Leere - Bleak

Leere – Bleak

Leere - Bleak
Země: Švýcarsko
Žánr: black metal
Datum vydání: 8.6.2015
Label: Gravity Entertainment

Tracklist:
01. Expanding Isolation
02. Bleak
03. Roots in a Skull
04. Jorias
05. Spiritual Emigration
06. Empty Infinity

Hrací doba: 41:42

Odkazy:

K recenzi poskytl:
Against PR

Popravdě řečeno, k poslechu desky jako „Bleak“ jsem rozhodně nepřistupoval s tím, že dostanu něco převratného nebo snad nedejbože originálního. Ve skutečnosti tomu bylo přímo naopak… jistě, nabízí se otázka, proč se člověk vůbec žene do poslechu alba, u něhož už předem předpokládá cosi krutě neoriginálního, avšak neoriginalita – přestože ji samozřejmě nelze brát jako nějaké pozitivum – ještě nutně nemusí znamenat, že by ta muzika měla být špatná. Když jsem tak mrknul na přebal „Bleak“ a prezentaci Leere, kteří jsou autory tohohle dílka, nabyl jsem dojmu, že by mohlo o docela solidní syrový black metal burzumovského střihu, což je hudební forma, již mám vcelku v oblibě, tudíž jsem si řekl, že to jednoduše zkusím…

Inu, tak jsem tedy zkusil a po absolvování několika poslechů mohu s naprosto klidným srdcem prohlásit, že jsem si to klidně mohl odpustit. Ona dokonce ani není pravda, že by se nic nestalo, kdybych „Bleak“ neslyšel, protože takovéhle hodnocení je ještě relativně neutrální – v tomhle případě je totiž pomalu na místě tvrdit, že by to naopak bylo lepší neslyšet, protože by člověk neztratil čas s nahrávkou, která je… no, prostě nepovedená.

Nechci zase hlásat, že Leere natočili regulérní píčovinu, protože musím uznat, že znám i mnohonásobně dementnější muziku, byť na tuhle znalost nejsem zrovna pyšný. Tím chci říct, že to naprosté a úplné dno, taková ta absolutně neposlouchatelná žumpa, „Bleak“ zase není. Tohle tvrzení ovšem nemění zhola nic na tom, že i přesto je tahle placka stále v hlubokém podprůměru.

Rozhodně platí ten původní předpoklad, že se jedná o black metal v syrové formě… vlastně je pravdivé i to, že se „Bleak“ nese po většinu svého času ve středním tempu, přestože několik málo svižnějších momentů se také najde. Stejně tak platí i fakt, že se Leere snaží vyprodukovat takovou tu mrazivou dřevní atmosféru – tedy, alespoň předpokládám, že to bylo jejich záměrem, protože jinak si nedovedu představit, že by „Bleak“ znělo zrovna takhle. Že by se však tohle švýcarské duo inspirovalo u prve zmiňované norské legendy, to už bych po poslechu netvrdil. Nicméně i tak z „Bleak“ táhne zcela brutální neoriginalita – výrazy jako „invence“, „vlastní ksicht“ nebo snad „novátorství“ Leere ve svém slovníku evidentně nemají.

Avšak, onen hlavní kámen úrazu desky netkví v její neoriginalitě – ostatně, již na začátku článku padlo, že i navzdory neobjevnosti lze vytvořit zajímavou a poutavou nahrávku. Onen problém „Bleak“ je zakořeněný v tom, že Leere si bohužel pletou syrovost a amatérismus, přestože tyto dva pojmy v žádném případě nejsou ekvivalentní. Jinak řečeno – ne vše, co je vybaveno syrovým soundem, má automaticky nakročeno k tomu stát se kultem; ne vše, co má zahuhlaný zvuk, je automaticky mrazivá atmosféra. A přesně tohle je i případ „Bleak“. V pozitivním slova smyslu žádná složka hudby nevyniká, v tom negativním vyniká hodně špatný, spíše trochu úsměvný vokál a celková atmosféra to rozhodně nezachraňuje, protože ta je tak slaboučká, až je zavádějící o jakékoliv atmosféře vůbec mluvit.

Snad jedinou skladbou, jež na albu dává nějaký smysl a lze o ní říct, že má jakž takž hlavu a patu, je závěr v podobě dark ambientní instrumentálky „Empty Infinity“, jež sice díky své desetiminutové stopáži představuje nezanedbatelnou část celkově hrací doby, nicméně vzhledem k tomu, jak nudných je předchozích pět položek tracklistu, není šance, aby to posluchačův dojem z „Bleak“ jakkoliv obrátilo k lepšímu.

Stručně řečeno, Leere jsou na své druhé fošně naprosto ryzí, nudný a tuctový black metalový podprůměr, s jehož poslechem nemá smysl se nějak zatěžovat. Nemám tušení, jak Švýcaři zněli na svojí prvotině „The Mystical Gate to Oblivion“ z roku 2009, ale po zkušenosti, jakou jsem si odnesl ze setkání s „Bleak“ to rozhodně nehodlám zjišťovat – a všem ostatním mohu doporučit to samé.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.