Grausame Töchter - Glaube Liebe Hoffnung

Grausame Töchter – Glaube Liebe Hoffnung

Grausame Töchter - Glaube Liebe Hoffnung
Země: Německo
Žánr: electro / EBM
Datum vydání: 26.9.2014
Label: Scanner / Dark Dimensions Label Group

Tracklist:
01. Glaube Liebe Hoffnung
02. Lust und Tod
03. Verlassen
04. Solipsismus
05. Mensch und Tier
06. Tränen in einer toten Welt
07. Ficken ist ein schlimmes Wort
08. Blutwalzer
09. Sex in Latex
10. Zukunftsvision
11. Bete und arbeite
12. Quid Pro Quo
13. Wie eine Hyäne
14. Paradies
15. Ich bin Gott

Hodnocení: 7,5/10

Odkazy:
web / facebook

Grausame Töchter jsou dozajista kapelou, u níž ani nepotřebujete slyšet její muziku, abyste se o ni hned začali zajímat. Je to totiž jedna z těch skupin, které předchází už jejich pověst něčeho, co se nevidí na každém rohu a co bychom z obecného hlediska klidně mohli pojmenovat jako kontroverzi. Nejvíc v tomto ohledu samozřejmě vyčnívá vizuální složka, v jejímž rámci Grausame Töchter páchají věci, díky nimž rozhodně není od věci je označovat například škatulkou fetish EBM.

Byly doby, kdy jste byli kontroverzní jen tím, že jste byl chlap a měli dlouhé vlasy. Pak jednoho krásného dne přišli Black Sabbath, kteří na vnitřní obal svého legendárního debutu umístili obrácený kříž, a hned to byli kacíři. Od té doby se mnohé změnilo, nějaké obrácené kříže nebo pentagramy už dnes zvedají ze židle málokoho a po celém světě se prohánějí tuny blasfemických kapel, aniž by to komukoliv vadilo. Současná západní společnost je nastavená tak, že nejvíce pobouří jakákoliv neoslavná poznámka k lidem nebílé barvy pleti a nahota. A v tom druhém případě to vlastně ani nemusí být full frontal… běžte do ulic s velkým obráceným křížem kolem krku a maximálně se někdo otočí, vystrčte ovšem na ulici zadek (nebo bradavku v případě ženského pohlaví) a uvidíte ten kolotoč.

Barvou pleti se sice Grausame Töchter nezabývají ani vzdáleně, ovšem nahoty se tato excentrická formace okolo neméně excentrické Aranei Peel vůbec nebojí – a to i té úplné, kdy je vidět fakt všechno. Ostatně, stačí otevřít jen booklet nové desky “Glaube Liebe Hoffnung” a hned na druhé stránce na vás vybafne dámské přirození v pěkném detailu (o tom, že patří nějaké z členek skupiny, myslím není třeba příliš pochybovat)… a na ostatních stránkách vás zase čeká pěkná sbírka poprsí. U obrázků v bookletech se však Grausame Töchter rozhodně nezastavili, protože nahotu v kombinaci s dalšími nepříliš standardními kratochvílemi bez uzardění předvádějí i v přímém přenose na koncertech (tahle nádherná momentka vám snad dá trochu představu).

Vedle živých koncertů plných nahoty, krve a dalších roztomilých věciček (podrobnosti v podobě reportu z nedávného pražského koncertu si neváhejte přečíst tady) však není příliš těžké trochu zapomenout i na hudební stránku. A to je podle mého skromného názoru poněkud škoda, jelikož ani v tomto ohledu nejsou Grausame Töchter zrovna vzorem normálnosti a také – a to je to úplně nejdůležitější! – jsou v tom opravdu kvalitní a velice zajímaví. Pokud by si totiž někdo myslel, že to jediné, co mohou Grausame Töchter nabídnout, je pohled na vagíny členek skupiny, byla by to domněnka nanejvýš mylná.

Minulá deska “Alles für dich” z roku 2012 byla fakt hodně dobrá. Možná by jí slušela trochu menší stopáž, ale nebylo to nic, co by vyloženě rozbilo skvělý dojem podpořený množstvím výborných songů jako “Blut geleckt”, “Tanz für dich”, “Therapie für dich” a samozřejmě i našlapané hitovky “Ich darf das!”. Na vydání letošní novinky “Glaube Liebe Hoffnung” tedy rozhodně nebyl důvod se netěšit a očekávání nebyla zrovna nejmenší, i když pohled na hrací dobu, jež se opětovně hravě přehoupla přes hodinu, mě nepotěšila.

