Maserati - Enter the Mirror

Maserati – Enter the Mirror

Beautality - Einfallen

Země: USA
Žánr: psychedelic rock
Datum vydání: 3.4.2020
Label: Temporary Residence Ltd.

Tracklist:
01. 2020
02. A Warning in the Dark
03. Killing Time
04. Der Honig
05. Welcome to the Other Side
06. Empty
07. Wallwalker

Hrací doba: 38:38

Odkazy:
web / facebook / bandcamp / instagram

Americká psychedelická stálice Maserati sdílející jméno s italskou značkou luxusních aut si se svou novou deskou dala docela na čas. Minulé album „Rehumanizer“ vyšlo už před pěti roky, ale nejdelší pauza mezi dlouhohrajícími nahrávkami v historii Maserati nebyla jediným důvodem, proč se měl člověk na „Enter the Mirror“ těšit.

Za prvé, Maserati jsou prostě super kapela. Nevím jak vás, ale mě to fest baví a podobnou muziku stojící na přísném rytmickém diktátu chovám ve velké oblibě. Maserati tuhle formuli umí jak páni a tepou psychedelický rock vytuněný o výraznou elektronickou složku ve vysoké kvalitě. Za druhé, „Rehumanizer“ byla prostě super deska, která se fest povedla a navrch přihodila asi nejhezčí obálku z celé diskografie skupiny. Podobné kosmické pičoviny jednoduše žeru.

Oproti tomu obálka „Enter the Mirror“ mi přijde o dost obyčejnější a chudší. A vzato kolem a kolem, také z hudebního hlediska mi „Rehumanizer“ sedělo o něco lépe. Minulá fošna se vyladila víc do space rocku a hvězdné atmosféry, což mému subjektivnímu vkusu vyhovovalo. Novinka má spíš náladu klasičtěji střiženého psychedelic rocku.

V žádném případě to ovšem neznamená, že by „Enter the Mirror“ mělo stát za hovno. Pořád se jedná o výbornou nahrávku, jež svým autorům a jejich reputaci ostudu rozhodně neudělá. Může to znít jako klišé, ale dovolím si tvrdit, že letošní novinka toho pořád nabízí dost na to, aby to stávajícího fandu Maserati nejenže nezklamala, ale dokonce i uspokojila. A co se nových posluchačů týče, tak ani těm „Enter the Mirror“ určitě nevystaví stopku, pokud právě tohle bude ta deska, s níž muziku Maserati poprvé zkusí.

Nejslabší chvilku si „Enter the Mirror“ odbude hned na svém začátku. Postupně narůstající intro „2020“ zní slibně, obzvlášť když skončí v subtilním techno beatu, který se posléze plynule překlene do „A Warning in the Dark“. Ta sice není špatná, ale postrádá drajv následujících stop, plus kytarové melodie v páté minutě jsou asi nejslabší pasáží celé kolekce.

Dál už ale album jede bez výraznějšího zaváhání. „Killing Time“ hned na začátku nasadí splašenou striktní rytmiku, již sice následně zjemní kytary, takže pořád nejde o nějakou tvrdou palbu, ale tah na bránu to rozhodně má. Navíc mě extrémně baví plynulý zlom do „Der Honig“, která vytáhne jeden z nejlepších beatů na celém „Enter the Mirror“. Pro mě osobně první vrchol alba.

Za druhý vrchol pak samozřejmě považuji závěrečnou osmiminutovku „Wallwalker“ s nejsilnější kosmickou aurou na celém albu, navíc krásně vygradovanou. Poslední dvě nezmíněné písničky jsou rovněž cool. „Empty“ nabízí další odpichovou hitovku podobnou jako „Killing Time“ a „Welcome to the Other Side“ pracuje s podobnou recepturou jako „A Warning in the Dark“, akorát v trochu lepším podání.

Celkově vzato „Enter the Mirror“ podle mě obstálo a nemá se za co stydět. Sem tam slabší motiv se sice objeví, ale z obecného hlediska deska dopadla dobře a za nějaký ten poslech stojí. Pokud tedy máte v oblibě psychedelický rock a ještě jste s „Enter the Mirror“ neměli tu čest, nemusíte se toho bát a klidně si album vpalte.


2 komentáře u „Maserati – Enter the Mirror“

  1. Naposloucháno, baví moc. Rehumanizer byl meisterstück, jakej se překonává jen těžko, tohle LP je méně nápadný, ale vím, že jsme a budeme kamarádi :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.