Killswitch Engage - Killswitch Engage

Killswitch Engage – Killswitch Engage

Killswitch Engage - Killswitch Engage
Země: USA
Žánr: metalcore
Datum vydání: 30.6.2009
Label: Roadrunner Records

Tracklist:
01. Never Again
02. Starting Over
03. The Forgotten
04. Reckoning
05. The Return
06. A Light in a Darkened World
07. Take Me Away
08. I Would Do Anything
09. Save Me
10. Lost
11. This Is Goodbye

Hodnocení: 6,5/10

Zbytek redakce hodnotí:
H. – 5,5/10
Seda – 6,5/10

Průměrné hodnocení: 6,2/10

Odkazy:
web / facebook / twitter

Co přiměje kapelu, aby pojmenovala svou desku stejně jako v minulosti? Těžko říct, co k tomu vedlo takové Killswitch Engage s jejich novou stejnojmennou fošnou, která se snaží razit cestu skrze metalcorové pole. Jenže ne vždycky se vše vyvede, jak má, a Killswtich Engage spíš dělají své první desce ostudu. Kam se vytratil duch starých Killswitch Engage, kteří hráli nekompromisní hudbu? Nebojte se, nové album je po technické stránce naprosto výborné, ale pokud čekáte ten pravý metalcorový nářez, díky němuž se budou vaše uši zmítat v orgasmických křečích, čekáte na špatné adrese, ačkoli je deska typicky stavěná na řadové posluchače. Škoda promarněné příležitosti, která mohla vyústit v přeci jen lehce přesvědčivější výsledek, než je další, s nadhledem řečeno, obyčejná nahrávka, jichž je v poslední době jako rozježděných slimáků po dešti. Nelze hochům však upřít vcelku kvalitní poslouchanou na těch pár osamocených večerů.

Nenechte se zmást lehce skeptickým úvodem. Noví Killswitch Engage vybočují z řady daleko melodičtějšími skladbami a nezvykle romantickou atmosférou. Cože? Možná jste zaspali několik předchozích let, ale Killswitch Engage už se podobným směrem derou prakticky od doby stále nepřekonané desky „The End of Heartache“, jež nastavila pomyslnou laťku kvality opravdu vysoko. Na kapele je nyní, aby ji překročila, nebo se k ní alespoň trošku přiblížila. Tentokrát to nevyšlo, ale doufejme, že hoši máknou. Lehkým zklamáním jsou ale Howardovy vokály, které postrádají jiskru, jakou měly dřív. Ne, že by se Howard jaksi umírnil ve svém projevu, ale jeho celková výbušnost se vytratila kamsi do neznáma. Na druhou stranu zní daleko čistěji a více méně lépe než kdykoli předtím. Je vidět, že léta práce konečně přinášejí plody. Tento černý rytíř totiž potvrzuje fakt, že černoši mají unikátní hlasový projev stavěný přímo pro tvrdší hudbu. Spolu s frontmanem například takových God Forbid ukazují, že hip-hop není ta správná cesta a životní styl, jímž se musí povinně vydat každý afroameričan.

Instrumentální část je také výtečně seskládaná a doplňuje tak spíše klidnější atmosféru celé desky. Kytary znějí prostě precizně, o čemž jsme se ovšem mohli přesvědčit i v minulosti. Bicí působí spíše utlumenějším dojmem, což tentokrát není přímo na škodu. Celé „Killswitch Engage“ (znovu zmiňuji, že tím myslím album, kapelou nazývané také jako „Killswitch Engage II“ – to je ten důvod proč nemám rád desky s názvem totožným s kapelou) je spíš komornější záležitostí, ovšem daleko příjemnější lidskému uchu. Milovníci tvrdších masáží pravděpodobně nenajdou to, co od Killswitch Engage očekávají, zato si při klidnější chvilce o to více celou hudbu vychutnají. Sám jsem zastáncem toho, že na tvrdosti nezáleží, jako spíše na celkové komplexnosti hudby. A „Killswitch Engage“ 2009 rozhodně komplexní je, o tom není možné ani chvilku pochybovat. Proto bude lepší, když z hodnocení vystrčíme veškeré poznatky z minulosti kapely a vrhneme se čistě na kvalitu desky bez veškerých okolků. Pro případ, že byste náhodou měli jiný názor, budu velice rád, když se o něj podělíte pod článkem.

