Knowing2fly - Here on My Feet

Knowing2fly – Here on My Feet

Knowing2fly - Here on My Feet
Země: Itálie
Žánr: alternative rock
Datum vydání: 2013
Label: Bakerteam Records

Tracklist:
01. 3.2
02. Burn This Rock
03. Point of No Return
04. My Demons
05. Hidden by You
06. You Are Your Only Bystander
07. Drag Me to Hell Pt. I
08. Drag Me to Hell Pt. II
09. Unhitch
10. Specular Twin Diadems
11. Sun Reader
12. Soothin’ Myself
13. UnWise

Hodnocení: 6/10

Odkazy:
facebook

K recenzi poskytl:
Scarlet Records / Bakerteam Records

Když už máte místo osvědčeného jména sáhnout po nějaké úplně neznámé kapele, děláte tak buď z nudy nebo ze zvědavosti, každopádně v obou případech platí, že doufáte alespoň v to, aby vás dotyčná formace jakž takž zabavila, a pokud se z toho nakonec vyklube něco opravdu dobrého, je to spíš příjemný bonus než naplnění očekávání – i když výjimky se samozřejmě mohou najít. A co taky čekat od no name italské rockovky než nějakou tu zábavu, takže na kapelu Knowing2fly a jejich řadový debut “Here on My Feet” jsem určitě nekladl nějaké přehnané nároky. Přesto ale není výsledek nikterak oslnivý, a proč tomu tak je, to mám v úmyslu rozvést v následujících řádcích.

Právě kvůli tomu, že jsem od Knowing2fly nečekal žádné zázraky, jsem byl dost překvapený, že ta muzika vůbec není špatná. Knowing2fly totiž zjevně umí hrát i skládat a na výsledku je to sakra znát. Čistě po kompoziční stránce je to vážně dost slušné – zejména kytaristé umějí přijít s dobrými riffy, sóly a kdoví čím ještě a poskládat to dohromady způsobem, který prostě chytne a dovede velmi obstojně bavit. Pocitově bych to zařadil jako přiměřeně moderní rock, v němž jsou slyšet metalové a místy i punkové vlivy, ale i když škatulky odsuneme stranou, má to energii, šlape to a přitom je to po hudební stránce dostatečně kvalitní, aby to člověk neposlouchal jenom jako guilty pleasure, ale jako úplně normální muziku, která ho baví.

Projev Knowing2fly na “Here on My Feet” ale není jen přísně jednotvárný a v rámci žánru nabízí i relativně zajímavá ozvláštnění. Našláplý start alba je celkem standard, nejinak jsou na tom i nezbytné baladické vsuvky (začátek “My Demons” je docela fajn, celá “Drag Me to Hell Pt. I” už méně, ale pořád to jde), ale dále se sem tam objeví různé postupy, které sice někoho připomínají (vzpomněl jsem si jen na System of a Down; další inspirace jsem bohužel nerozklíčoval, ale jsou tam jasně slyšet), ale i tak dělají rozhodně dobrotu. Naprosto mimo a nade všechny ostatní skladby ale ční jedenáctka “Sun Reader”. Získala si mě hned poprvé, co jsem ji slyšel, a už od té doby mi nedochází, jak je možné, že něco takového nahrála stejná kapela, která je podepsaná pod zbytkem “Here on My Feet”. Nevysvětlujte si to špatně, pořád platí to, co jsem psal výše, a “Here on My Feet” je hudebně solidní deska, ale “Sun Reader” je asi tak o dvě ligy výš a navíc úplně jiná než všechno, co se na tomhle albu nachází. Ta skladba je krásná, zasněná, inteligentní, atmosférická a ve své relativní jednoduchosti disponuje ohromnou silou. Kazí ji ale jedna věc – závěr, který se zlomí zpět do toho fajnového, ale s něčím, jako je “Sun Reader”, absolutně nesouvisejícího šlapavého rock metalu, a to i přesto, že si gradace, která tomuto zlomu předchází, vyloženě žádá nějaké majestátní black metalové vyvrcholení. I tak je ale “Sun Reader” takový malý zázrak a navzdory tomu nešťastnému zakončení stoprocentně nejsilnější skladba desky.

Některým čtenářům určitě neuniklo, že když zde Knowing2fly chválím, hovořím výhradně o samotné muzice respektive její kompozici a provedení a jaksi opomínám vokál. To prosím není náhoda, protože zpěv je zde natolik důležitý, že mu věnuji celý odstavec. Když to mám říct na plnou hubu, hlavní vokál je dost příšerný, dá se říct, že jeho majitel neumí zpívat a je tím nejtěžším šutrem, který celou desku táhne dolů. Jako jo, je pravda, že pan zpěvák má své momenty, a když trochu přitlačí na pilu, tak je to docela v pohodě a místy snad i dobré, ale když náhodou nohu z plynu sundá, tak to naprosto regulérně tahá za uši. Uznávám, že onen punkový nádech je zčásti i dílem zpěvákovy nepřesné intonace, ale co je moc, to je příliš a příšernosti, které onen nešťastník vypouští z hrdla třeba v “Hidden by You”, “You Are Your Only Bystander” nebo “Specular Twin Diadems”, to je prostě extrém i na ten nejujetější punk, snést se to opravdu nedá a z jinak přinejhorším průměrných skladeb to dělá takřka neposlouchatelný odpad. A druhý hlas, který se párkrát přihlásí o slovo, to moc nezachraňuje, i když se snaží celkem srdnatě…

Knowing2fly jsou vážně podivné těleso. Jsou schopni napsat materiál, který by měl rozhodně na sedmičkové hodnocení, a dovedou šokovat skladbou, jejíž většina je naprosto skvostná a být celé album na její úrovni, váhám, jestli neudělit devítku. Dokonce i těch padesát minut stopáže “Here on My Feet” lze v jejich režii bez větších útrap přežít, ale pak to zazdí tragickým vokálem, který to všechno táhne brutálně dolů. Fakt by mě zajímalo, jak by “Here on My Feet” zněla, kdyby ji nazpíval kompetentní zpěvák. Takhle bohužel za slabší šestku.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.