Haken - Visions

Haken – Visions

Haken - Visions
Země: Velká Británie
Žánr: progressive metal
Datum vydání: 25.10.2011
Label: Sensory Records

Tracklist:
01. Premonition
02. Nocturnal Conspiracy
03. Insomnia
04. Mind’s Eye
05. Portals
06. Shapeshifter
07. Deathless
08. Visions

Hodnocení: 10/10

Odkazy:
web / facebook / twitter

Když se minulý rok zničehonic vynořili Haken z Británie se svým debutem “Aquarius”, úplně narušili můj hudební vkus. Nejméně měsíc v kuse jsem nemohl poslouchat nic jiného než tu boží desku. “Aquarius” je určitě jeden z nejlepších debutů, které jsem měl možnost slyšet, a v okruhu prog-maniaků se album stalo jakousi moderní klasikou. Kapela si nastavila laťku dost vysoko a postavila před sebe těžký úkol – uspokojit fanoušky, čekající alespoň stejnou kvalitu.

Od debutu se stylově příliš nezměnilo. Sama kapela prohlašuje, že “Visions” je temnější než jeho předchůdce, ale já bych řekl, že novinka má mnohem veselejší atmosféru. Možná za to může absence growlu, který se vyskytoval na dvou skladbách minulého alba. Stejně jako posledně si zvuk Haken můžete představit jako hybrida velikánů Dream Theater, Pain of Salvation, místy i Opeth nebo v cirkusových pasážích Beardfish. Kapela ale i přes zřetelné vlivy zůstává zcela originální a předhazuje spoustu jedinečných kompozic, riffů a vyhrávek. Na rozdíl od zmíněných Dream Theater má kapela mnohem dominantnější klávesy, i když už ne tolik jako na “Aquarius”, na němž často měly víc prostoru než kytary. Haken jsou také melodičtější a emotivnější než jejich známější kolegové, o což se stará hlavně unikátní zpěvák Ross Jennings. Ten svůj projev od minula ještě vylepšil a postrčil tak album o kousek blíže dokonalosti. Ostatní podávají stejně kvalitní výkon a svoji virtuozitou se jednoduše vyrovnají mnohem profláklejším a zkušenějším instrumentalistům.

Album je opět koncepční, tentokrát se jedná o příběh chlapce, kterému se zdá o své smrti a potom se jí snaží celý život zabránit. Konceptovost je tentokrát mnohem propracovanější – už nejde pouze o textovou stránku. Deskou se protkávají motivy a nápady, dodávající mnohem ucelenější pocit. Hned v první skladbě “Premonition” nám kapela předhazuje zásadní motivy, hrající hlavní roli v poslední epické skladbě “Visions”, kde celý příběh vyvrcholí. Na rozdíl od debutu se můžeme setkat i s instrumentálními skladbami “Premonition” a “Portals”, přičemž první zmíněná zastupuje chlapcův sen ze začátku příběhu.

Vrcholem alba je poslední, titulní skladba, obsahující všechno, co si člověk může od dvacetiminutové písně přát, a tak nějak shrnující celou tvorbu kapely. Orchestrální části (nahrané se skutečným smyčcovým kvartetem), mluvené slovo, tvrdou metalovou pasáž, zběsilé instrumentální hrátky, jazzovou chvilku, klidnou baladickou část i refrén, co jen tak nedostanete z hlavy. “Visions” může úplně v klidu konkurovat epickým záležitostem jako je “A Change of Seasons” (Dreamt Theater) nebo “The Odyssey” (Symphony X).

Je mnohem jednodušší nacházet a vypichovat chyby, než pořád dokola omílat, jak je něco super. Proto je tak těžké recenzovat album “Visions” – ať se snažím jak chci, nemůžu najít žádnou chybu. Všechno je přesně tak, jak má, tohle je hudba s velkým H. A i přesto, že je poměrně složitá, je zároveň silně přístupná a lehce si ji užijete už napoprvé. Nemůžu jinak, než doporučit… všem.


1 komentář u „Haken – Visions“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.