Miasmic Theory - Miasmic Theory

Miasmic Theory – Miasmic Theory

Miasmic Theory - Miasmic Theory
Země: Švédsko
Žánr: death / thrash / groove metal
Datum vydání: 6.6.2014
Label: Inverse Records

Tracklist:
01. Time Well Spent
02. Dead End
03. Delusional
04. Watch Your Step
05. Alone
06. Reality
07. Ending
08. Lost Time

Hodnocení: 6,5/10

Odkazy:
web / facebook

K recenzi poskytl:
Inverse Records

Švédská pětice Miasmic Theory od svého vzniku, jenž se datuje k roku 2008, nezahálí a letos vydává své druhé album, kterým je eponymní “Miasmic Theory”, jež navazuje na dva roky starý debut “Sound of Desperation”. Když jsem si tak procházel informace o kapele na Encyclopaedia Metallum, tak jsem se při zjištění, že je původem z Göteborgu, začal těšit na pořádnou porci hutného death metalu dle klasických severských zvyklostí, ale výsledek je nakonec přeci jen někde jinde.

Miasmic Theory jsou stejně tak thrash metalová parta jako death metalová, takže je jasné, že album bude fungovat hlavně v rychlejším tempu a na klasické střednětempé deathové vály můžete směle zapomenout. Kapela zpomalí pouze za předpokladů, že vytáhne z rukávu nějaký groove riff, který umocňuje už tak relativně silný moderní nádech, jenž z “Miasmic Theory” lze vycítit. Přestože kytary obsluhují pouze dvě ruce Valtera Koivunena, tak si buďte jistí, že nebudete ochuzeni o masivní zeď kytarových ploch, která hudbě Švédů vévodí. Spolu s ní je vytažen do popředí vokál. Tedy, abych byl přesnější, tak myslím vokály, protože kapela disponuje dvojicí pěvců jménem Thomas Persson a Lisa Hultgren. Správně tušíte, že Lisa je ženského pohlaví, ale bát se melodických a operních vokálů nemusíte, protože kdybych na promo fotce neviděl holku, tak mě ani nenapadlo, že jeden z těch hlasů patří ženě. Taky jsem hezkých pár poslechů žil v iluzi, že zpěvák umí a že předvádí hned několik poloh.

Co jen tak říci o “Miasmic Theory”, abych ho mohl vystihnout co nejjednodušším způsobem a nemusel se v tom zbytečně plácat… jo, už vím. Agresivní bruska. Asi tak bych hudbu Miasmic Theory popsal ve dvou slovech. Půlhodinová stopáž má v sobě nahuštěnou velkou spoustu energie, vaty je opravdu pomálu, a protože všechny vály velmi solidně odsýpají, tak je ještě více umocňováno agresivní vyznění jednotlivých skladeb. Ty jsou občas více thrash (“Watch Your Step”), jindy zase více death metal (“Time Well Spent”) a v “Delusional” jsem měl zase pocit, že poslouchám grindem načichlé Carcass (i ten Thomasův vokál je Walkerovi místy dost podobný). Snažím se tím ale říct, že skladby nejsou vyloženě jedna jako druhá, i když základní směr, v tomto případě podtržený prvotřídním zvukem srovnatelným s velkými žánrovými jmény, je ve všech z nich v zásadě neměnný.

I díky tomu, že je “Miasmic Theory” dost semknutý počin, kterému se podařilo to, na co spousta kapel čeká ještě mnohem déle, se mi jen těžko hledají mouchy, které bych borcům a slečně vytknul. Mám tím na mysli, že nelze jen tak z fleku říct, která skladba je nejlepší a která naopak nejhorší. Nebo alespoň já s tím mám problémy, ačkoli z mých vlastních preferencí budu vždy upřednostňovat rychlejší kusy jako “Watch Your Step”, “Ending” a skoro až punkovým odérem načichlou “Reality” před klasičtějšími death metalovými kusy typu “Dead End”, nebo naopak groovy skočnou “Alone”. Ta v tomto ohledu celkem solidně vyčnívá nad zbytek skladeb, protože pokud pominu hrubé vokály, tak instrumentálně má hodně blízko k zámořské produkci moderních metalových kapel. I zde se však najde místo pro kulometnou kadenci bicích, takže vše se stále děje na území prostoru vymezeném pro album jako celek.

Nevidím důvod, proč to dál protahovat. Miasmic Theory ukázali na malém prostoru, že umí a jejich druhé album se mi velmi zalíbilo. Jejich mix výše uvedeného je chytlavý, agresivní a i přes technicky precizní zvuk a instrumentální výkony se z jejich tvorby nevytratila uvěřitelnost a živelnost, čehož si velmi cením. “Miasmic Theory” tak nezní jako načančaný produkt pevně uzavřené skandinávské melo-deathové scény, ale na své by si měli přijít hlavně ti, kterým v klasicky pojaté hudbě čerpající z největších jmen žánru nejsou na obtíž moderní prvky a postupy.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.