Mgła - Age of Excuse

Mgła – Age of Excuse

Mgla - Age of Excuse

Země: Polsko
Žánr: black metal
Datum vydání: 2.9.2019
Label: Northern Heritage Records / No Solace

Tracklist:
01. Age of Excuse I
02. Age of Excuse II
03. Age of Excuse III
04. Age of Excuse IV
05. Age of Excuse V
06. Age of Excuse VI

Hrací doba: 42:24

Odkazy:
facebook / bandcamp / instagram

Mgła jsou zpět. Polská blackmetalová dvojice za poslední léta stvrdila jak svým rostoucím hudebním portfoliem, tak precizností živých vystoupení své kvality a konzistenci. Téměř dokonale naředila svůj zvuk tak, aby byl dostatečně přijatelný, ale nezapomínal na esenci žánru. Posluchači proto oprávněně zobou černým kapucím z ruky.

Jeden z aspektů, který lidi na Mgła přitahuje, je hra se subverzí. Z lyrické perspektivy se M. pohybuje na tenkém ledě. Texty s nihilisticko-existenciálními tématy mají tendenci vyznívat jako nevymnutý teenager po přečtení Wikipedie Nietzscheho a Sartra. Mgła tenhle nešvar dokáží krotit, a to i přestože vliv Nietzscheho zde rozhodně je – stačí odfiltrovat megalomanii. Texty vhodně umocněné hudbou nepůsobí ublíženě nebo kverulantsky. Dokáží totiž fundamentálně pesimistickou látku vzít a přetavit ji do něčeho, co působí skoro až majestátním dojmem. Člověk tak při poslechu nemá pohnutky krčit se v rohu a fňukat jako plebs u Lifelover. Naopak. Chce zvednout bradu, hodit ramena dozadu a vyjít vstříc všemu tomu hnusu světa připraven spadnout na držku.

„Age of Excuse“ v tomto přístupu pokračuje. Hlavní téma se motá okolo konceptu oboustranné čepele. Člověk se při konfrontaci každodenního života neobchází bez úhony. Jedním ze sdělení nové desky je, že k životu neodmyslitelně patří hledění do propasti a že propast, jak řekl Friedrich, může začít hledět do nás. Vše je komunikováno skrze biblické a historické odkazy a za pomoci bohatého lexika. Tematicky a stylisticky se tak toho od „Exercises in Futility“ moc nemění. Jen lyrický koncept je nový.

Ze zvukové stránky také velká změna nenastává. „Age of Excuse“ si půjčuje produkci z „Exercises in Futility“ a nejen to. Celkovou strukturou a ze skladatelského hlediska jsou si desky velice podobné. Standardně výborně napsané riffy doplňuje Darksideova vypiplaná bicí cimbálovka. „Age of Excuse“ možná jen méně sází na sypačky a raději v tempu zvolňuje.

Otázkou tedy je, čím se „Age of Excuse“ od zbytku tvorby Mgła výrazněji odlišuje. V první řadě chybí ty nepateticky, až na dřeň vypnuté epické momenty, které člověka nutí, aby se prohnul v kolenou. Myslím tím například monumentální riff z „With Hearts Towards None VII“, break uprostřed skladby „Exercises in Futility VI“ nebo vyřvávačku „now and forever“ z „Exercises in Futility II“. Netvrdím však, že by tu pasáže, při kterých zamrazí, vůbec nebyly. V tomto ohledu lze například zmínit „Age of Excuse III“ s opakováním fráze „Ersatz“ nebo osudová deklamace „Not just yet“ na začátku a v závěru páté skladby. Jen prostě netnou do živého tak jako výše zmíněné party.

Mgla

Absenci památných momentů „Age of Excuse“ vynahrazuje konzistentnějším rukopisem. Oproti „Exercises in Futility“ novinka nenabízí skladbu, která by zaostávala za ostatními. Na „Exercises in Futility“ se trochu ztrácela třetí věc (což stvrzuje i kapela svými setlisty, kde je skladba jako jediná z alba pravidelně vynechávána) a na „With Hearts Towards None“ to haprovalo ještě o kousek více. „Age of Excuse“ naopak plyne bez zakopnutí. Mgła již mají odzkoušeno. Kapela moc dobře ví, co funguje, a novinka je toho důkazem. Z toho ovšem vyplývá fakt, že se vytrácí element překvapení. Možná jen „Age of Excuse III“ se od zbytku materiálu trochu odlišuje, a to zejména rychlejší a všehovšudy agresivnější náturou. Nejde ale o nic, co by posluchačem vyloženě zamávalo. Otázkou je, zda je v takto funkčním receptu potřeba něco měnit.

„Age of Excuse“ svádí k tomu být častována jako pouhý obšleh „Exercises in Futility“. Upírat jí kvality by nicméně bylo dementní. Spíše se na novinku nabízí pohlížet jako na úctyhodný sequel ke skvělé jedničce.


6 komentářů u „Mgła – Age of Excuse“

  1. Prostě sázka na jistotu a oproti starším albům nic novýho/zásadního. Ale furt se to poslouchá dost fajn.

  2. nafouknutá bublina na této kapele nic zásadního není obyčejný blackmetal ve sbírce nemám ani jedno album a obejdu se a to sem jim čas věnoval

  3. Dobré texty a bicí, mimo toho však pro mě absolutně safe-space album, dokonce se stejným zvukem, jako album předešlý. Populární black metal, haha.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.