Embrional - Annihilation 2007 Live

Embrional – Annihilation 2007 + Live

Embrional - Annihilation 2007 + Live
Země: Polsko
Žánr: death metal
Datum vydání: 28.2.2014
Label: Old Temple

Tracklist:
01. Hellfuck
02. Murder and Cruelty
03. Hallucinated
04. Human Brew
05. Destruction Thirst
06. Annihilation
07. Absolutely Anti-Human Behaviors (live)
08. Necropolis (live)
09. Possessed by Evil (live)
10. The Last Step into Nothingness (live)
11. Dismal Symbol (live)
12. Maniacal Madness (live)
13. Dziwki, narkotyki i martwica mózgu (Whore, Drugs and Brain Dead) (live)
14. Śmierć i zniszczenie (Death and Destruction) (live)

Odkazy:
facebook

K recenzi poskytl:
Godz ov War Productions

Embrional je polská death metalová sebranka, která v loňském roce dovršila první dekádu hoblování pořádně nasraného metalu a v letošním roce načíná druhou. Doposud tahle polská skvadra vydala jednu řadovou fošnu s názvem “Absolutely Anti-Human Behaviors” – ta se objevila na jaře roku 2012. Pokud však čekáte, že v letošním roce Embrional vydali druhou velkou fošnu a že se na ní právě teď podíváme, tak přijde jedno obrovské, nečekané a monumentální překvapení, ba dokonce přímo zvrat, vedle něhož jsou pověstné závěrečné twisty kultovní hororové série “Saw” úplné nic…

Věřte tomu nebo ne, o druhé řadovce Embrional si vážně povídat nebudeme – čistě z toho důvodu, že kapela ještě žádnou nevydala. Onen tajemný počin, který je hlavním předmětem naší dnešní recenze, se jmenuje “Annihilation 2007 + Live” a jedná se jen o kompilaci… což lze ostatně vcelku solidně odhadnout už jen dle jejího názvu.

“Annihilation 2007 + Live” je v podstatě rozděleno na dvě části. Možná se tomu budete divit, ale první část bychom klidně mohli nazvat “Annihilation 2007” a druhou “Live”…­ to jsou věci, což? “Annihilation” je demosnímek Embrional, jenž vyšel původně (pozor, přijde další překvapení) v roce 2007 a kapela si jej svého času vydala sama. Jedná se o celkem šest fláků, které se na nové kompilaci nacházejí všechny, a pokud se mi podařilo vše správně pochopit, ani se s nimi zvukově nijak nehýbalo.

Na tomto demu – a nově tedy i na kompilaci “Annihilation 2007 + Live”Embrional nabízejí agresivní sypací death metal, který zapáchá starou školou. Nevím, jestli je to jen můj pocit, ale zdá se mi, že to úplně čistokrevná death metalová záležitost není a že Poláci svou muziku nakopli i trochou toho grindu, především v práci bicích je to cítit, protože některé sypanice jsou vyloženě gore. Zářným příkladem může být třeba třetí “Hallucinated”, která je ve svém zběsilém rozjezdu grindovka jak stehno.

Plusem je, že se nejedná o úplně bezhlavou vyhlazovačku a Embrional umí přijít i s velice solidními nápady, což z “Annihilation” dělá poměrně sympatický počin, byť se vlastně jedná o sedm roků starý demáč. Jako ukázkový příklad nám může posloužit třeba skvělé kytarové sólo v “Murder and Cruelty” nebo pomalejší kus “Human Brew”, který začne za lehkého vybrnkávání a šepotu, aby nadále pokračoval ve valivém, skoro až rozvážném tempu, v němž se Embrional dostanou až na hranici doom metalového žánru. Ve finále to všechno znamená, že výsledný pocit z “Annihilation” je vlastně až překvapivě dobrý. Ne, že by Embrional předváděli nějaký vyslovený zázrak, ale přece jenom na těch neustálých kecech o kvalitě polské scény něco bude, když vlastně i bezejmenná deathovka dokáže na svém druhém demáči vytvořit takhle solidní muziku, po jejíž kvalitě – přiznejme si to – mohou závistivě pokukovat i o poznání zavedenější české smečky.

V druhé části kompilace na posluchače čeká dalších osm songů v živém provedení. Záznam byl pořízen 7. dubna 2013 v městě Bielsko-Biała (česky Bílsko-Bělá) v jižním Polsku, ležícím nějakých 30 kilometrů od Českého Těšína. Kromě Embrional zde jako headliner vystoupili také Italové Darkend (avšak jejich songy na disku samozřejmě nejsou, to snad není třeba dodávat). Na záznamu se neobjevuje ani jedna písnička z dema – už jen vzhledem k letopočtům je asi jasné, že set byl postaven především na prvním řadovém albu “Absolutely Anti-Human Behaviors”.

Kvalita živého záznamu je dost dobrá… vlastně možná skoro až moc, protože nebýt sem tam proslovu mezi skladbami, tak s výjimkou krátkého skandování v jedné volnější pasáži “Possessed by Evil” by člověk vůbec nepoznal, že jde o živák. Z toho mám upřímně rozporuplný pocit – na jednu stranu živé audio záznamy vůbec nemusím, takže mi to zas tak nevadí (ostatně i ty proslovy mě spíš otravují), na druhou stranu pak však postrádá živák svůj význam. Ale tak to už si asi musí každý rozhodnout sám, co a jak mu sedne nebo nesedne.

Co se týče samotných písniček, skladatelská laťka mi nepřijde horší ani lepší oproti “Annihilation” (nicméně je nutno vzít v potaz, že to by se mohlo změnit, kdybych měl srovnání se studiovou verzí songů z “Absolutely Anti-Human Behaviors”), snad jen vymizely závany grindu. Na druhou stranu to ale znamená, že i tady dokážou Embrional přijít s dost slušnými nápady, nejvíce mě asi zaujala již zmiňovaná “Possessed by Evil” a “Necropolis”.

Hudebně tedy Embrional nejsou vůbec špatní. Na druhou stranu tu však stále zůstává otázka o smysluplnosti takového počinu. Řeknu upřímně, že znovuvydání demíčka doplněného o nějaký náhodný živák je věc, jakou bych si byl ochoten koupit jen od svých absolutně největších srdcovek, do jejichž tvorby jsem maniak a kupuju od nich úplně všechno už jen proto, že je na tom jejich logo… třeba takovým A Forest of Stars bych to sežral a ještě bych si mlasknul. Jenže… kolik takových fanatiků může fandit v podstatě neznámé undergroundové death metalové kapele z Polska? Jestli takoví jsou, určitě je “Annihilation 2007 + Live” potěší, ve sbírce se bude vyjímat slušně, grafika je v pohodě, tak proč by ne. Kdo však hardcore fanda Embrional není, tomu se vůbec nic nestane, když tohle v poličce mít nebude…


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.