I Am I - Event Horizon

I Am I – Event Horizon

I Am I - Event Horizon
Země: Velká Británie
Žánr: heavy / power metal
Datum vydání: 26.5.2012
Label: selfrelease

Tracklist:
01. This Is My Life
02. Silent Genocide
03. Stay a While
04. Cross the Line
05. In the Air Tonight
06. King in Ruins
07. Kiss of Judas
08. Dust 2 Dust
09. Wasted Wonders
10. Pave the Way

Hodnocení:
Ellrohir – 5/10
H. – 5/10

Průměrné hodnocení: 5/10

Odkazy:
web / facebook / twitter

Nevím, jak to máte vy ostatní, ale nebýt přidělení této recenze, tak se o existenci kapely s podivným jménem I Am I asi ani nedozvím. Očividně nejsem tak velký fanoušek ZP Thearta, abych jeho další osudy po odchodu z mnou vcelku oblíbených Dragonforce nějak bedlivě sledoval. Každopádně tohle je tedy jeho nový hudební projekt, pokud jste to nevěděli.

Na samotném debutovém albu “Event Horizon” bude zřejmě vůbec nejzajímavější fakt, že vyšlo na USB flash disku, namísto některého z klasických formátů. Minimálně na poli metalové hudby by to měl být vpravdě historický průlom. Prý se už nějaké takové pokusy vyskytly, ale tipoval bych to na nepříliš známé lokální kapely a kdoví jakých žánrů. Takže tu máme dějiný milník metalové historie. Ovšem zatímco třeba takového Cameronův “Avatar” si coby průlomový 3D film opravdu zapamatujete (jakkoliv vám může připadat hloupý), o téhle desce bych to opravdu netvrdil.

Žánrově nejde pro ZPho o žádnou velkou změnu, pořád líbivý power metal, jen ten hudební doprovod je tentokrát pomalejší než pod zběsilou taktovkou Hermana Li. Tím ale zároveň ztrácí jakoukoli konkurenční výhodu oproti desítkám podobných kapel, které také hrají melodickou a vcelku líbivou hudbu, avšak bez špetky invence, bez jiskry a bez nápadu. Poslechnout si to? Proč ne. Ale být z toho unešen a stát se nadšeným fanouškem kapely? To asi těžko…

Popravdě, kdyby mi neřekli, že zpěvákem je ZP Theart, asi bych to sám z poslechu neodhalil. Zdá se mi, že v Dragonforce zněl poněkud jinak, ale to může být jen můj dojem. Co se však zdá nad slunce jasné, že relativně známému pěveckému jménu přísluší na desce “Event Horizon” vcelku tuctový hlas, který si může nechat jen zdát o nějakém výrazném charismatu, jakým disponuje například Jørn Lande. A tak tam, kde Jørn boduje s muzikálně průměrnou skladbou alespoň díky geniálnímu vokálu, tam ZP a jeho I Am I zabředávají do těžkého průměru. S postupem času začne být jeho zpěv možná až vlezlý a otravný, alespoň mně to tak vždycky v druhé polovině desky připadalo. Jak power metal jako celek můžu, tak tahle partička se mi do noty opravdu příliš netrefila.

Že hudební doprovod nenabízí žádné skladatelsky geniální momenty, to by ještě nemuselo nutně vadit. Jenže kde není ani žádná chytlavá melodie, třebas naivní, a ani žádný silný refrén, třebas patetický, tam zkrátka ani Ellrohir nebere. Schéma songů se plus mínus drží osvěčených praktik z časů Dragonforce – sloka, refrén, sloka, refrén, poměrně dlouhé sólo či propojená sóla, závěrečný refrén. Sem tam je slyšet klávesy, v refrénech se přidávají doprovodné hlasy, kytary se snaží vykouzlit všelijaké kudrlinky…

Jenže jsou tam snad někde taková sóla, jaká se střídají v “Heart of the Dragon”? Zazní někdy takový textem jednoduchý, ale melodií zabijácký refrén jako v “Operation Ground and Pound”? Schovává se někde na albu sice kýčem přetékající, ale přesto svým způsobem kouzelná balada “Dawn Over the New World”? Zaujme hudba alespoň netradiční rychlostí nebo třeba naopak pomalostí? Ani náhodou, vážení přátelé. Album tvoří desítka naprosto neosobních songů, které člověk zapomene zhruba ve stejnou chvíli, kdy dohrají. Netroufnu si ani označit nějaké “nejlepší”, protože tam prostě žádné nejsou. Jistě, nebylo asi účelem napodobit a okopírovat starou štaci. Záměr zřejmě byl přidat trochu tvůrčí invence a přijít s něčím novým. Jenže se obávám, že to se příliš nepovedlo. Výsledkem je totiž vpravdě nezajímavé nic.

Nedovedu si představit jediný rozumný důvod, proč se o album “Event Horizon” zajímat nebo si ho dokonce pořizovat. V záplavě kapel, které dnes nahrávají a publikují, ať už na CD, na klasickém vinylu, online anebo jakkoliv jinak “moderně”, by bylo podle mého plýtvání časem a případně penězi zajímat se o I Am I, minimálně do doby, než přijdou s něčím zajímavějším a lepším, než nabídli tady. Leda snad, že byste si chtěli pořídit onen flash disk jako kuriozitu do sbírky. Jinak ale tato deska díru do světa těžko udělá.


Další názory:

Na jednu stranu je docela příjemné, že se ZP Theart po svém odchodu z Dragonforce nesnaží ve své nové formaci I Am I kopírovat muziku, jakou ho všichni bylí zvyklí slyšet zpívat v jeho bývalém působišti, problém je ovšem v tom, že to je asi jediné vyložené pozitivum, které jsem na “Event Horizon” našel. Vynechám-li ten rádoby humbuk okolo faktu, že jde o první metalové album vydané pouze na flash disku, nejedná se o nic zajímavého. Deska plyne v naprosto nezáživném a předvídatelném duchu průměrného heavy/power metalu, který jistě každý z vás slyšel již tisíckrát a v mnohem lepší provedení. Není to vyložený průser, poslouchat se to dá, problém tkví v tom, že je “Event Horizon” nahrávka bezvýrazná, zaměnitelná a ničím vybočující, v dnešní záplavě tisíců dalších alb se jedná pouze o jeden další kousek z mnoha, jenž svým posluchačům za celou svou hrací dobu nedá sebemenší důvod k tomu, aby se k němu někdy v budoucnu vrátili. Nebýt pod tímhle podepsaný bývalý zpěvák Dragonforce, neštěknul by po tom ani pes…
H.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.