Fange - Punir

Fange – Punir

Fange - Punir

Země: Francie
Žánr: sludge metal
Datum vydání: 1.2.2019
Label: Throatruiner Ṙecords

Tracklist:
01. Ceinturon
02. Chien de sang
03. Les boyaux de la princesse
04. Opinel
05. Il reconnaîtra les siens
06. Maintien de l’ordre
07. Second soleil

Hrací doba: 37:33

Odkazy:
facebook / bandcamp

K recenzi poskytl:
Throatruiner Ṙecords

S francouzskými Fange jsem se poprvé setkal na jejich první dlouhohrající fošně „Purge“ z roku 2016. Nejsem úplně obrovský fanda sludge metalu nebo agresivních míchanic black metalu s hardcorem a/nebo sludgem, což jsou v obou případech věci, které Fange nejsou úplně cizí, i když ta druhá o něco méně, přesto se mi „Purge“ vcelku líbilo.

Nevyhledávám tuhle odnož extrémního metalu nějak intenzivně a nemám úplně potřebu tomu věnovat enormní množství svého času, ale tu a tam se stane, že na něco takového dostanu náladu a pak si to pustím docela s chutí. Anebo ještě lépe řečeno, nestává se to zrovna často, abych měl chuť si tyhle věci cíleně pustit, ale občas k nějaké kapele přičuchnu, a protože tenhle styl poslouchám spíše sporadicky, přijde mi ten hutný agresivní koktejl docela k duhu. A přesně tohle se svého času stalo i s Fange. Nicméně neplatí, že bych vzhledem k nízkému dávkování spolykal každé hovno, tudíž nějakou úroveň ta produkce stále musí mít. A Fange tuhle podmínku na „Purge“ splnili.

Na druhou stranu mě to ale nepoložilo na lopatky takovým způsobem, abych měl potřebu si zpětně dohledávat starší minialba „Poisse“ (2014) a „Skapheusis“ (2015). Dokonce jsem se ani neobtěžoval s poslechem druhé řadové placky „Pourrissoir“, která vyšla pouhý půlrok po „Purge“, ačkoliv jsem její vysrání se do světa tehdy zachytil. Jednoduše jsem to na to královsky hodil bobek.

Jméno Fange jsem si ovšem pamatoval a nad skupinou jsem hůl rozhodně nelámal. Když letos vyšla třetí velká deska „Punir“, usoudil jsem, že tentokrát mám na to docela náladu a mohl bych si tenhle styl zase jednou chvíli nadávkovat. Fange naštěstí nezklamali a posloužili k tomuhle účelu dost uspokojivě.

Když budu chtít popsat základy, na nichž „Punir“ staví, asi nepůjde o nic moc objevného, protože se v určité míře jedná o popis sludge metalu obecně. Ta muzika má v sobě velikou hutnost a zatěžkanost; ačkoliv tempo nemusí být úplně rychlé, hudba působí agresivně, nasraně a nihilisticky. Navzdory striktnímu rytmu se nejedná o nic chytlavého. Dalším faktorem, na nějž nemůžeme zapomenout, je samozřejmě intenzita přednesu.

To všechno Fange splňují prakticky bezezbytku, ale z průměru je vyčleňuje několik dalších prvků navíc. Francouzi to třeba pocukrovali trochou hluku. Nejedná se o nic obrovského, takže noise byste od „Punir“ očekávat rozhodně neměli, ale ten jemný hlučivý / industriální feeling tam občas prostě vykukuje. Musím nicméně dodat, že se projevuje spíš „po okrajích“, než aby jej Fange používali přímo v samotných skladbách, ale i tak se jedná o vítané zpestření. Nejcitelněji se tyto vlivy projevují v mezihrách „Opinel“ a „Maintien de l’ordre“.

Fange

Kromě toho se Fange můžou pochlubit také poměrně dobrým kompozičním skillem a odvahou použít i melodii. Určitě si nepředstavujte, že by snad „Punir“ mělo být melodickým albem, protože to v žádném případě není. Je-li to ale vhodné, Fange umějí nějakou linku na příhodných místech vytáhnout a posunout tím píseň o krok kupředu. Jako příklad mohu uvést vygradovanou pasáž v „Les boyaux de la princesse“ anebo závěrečnou stopu „Second soleil“.

Dokonce ani proti životnosti alba nemůžu říct něco vyloženě negativního. Určité pasáže se sice postupem času ohrají, ale stalo se tak až po sympaticky vysokém počtu poslechů, plus ani poté mě nezačaly vyloženě srát. Naopak jiné momenty mě pořád baví a ani s delším časovým odstupem neztratily na přitažlivosti.

Všehovšudy si tedy Fange stojí hodně dobře. Vím, že „Punir“ nebudu nadále nijak intenzivně poslouchat, ale spíš než kvalitou desky je to dáno tím, že co do stylu mám jiné favority. Avšak i s takovým přístupem jsem si na docela dlouhou dobu dokázal „Punir“ užívat. Každopádně, jestli máte rádi třeba Celeste nebo hnusnější momenty Jucifer, tak byste mohli dát Fange šanci.


1 komentář u „Fange – Punir“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.