Gruzja - Jeszcze nie mamy na was pomysłu

Gruzja – Jeszcze nie mamy na was pomysłu

Gruzja - Jeszcze nie mamy na was pomyslu

Země: Polsko
Žánr: experimental black metal
Datum vydání: 18.10.2019
Label: Godz ov War Productions

Tracklist:
01. Jeszcze nie mamy na was pomysłu I
02. Królowie zwierząt
03. 800 zł
04. Jeszcze nie mamy na was pomysłu II
05. Kamera Dionizosa
06. Masz rozmienić
07. Niedostatkiem w piekny rejs
08. Grues
09. Jeszcze nie mamy na was pomysłu III

Hrací doba: 40:31

Odkazy:
facebook / bandcamp

Debutová deska polské formace Gruzja s názvem „I iść dalej“ vyšla teprve letos v únoru a poměrně nedávno jsme si tu o ní konečně povídali. Krátce po naší recenzi na prvotinu bylo ohlášeno druhé album „Jeszcze nie mamy na was pomysłu“. Nejde nicméně o jedinou zásadní událost, která se v táboře Gruzja udála.

Ještě v době, kdy jsme zde uveřejňovali povídání o „I iść dalej“, nebylo o skupině známo mnoho informací. Nyní už jsme ale chytřejší, protože v mezičase se metalové archivy a skrze ně i svět dozvěděly sestavu, která se ukázala být velice zajímavou. Jinými slovy řečeno, kdo na „I iść dalej“ slyšel podobnost s kapelami z kolektivu Let the World Burn a spřízněnými projekty, ten se vůbec nemýlil.

Na kytaru v Gruzja hraje Artur RumińskiFuria, Thaw a Mentor. Do bicích mlátí Bartosz LichołapMentor a ex-Thaw. Tyhle dva doplňuje hned čtveřice (!) vokalistů, mezi nimiž nechybí borci jako Stawrogin (Massemord, Odraza, Totenmesse, Biesy), PR (Biesy) nebo Dominik Gac (Licho, Koniec pola). Čtvrtým zpěvákem je jistý Limbo, jehož jako jediného neznám. Každopádně i tak se jedná o úctyhodnou sestavu, při níž musí zaplesat srdce každého fanouška blackmetalové scény jižního Polska. A podruhé a ještě víc pak musí zaplesat při poslechu „Jeszcze nie mamy na was pomysłu“.

Jestli na „I iść dalej“ byla trochu cítit podobnost s Furia, Odraza a dalšími příbuznými kapelami obohacená o punkovou neurvalost, anarchii i bezcílné toulání po betonových sídlištích. „Jeszcze nie mamy na was pomysłu“ výrazně ostrouhalo, vlastně až skoro eliminovalo všechny ty punkové blbosti a naopak se ještě víc přiblížilo typickému slezskému soundu oněch zmiňovaných spřízněných kapel. Jestli to tedy neplatilo už na debutu, tak na „Jeszcze nie mamy na was pomysłu“ platí jednoznačně, že pro posluchače formací jako Furia, Odraza, Biesy nebo Morowe by tohle měla být povinnost. A zdaleka nejen kvůli personálnímu propojení. Neměli byste být zklamání ani stylově a zvukově, ani kvalitou nabízeného materiálu, protože to je opětovně excelentní. Jak je ostatně u jmenovaných skupin běžně zvykem.

„Jeszcze nie mamy na was pomysłu“ bychom tedy standardně mohli nazvat chytrým black metalem s typickou atmosférou a soundem pro danou oblast a daný okruh kapel, ale to by možná znělo víc pejorativně, než by jeden zamýšlel. Jednak nechci vzbudit dojem, že by Gruzja měla být jen dalším projektem z mnoha a kapelou do počtu, protože na to je Gruzja (a vlastně i ta ostatní seskupení) příliš dobrá a svébytná.

Gruzja - Jeszcze nie mamy na was pomyslu

Za druhé bych takovým pojmenováním nechtěl naznačovat, že by snad mělo jít o čistokrevný black metal s nějakou tou melodií a občasnou změnou tempa. „Jeszcze nie mamy na was pomysłu“ má hlavu otevřenou a chuť experimentovat zde nechybí. Když jsme se téhle desce bavili v redakčním chatu, kolegové zmiňovali i jména jako J.A.R. nebo Vilém Čok. A vtipné na tom je, že to na některé části alba docela sedí. Gruzja dokážou metalově pohrozit, ale jiné pasáže jsou zase kurevský rokenrol a některé další songy jsou zase solidní úchylnost jako třeba „Kamera Dionizosa“ nebo „Grues“. Jak deska postupuje, počet experimentů, divných zvuků a nevšedních nápadů narůstá, takže druhá polovina už je fakt lahůdka vrcholící v bezmála devítiminutové „Jeszcze nie mamy na was pomysłu III“. Ale nebojte se, i v první polovině „Jeszcze nie mamy na was pomysłu“ je toho hodně k poslouchání, a celkově se tedy jedná o výtečnou nahrávku.

„I iść dalej“ se mi líbilo, bylo zajímavé a některé konkrétní momenty byly super. Ale zpětně se k tomu už nevracím. Z „Jeszcze nie mamy na was pomysłu“ jsem ovšem na férovku nadšený a fakt ukrutně to album žeru. Rozhodně byste měli slyšet.


6 komentářů u „Gruzja – Jeszcze nie mamy na was pomysłu“

  1. Zrádný rochte ! ” I iść … ” je super a žádný punkový blbosti tam nejsou, všechno to tam totiž hraje a má to logiku. Mně tahle placka nadchla, teď řeším s někým z kapely objednávku triček a obou CD… novou desku ještě nechám uležet a asi ji pustím až z CD. Ale první LP bylo a je prostě super. Jo, hoši se vrátili z turné a prej to byl sukces :)

  2. Pokud jste měli někdo objednané věci od Gruzja a komunikovali s Gruzja konsulatem na Facebooku, kterýžto zmizel, neděste se- hoši normálně komunikují přes mail gruzja.konsulat@gmail.com. Ono se něco z jejich rejpání nelíbilo facebookovým kulturträgerům, tak jim stopli profil.

  3. V době, kdy naše konverzace začala, už na GoW nebyly trika, tak jsem napsal na Gruzja konsulat.. tak například vím, že Michal Taras má rád českej guláš a kachnu s knedlíkama, samozřejmě pivo a že nás Čechy ty kluci polský mají fakt rádi :)

  4. Godz ov War mají vinyly Jeszcze… opět skladem, pokud někdo nestihnul v první várce. Debut na LP pořád k dispozici tamtéž.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.