tím, že obecně vzato „rockovější“ feeling LIK Graavově divnosti sedí víc.

Což ale nic nemění na tom, že mi dělá radost, že se Graav konečně probral z nečinnosti a zase začal tvořit. Ehdler se mi líbí a jediný skutečný problém na albu vidím ve „Varerytm i varganord“, což je píčovina jak mraky, ale beztak se jedná jen o bonus pro CD a digitální verzi. Přesto „Nordabetraktelse“ vnímám spíš jen jako takový chutný předkrm, protože od „Avgrundspoetens flamma“ i debutu Graavehlder toho čekám ještě víc.


1 komentář u „Ehlder – Nordabetraktelse“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.