Ačkoli placka vyšla teprve v těchto dnech, bylo možné ji celou slyšet delší dobu před samotným vydáním. Téměř každá populárnější skupina má v oblibě vydávat střípky alba po kouskách na serverech jako je MySpace nebo prostřednictvím mega-obchodních řetězců jako je Hot Topic a jemu podobné, přičemž jsme se dočkali dvou oficiálních singlů. První z nich, „Reckoning“, směřoval do rádií a na akce pro podporu desky, autogramiády a jim podobné. Další „Starting Over“ dostala oficiální tvář prostřednictvím videoklipu, který si můžete prohlédnout níže. Producent desky, Brendan O’Brien, má na kontě i ty největší hity od AC/DC, The Offspring, Pearl Jam a mnoha jiných dnes již klasických kapel, což má pravděpodobně za následek lehce dívčí povahu alba. Už to není to nezastavitelné zvíře co předtím. Nenechte se pobízet a posuďte sami z následujícího videoklipu.

Celé divadlo startuje s písní „Never Again“. Už začátek člověku hodně řekne o povaze desky. Tím spíše stojí za zmínku, že zní stejně jako drtivá většina ostatních skladeb. „Starting Over“ následuje hned poté a v podstatě pokračuje v tom, co začal předchozí song. Téměř všechny písně mají, dá se říci, stejný průběh. Rychlý a mnohdy i tvrdší začátek a poté neustálé obměkčování posluchače melodickým refrénem. Tohle je ten typ písně, ve které zní Howard lehce utlačeně, kdy se nechce nebo prostě nemůže naplno projevit. Mohl bych se postupně rozepisovat o každém songu zvlášť, nejlepší obrázek si ale uděláte přímým poslechem. „Reckoning“ je s přehledem jedna z nejlepších a nejlépe znějících skladeb na celé desce. „A Light in a Darkened World“ je song, který svým způsobem připomíná „Holy Diver“, předělávku od legendárního Dia. Člověk si k ní velice lehce představí i jiné okolnosti. Další z písní, jež je stavěna na videoklip. „Lost“ je „překvapivě“ další ploužák, který na desce najdete. Po přeskočení několika písní se dostaneme až na samotný konec alba, který (ve standardní verzi) uzavírá píseň „This Is Goodbye“, jež také patří mezi ty kvalitnější kousky.

Deska zní na první poslech velice sympaticky. Po nějakém tom opakovaném přehrávání ale zjistíte, že vás začíná jaksi otravovat. Navíc je velice těžké si představit, že něco takového, jako je „Killswitch Engage II“, je pravidelně hráno na koncertech. Spíše se tak hodí na veselé třídní rozlučky nebo pohádkový les pro děti. Je škoda, že se Killswitch Engage ženou stále kupředu tomuto veřejnosti přijatelnému stylu. Proč se pořád ohlížet za potenciálními zákazníky, když těch zapřisáhlých a aktuálních je velice mnoho? Jak jsem již řekl, celá tato deska je promarněná příležitost, která mohla být daleko velkolepější. Abychom pouze nekřivdili, až na mírné detaily je celé album nahráno s precizností švýcarských hodinek. Nezbývá než doufat, že se další počin přiblíží spíš směrem ke kořenům.


