Fortress of the Olden Days - Verlassenheit

Fortress of the Olden Days – Verlassenheit

Fortress of the Olden Days - Verlassenheit

Země: Německo
Žánr: black metal
Datum vydání: únor 2020
Label: Worship Tapes / A Pile of Graves Records

Tracklist:
01. Verlassenheit
02. A Pact with Night Itself
03. Tree of Unknowing
04. Amongst My Ruins I Am God
05. Coronating Nyx Endless

Hrací doba: 44:08

Odkazy:
bandcamp

Stulpert, STLPRT nebo také Entheogen je borec, s jehož jménem už jsme se letos v našich recenzích setkali hned dvakrát. Frajer má totiž rozjetých vícero projektů a prakticky všechny stojí za poslech, přinejmenším tedy dle mého skromného názoru, a právě to byl důvod, proč jsem se rozhodl zde jeho muziku představit.

Konkrétně jsme si už povídali o bezejmenném demosnímku A Binding Spirit a ípku „A Nocturnal Emanation“ od Zalmoxis. V obou případech se jednalo o výtečný materiál hodný vaší pozornosti. Pokud jste tedy příslušné recenzi minuli (anebo jste je neminuli, ale na poslech jste se vysrali), mohu i zpětně doporučit, abyste se na obě nahrávky podívali a zkusili jim dát nějaký poslech. Pro dnešek doplníme třetí počin, jejž Stulpert v letošním roce pustil do světa. Tentokrát se jedná o projekt Fortress of the Olden Days a jeho dlouhohrající desku „Verlassenheit“.

Fortress of the Olden Days platí za Stulpertův nejzavedenější projekt. S A Binding Spirit a Ås prozatím vydal jen jedno respektive dvě dema a Zalmoxis je na tom lépe jen o jedno ípko a kompilačku. S Fortress of the Olden Days oproti tomu v únoru vydal už druhou velkou placku a nějaká ta neřadovka se v diskografii rovněž najde.

„Verlassenheit“ nezní na první poslech tak zajímavě jako třeba A Binding Spirit nebo Zalmoxis. Opět se samozřejmě jedná o black metal a opět se na něj nahlíží z trochu odlišného úhlu pohledu. Zdá se nicméně, že půjde o usedlejší, konvenčnější a třeba i méně osobité podání královského metalového subžánru. Ostatně už samotný název projektu Fortress of the Olden Days naznačuje, že hudba by měla odkazovat na starší tradice, byť jméno samozřejmě nemusíte nutně interpretovat jen jako ctění žánrových mantinelů, ale chápat jej spíš v rovině tématické.

Vtip tkví v tom, že „Verlassenheit“ skutečně pracuje s poměrně standardními žánrovými postupy. Deska tedy v žádném ohledu nepůsobí jakkoliv novátorsky nebo ojediněle, a snad i proto zpočátku budí dojem nenápadnosti. Po prvním poslechu jsem si dokonce říkal, že tohle prostě zní moc obyčejně a že v porovnání s „A Binding Spirit“ nebo „A Nocturnal Emanation“ jde o výrazný pokles kvality. Chyba lávky! Zanedlouho jsem pochopil, že nejde o žádnou plytkou a nevýraznou nudu.

Fortress of the Olden Days

Dneska je můj názor na „Verlassenheit“ opačný než po prvním poslechu: album dokazuje, že Stulpert prostě umí. Ačkoliv zní Fortress of the Olden Days zdánlivě nejstandardněji ze všech jeho projektů, pořád nejde o pouhé neinvenční vykrádání všeho okolo bez jakéhokoliv vlastního vkladu. Ta přidaná hodnota „Verlassenheit“ vězí ve schopnosti vzít již vymyšlené a na tomto základu vystavět sugestivní atmosférickou mlhu, s níž se poctivě pracuje na ploše více jak desetiminutových skladeb.

Navrch to Fortress of the Olden Days posype bravurními kytarovými melodiemi, které zní jako by „zastrčeně“, ale během několika málo poslechů se zadřou pod kůži a dokážou zapůsobit. Jako nejviditelnější příklad uvedu „A Pact with Night Itself“ a zejména její poslední dvě minuty, které jsou jednoduše fantastické. Právě tady lze jasně slyšet, že cit pro náladotvornost a kompoziční talent dokážou dělat divy. Stulpert vládne obojím a jasně to ukazuje i na „Verlassenheit“.

Desku bych doporučil třeba lidem, jimž zachutnala muzika Runespell. V některých pasážích jsem si díky kytarovému ladění vzpomněl také na Darkestrah z éry „Epos“. O čtenářích, kteří si podobně jako já zafrčeli na Zalmoxis a A Binding Spirit, ani nemluvě. Obecně by si pak na „Verlassenheit“ měli počíhat všichni, kdo mají v oblibě syrový atmospheric black metal, jemuž nechybí sugestivnost a schopnost vtáhnout. Novinka Fortress of the Olden Days sice není stoprocentně bezchybná, ale to povedené jednoznačně převažuje, silné momenty skutečně umí zanechat dojem a celkově vzato se výsledek určitě vyplatí slyšet. Za mě nepochybně palec nahoru.


1 komentář u „Fortress of the Olden Days – Verlassenheit“

  1. To jsi ještě udržel nadšení docela na uzdě, tohle je vynikající deska. Jsem z ní celkem padnul na prdel.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.