Gate of Illusions - Gate of Illusions

Gate of Illusions – Gate of Illusions

Gate of Illusions - Gate of Illusions
Země: Česká republika
Žánr: metal
Datum vydání: 9.11.2013
Label: selfrelease

Tracklist:
01. Ease My Pain
02. Freedom Is Only a Word
03. I, The Dead One
04. Shattered

Hodnocení: 6,5/10

Odkazy:
web / facebook / bandzone

K recenzi poskytl:
Gate of Illusions

Rokycanská parta Gate of Illusions vznikla v roce 2008 na ruinách tehdy zaniknuvších Eternal Hate, z jejichž řad pochází všichni současní členové kapely, kteří se po personálních změnách aktuálního působiště v uplynulých letech dali takto znovu dohromady. Při pohledu na propagační foto jsem byl překvapen mladistvým vzezřením aktuálně tříčlenného souboru ve složení Marek Opatrný, Adam Šterner a David Kalaš, které doprovází dočasný bubeník Tomáš Mařík. O to větší šok jsem pak zažil, když jsem zjistil, že věk jednotlivých členů nepřesahuje 21 let, a přesto dokázali na svém eponymním EP vyrukovat s vyrovnaným, a když to vezmu kolem a kolem, tak i vyspělým materiálem…

…materiálem, jenž se necharakterizuje zrovna lehce. Vlivy se čerpaly z tolika různých zdrojů, že je až s podivem, jak kompaktně to ve výsledku zní. Považte sami. Kytary metalově drtí, blackově hřmí a ke slovu se dostanou i metalcorové zasekávačky. Právě díky této rozmanitosti se “Gate of Illusions” stává počinem barvitějším, ale do jisté míry i přístupnějším a posluchačsky atraktivnějším. Totéž přináší i zpěv kytaristy a vokalisty Marka Opatrného, jenž se na ploše čtyř skladeb projde v rozsahu od death metalového chropotu, black metalového jekotu až k civilnějšímu řevu a dokonce melodickému zpěvu. Nutno zmínit, že všechny tyto polohy mu jdou úplně bez problémů a fungují. Osobně mi moc nešmakuje melodický zpěv, jehož barva mi nesedla, ale to neznamená, že by se do skladeb nehodila, protože své místo v melodických a atmosférických momentech má. Jen pro úplnost nelze opomenout fakt, že zvuk je ošetřen mixem a masteringem Lorda Morbivoda (Umbrtka, Trollech, Stíny plamenů), jenž navíc produkoval. I díky jeho vkladu ještě více vyplouvá na povrch instrumentální zručnost, která je vzhledem k mládí zúčastněných na velmi dobré úrovni, a hlavně skladatelská jistota, jež z tohoto EP srší.

Jak už bylo řečeno, “Gate of Illusions” je složeno čtyřmi skladbami o hrací době něco málo přes čtvrt hodiny, což je tak akorát, abyste si dokázali o kapele utvořit prvotní dojem. Začněme tedy chronologicky od úvodní “Ease My Pain”, jež platí za největší hit celého počinu, pokud budu za hitový potenciál považovat ústřední melodický refrén. Přestože má “Ease My Pain” poměrně jednoduchou strukturu, která spočívá ve střídání melodických a ostřejších pasáží, v nichž zpěvák Marek jasně dominuje svým agresivním řevem, tak to automaticky neznamená, že se dostáváme do vod trendového moderního metalu. Technické riffování, které úvodní vál protkává, mi vzdáleně připomíná francouzskou Gojiru, ovšem bez toho jejího tlaku, jenž tvorbě Gate of Illusions bohužel schází.

Následující “Freedom Is Only a Word” je ve svém jádru totéž, pouze v bledě modrém. Tedy abych byl přesnější, jen ve své první minutě. Poté se přidá špetka blackového koření, kterým rozumějte stylový vokál, bicí sypačky a vysoko posazené kytary. V půlce skladby pak přichází šok v podobě poklidné pasáže s táhlým kytarovým sólem. To bohužel netrvá věčně, takže ke konci se ještě přiostří, ale tuto pasáž, kterou bych klidně roztáhl na jednou tak dlouhou plochu, považuji za top moment celého EP. “I, The Dead One” je nejtvrdší písní “Gate of Illusions” a vyřádila se v ní dvojice kytaristů prostřednictvím drsného riffu s deathovým odérem a krátkodobého zvolnění, jakožto kontrastu k blackovému vokálu. Škoda, že jí chybí moment překvapení, nebo oživení, takže za svými kolegyněmi poměrně zapadne. To se už nedá říct o závěrečné “Shattered”. Od poklidného úvodu se dá očekávat pečlivě vystavěná kompozice, která poroste k velkému finále. Záhy se ze skladby stane masivní riffořežba s nápaditými kytarami. Jakmile se ke konci uklidní metalově běsnění, k němuž píseň plyne od uvolněné pasáže s basovou vsuvkou ve druhé minutě, spěje pod taktovkou vybrnkávaného kytarového sóla k povedenému závěru.

A jsme u konce. Nebudu vám mazat med kolem huby tvrzením, že Gate of Illusions jsou kapela, která tady ještě nebyla. To nejsou. Jejich hudba je v jádru velmi šikovně a funkčně poskládaný mix prověřených ingrediencí, které proslavila jiná seskupení, ovšem aniž by výsledek zněl vykradačsky, což přidává “Gate of Illusions” na kreditu. Nevím, jestli se to vzhledem k hudebnímu směřování téhle party dá říct, ale její debut je svěží a pohodový počin, jenž umí ve správných chvílích jak zahrozit, tak odlehčit. Technický kytarový nádech zase přináší trvanlivost delší, než bych si původně dokázal představit, takže můžu mluvit o příjemném překvapení a Gate of Illusions rozhodně doporučit.


1 komentář u „Gate of Illusions – Gate of Illusions“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.