Nahum - And the Chaos Has Begun

Nahum – And the Chaos Has Begun

Nahum – And the Chaos Has Begun
Země: Česká republika
Žánr: thrash / death metal
Datum vydání: 1.11.2015
Label: Musick Attack Production

Tracklist:
01. Raging Chaos
02. Vomit the Darkness
03. Creator of Emptiness
04. Funeral of Age
05. Damned
06. The Clash of the Fury
07. Under Fire
08. Rotten Lies
09. www (World Wide War)

Hrací doba: 32:41

Odkazy:
web / facebook / bandcamp / bandzone

K recenzi poskytl:
Nahum

Chaos právě začal… Takhle jednoduše, jen volným překladem svého názvu, by se druhá studiová nahrávka ostravské naděje jménem Nahum dala shrnout a představit. Jakmile totiž spustí hitovka „Raging Chaos“, jež „And the Chaos Has Begun“ otevírá, tak je jasné, že tohle není procházka pro žádné padavky, nýbrž pořádná nálož pro milovníky toho nejostřejšího thrash metalu s death metalovými prvky, po kterých Nahum sahají velmi často a hlasitě. A nutno dodat, že tak činí zatraceně dobře.

Ještě před samotným textem, v jehož rámci se pokusím „And the Chaos Has Begun“ představit, si řekneme něco málo o kapele samotné. Vznik Nahum se datuje k roku 2004 a jejich novinková placka vychází tři roky po debutovém albu „The Gates Are Open“. Tou hlavní informací však jistě bude, že pánové na něm přináší opravdu masakrální materiál, který snese srovnání i s mnohem většími jmény. Při vyslovení kombinace thrash a death metal vás nejspíš okamžitě napadne přirovnání k Legion of the Damned, kteří jsou na tomto poli asi nejvýraznějším úkazem posledních let, ale to by k Nahum nebylo fér. Ti se snaží si v rámci mezí zachovávat vlastní ksicht, což v tomto případě znamená, že se nebavíme o prachsprosté kopírce postupů slavnějších Holanďanů a jim podobných následovníků.

Přestože je „And the Chaos Has Begun“ postaveno na klasických základech extrémní hudby, tak nemůže v souvislosti s ním padnout výtka ohledně nějaké zatuchlosti a vyloženém lpění na starých pořádcích. Nahum znějí současně, nasraně a dokážu si představit, že na pódiu to bude pořádné maso, protože už jen z kotoučku jsou živelní až na půdu. Vše uvedené je zásluhou skvělého zvuku, jímž je novinka ošetřena, a pak taky muzikantskými výkony a celkovou sehraností. Sound je hutný, krystalicky čistý; přesně tak, jak to mám u tohohle stylu rád. Z toho instrumentálního hlediska se mi líbí zejména kytary, které znějí parádně, riffy nejsou až na pár retro výletů žádné tuctové odrhovačky (úvod „Under Fire“) a v pomalejších pasážích se jejich sólové linky šikovně proplétají a dopřávají prostor pro menší oddych od vší té agrese kolem.

„And the Chaos Has Begun“ se rozprostírá na ploše 32 minut a při počtu devíti skladeb, které se na finální výlisek vměstnaly, je jasné, že se Nahum nevydávají do vod dlouhých hudebních příběhů s kaskádovitě stavěnými motivy, ale prostřednictvím klasické formulky kombinace agresivního kvapíku ve slokách a heslovitého refrénu spoléhají hlavně na údernost, což jim vychází. On ten materiál, který je na „And the Chaos has Begun“ k nalezení, není nikterak revoluční a odpůrci stagnace budou brblat, ale buďte si jistí, že tohle je jeden z těch případů, kdy se klasika může hrát s takovou lehkostí a zároveň zarputilostí, že jisté opakování není žádný problém a ještě si poslech užijete.

Kdybych měl nějak popsat jednotlivé písně, tak bych se dost možná spokojil s tvrzením, že jsou úderné a jejich dopad je ničivý. Ono totiž jakmile se spustí již zmíněná „Raging Chaos“, která patří určitě k tomu nejlepšímu, co album nabízí, tak Nahum rezignují na nějaké kompromisy a hrají to svoje, což v tomto případě nemyslím jako výtku. Na úvodním válu se mi zalíbil refrén a hned při prvním poslechu jsem věděl, že tohle bude můj personální vrchol. Zpěv Pavla Balcara je vážně povedený a nepamatuji si, že by mě z domácích thrashových řvounů někdo bavil tak moc.

Bez ztráty kytičky se pokračuje přes druhou „Vomit the Darkness“ a následující „Creator of Emptiness“ až k dalšímu z vrcholů v podobě „Funeral of Age“. Přestože jsem výše uvedl, že je dobře, že Nahum si jedou to svoje pod tíhou vlastní nasranosti, tak lehké zpomalení a odlehčení úvodu „Funeral of Age“ přijde vhod. Právě v této písni se Nahum proměňují z primárně thrashové kapely na death metalovou obludu a valivost kytarových riffů podporována hutnou rytmikou mi připomíná severské death metalové party. Skvělá věc.

Nahum

Druhá polovina „And the Chaos Has Behun“ nijak nezaostává za tou první, takže od thrashové chumelenice „Damned“ s melodickým v kladem v druhé minutě a klepačky „The Clash of the Fury“ se opět neúnavně žene dál k závěrečné sypačce „www (World Wide War)“ s militantním nádechem, který k Nahum sedí jako prdel na hrnec. Vlastně po celou dobu trvání nahrávky mám takový dojem, že se pánové snažili zhudebnit soundtrack k blížící se apokalypse spojené s vypuknutím válečného konfliktu, což jsou témata, o něž se Nahum opírají i textově. V tomto ohledu tak lze říct, že je „And the Chaos Has Begun“ ucelené na všech frontách a texty s hudbou jdou ruku v ruce.

Asi je jasné, že „And the Chaos Has Begun“ se mi vážně zalíbilo. Dostává se ke mně relativně dost kapel z nižších pater co do obecné žánrové významnosti, které jsou teprve v počátcích své kariéry a jsem rád, že Nahum můžu pasovat do role těch, kteří řadu svých žánrových souputníků nechávají daleko za sebou. A to včetně těch zástupů zahraničních, kterých je jako hub po dešti. Skvělá nahrávka od kapely, na kterou bychom si měli dávat pozor, protože co do národních rozměrů se můžeme dočkat ještě velkých věcí.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.