Zpočátku byl můj dojem z “Glaube Liebe Hoffnung” takřka totožný jako v případě “Alles für dich” – hodně povedená nahrávka s některými perfektními tracky, ale trochu moc dlouhou stopáží. S postupem času a samozřejmě i po nakynutí cifry v kolonce “počet poslechů” však musím prvotní dojem trochu poupravit, protože se stačí se do “Glaube Liebe Hoffnung” zažrat trochu víc, aby člověk zjistil, že v tomto případě už 65 minut přemrštěných vůbec není. Grausame Töchter totiž tentokrát vychytali i poslední mušky, takže se už nedá tvrdit, že by zde byl nějaký song trochu navíc. Novinka drží pohromadě po celou dobu, působí semknutěji, neobsahuje žádný slabší kus a drží vysokou kvalitativní laťku od začátku do konce.

S onou semknutostí však souvisí to, že “Glaube Liebe Hoffnung” neobsahuje žádný vyložený hit, který by zaujal hned při prvním setkání a táhnul nahrávku kupředu, jako tomu bylo třeba v případě “Ich darf das!” na “Alles für dich”. Novinka je díky tomu možná ještě o kousek méně přístupná a žádá si svůj čas, ale jak jej ve vašem přehrávači dostane, zanedlouho se i zde vyloupne pár skvělých hitovek… i když, možná bych to měl vlastně psát do uvozovek, protože u Grausame Töchter se rozhodně nebavíme o “hitech”, které by šlo pustit do komerčního rádia. To ovšem nic nemění na faktu, že třeba “Lust und Tod”, “Mensch und Tier” nebo “Bete und arbeite” mají vážně grády… obzvláště poslední jmenovaná je skutečně bomba, a aniž bych si jakkoliv protiřečil vzhledem k tvrzení o semknutosti, nebál bych se ji prohlásit za asi nejlepší skladbu “Glaube Liebe Hoffnung”.

Oněch povedených písniček bychom však samozřejmě našli mnohonásobně víc. Hned úvodní titulka “Glaube Liebe Hoffnung” je další pecka, jež album rozjede album v parádním stylu… nervní cello, poměrně minimalistická, ale účelná rytmika, nástup vrchní principálky a jejího charakteristického vokálu, který si předává slovo se sborem dívčího komanda. Úplně stejně dobré jsou ovšem i hutnější kusy jako “Verlassen” či “Solipsismus” s výrazným cellem, další jízdy “Ficken ist ein schlimmes Wort” a “Wie eine Hyäne” nebo skvělé finále v podání “Ich bin Gott”. Zároveň se najde místo i pro klidnější věci… tedy, klidnější myšleno v tom smyslu, že neobsahují řvoucí elektroniku a bicí jsou umírněnější, ale určitě ne v tom smyslu, že by snad šlo o odpočinkovější záležitosti. Skladby jako “Blutwalzer”, kraťoučká “Zukunftsvision”, “Paradies” s několika až cirkusovými momenty a především extra silná porce atmosféry v podání “Tränen in einer toten Welt” mají totiž k relaxaci pořád daleko.

Další nespornou výhodou Grausame Töchter je jistě i to, že je jejich zvuk hodně “divný” a do jisté míry vlastně i neotřelý. Jejich muziku provází hodně nervní a temná atmosféra. Svou roli v tomto ohledu jistě hraje i hojně využívané cello, což není nástroj, jaký by byl v oblasti EBM úplně běžný (byť Grausame Töchter úplně čistokrevné EBM nejsou, to je pravda), ale onu nervózní aury hudby podporuje skutečně vydatně. V neposlední je tu pak i excelentní vokální stránka v čele se samotnou Araneou Peel a jejím pronikavým hlasem, který je úplně stejně výstřední jako jeho majitelka, a neméně skvělými doprovodnými vokály.

Někde výše už jsem zmiňoval, že jsem od novinky nečekal úplně málo a tak nějak jsem do poslechu šel s tím, že se mi to bude líbit, ale “Glaube Liebe Hoffnung” mi nakonec přijde ještě lepší, než jsem doufal, a i když bych to dopředu netipnul, nakonec bych řekl, že je to ještě lepší než “Alles für dich”. Samozřejmě to není muzika pro každého, ale to snad není u podobných záležitostí moc nutné zdůrazňovat. Máte-li pochopení pro ne úplně tradičně pojatou elektroniku opepřenou koňskou dávkou kontroverze, pak s poslechem “Glaube Liebe Hoffnung” (potažmo Grausame Töchter obecně) nijak neváhejte, protože na vás bude čekat deska, jež hned tak neomrzí.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.