13 komentářů u „Killswitch Engage – Killswitch Engage“

 1. No uvidime.. jeste jsem ji neposlouchal ale deska z roku 06 byla pro me docela zklamanim oproti desky z roku 04, ale nakonec jsem si na Daylight Dies zvykl a je to dobra deska.. uvidime co toto i kdyz z recenze to nevypada dobre :( Navic tuto kapelu fakt muzu a jejich koncert v Praze nemel chybu…

 2. Je fakt, že na KSE ani hudbě jejich žánru neujíždim, ale když třeba vidim jejich klip v televizi, nepřepínám. Tohle se mi ale moc nelíbí, docela nuda. Občas probleskne dobrej nápad, třeba zabarvení zpěvákova hlasu nebo vyslovení jednoho slovíčka, vždycky jen pár vteřin, ale o žádnym songu nemůžu říct, že by se mi fakt líbil. Tohle bych si nikdy nekoupil – stáhnul sem to, párkrát poslech kvuli hodnocení a vymazal. Nemám absolutně žádnej důvod se k tomu vracet. Pro mě je to nezáživnej průměr.

 3. Nevim proc ale ten zacatek ze Starting Over me hrozne chytil :D ty kytary a bici jsou tam fakt good :))

 4. Vubec nevite podle me je to dobra deska a vubec mi nevadi ze si zvolili jinou cestu je to podle me skvele album 95 procent davam ja

  1. vubec nevime? za to tvych 95% ktere se davaji jenom deskam na ktere se jen tak nezapomene nebo jsou necim revolucni ukazuji, ze ty se vyznas ;)

 5. Já KSE teda zas tak dlouho neznám, ale je pravda, že co se týče jejich starší tvorby, tak je na vyšší úrovni než dvě poslední desky. Ale to přece neznamená jejich konec né? I já jsem si tohle album rád poslechl. A kdo ví jaké bude jejich další album. 8-)

  1. Nikdo nerika, ze bude konec :) jen bylo receno, ze toto album je nejspis nejslabsi za celou dobu jejich pusobeni :)

   1. vsak je to jen muj osobni nazor nemusis s nim souhlasit ja na tuto desku jen tak nezapomenu nerikam ze mam patent na rozum 8-)

    1. Ehm ty me budes rikat ze je to tvuj osobni nazor, ktery nemusim respektovat, ale sam nam tady rikas ze vubec nevime a podobne kraviny? docela lol ;)

     1. tak to bylo mysleno s nadsazkou nemusis si vsechno tak brat hod se do klidu ty ses lol :-)

 6. Ok, takže Killswitch Engage II. Taky vyloženě nemám rád self-titled desky, navíc při pohledu na tracklist mi ty názvy písniček přijdou hodně prostoduchý, ale to byl asi záměr v rámci ”konceptu” alba. Taky jsem vždycky měl lehkou averzi ke zpěvákovi a jeho projevu, kterej mi prostě v takovým žánru neseděl, ale zároveň byl pro mě poznávacím znamením kapely a celý Killswitch Engage jsem vlastně vždycky bral jako kvalitní kapelu v rámci žánru a měl ji relativně rád. (Ano, možná si protiřečím a někomu můžou moje argumetny připadat hloupý, ale takhle to vidím :-)

  Hlavně pro mě to byl vždycky ”popík”, jak už to dneska u první ligy metalcoru bývá, ale nikdy ”shit protože to není dost tvrdý” (nebo podobně…).

  Nový album bylo z mýho pohledu 20% naděje na něco syrovějšího, ale tak na 80% smíření se s tím, že album bude v duchu předchozích desek kapely. Poslouchám ho teda nejspíš proto, že jsem si parádně užil jejich vystoupení na letošním Nova Rocku, díky kterýmu mi teď zpěvák kapely svým bezprostředním a sympatickým výrazem připadá jako fajn chlap :-) (Narozdíl například od neustálých siláckých gest frontmana takových Disturbed, u kterých jsem se naopak utvrdil v tom, že je fakt nemusím).

  Takže tak 60%, příště bude snad líp.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.