Narbeleth - A Hatred Manifesto

Narbeleth – A Hatred Manifesto

Narbeleth - A Hatred Manifesto
Země: Kuba
Žánr: black metal
Datum vydání: 16.5.2014
Label: Folter Records

Tracklist:
01. Total Isolation
02. Breathing a Wind of Hatred
03. Fuck Off!
04. Rotten to the Core
05. Land of the Heathen
06. Posercorpse
07. Nihilistic Propaganda
08. Nyx [Urgehal cover]

Hodnocení: 6/10

Odkazy:
web / facebook

K recenzi poskytl:
Metal Promotions

Jsou oblasti, které jsou pro metalovou hudbu poměrně typické a kde tahle muzika je už dávno naprosto běžnou záležitostí, což se týká především Evropy a Severní Ameriky. Pak jsou části světa, kde tento žánr zas až tak typickou záležitostí není, ale ve skutečnosti tu metalová scéna bují poměrně dost – do téhle sorty bychom mohli zařadit třeba Jižní Ameriku nebo velkou část Asie. No, a pak jsou tu oblasti, u nichž si člověk řekne, že tam snad pomalu ani nevědí, co to je kytara, natožpak aby tam hráli nějaký zlo metal. Není tedy divu, že když se k vám dostane kapela z takové země, berete to jako něco neobvyklého.

Kuba je jednak zdomácnělý tvar českého křestního jména Jakub, jednak ostrovní stát v Karibském moři. A právě odsud (myšleno z ostrova, nikoliv z Jakuba), konkrétně z hlavního města Havany, pochází rovněž jednočlenná smečka se jménem Narbeleth, v jejímž čele stojí jistý Dakkar. Stačí jen letmo zahlédnout obal aktuální, již druhé dlouhohrající desky “A Hatred Manifesto”, abyste okamžitě měli představu, v jakém subžánru metalu se tenhle muzikant pohybuje – samozřejmě nejde o nic jiného než black metal.

Pokud byste ovšem čekali nebo alespoň doufali, že black metal v podání Narbeleth bude nějakým způsobem načichlý místem původu skupiny, nejspíš vás budu muset zklamat, protože je tomu přesně naopak. Kdyby vám někdo “A Hatred Manifesto” pustil jen tak z fleku a neřekl vám, oč se jedná, ani omylem by vás nenapadlo přemýšlet o tom, že právě posloucháte hudbu, která byla složena a natočena někde na Kubě.

Narbeleth totiž zní jako úplně klasický black metal severského střihu. Syrové vyznění, špinavý sound, typický žánrový ryk na pozici vokálu, většinu hrací doby se na vás z reproduktorů budou sypat kulometné bicí salvy a rychlé tempo, tu a tam se zjeví nějaká ta pasáž ve střední rychlosti, která dá vyniknout mrazivým melodiím – jednoduše tohle všechno, co si pod pojmem klasický severský black metal asi většina z nás představí, tu je. Místy se člověk až diví, jak moc norsky Narbeleth zní – například když se ozvou až pohansky laděné chorály v “Land of the Heathen”, což je jeden z mála vzácných momentů, jenž nabourá standardní black metalový projev. Tak jako tak, žádné pláže, sluníčko, rum nebo kouř z doutníků nečekejte ani v nejmenším. Tady se to prostě hraje pěkně pravověrně – ostatně už jen písničky s názvy jako “Fuck Off!” asi dost jasně naznačují, že Narbeleth se s ničím moc srát nebude…

Ačkoliv bych já osobně dal přednost spíše nějaké té netradičnosti, exotice a vlivu kubánské domoviny, fakt, že tomu tak není, ještě neznamená, že by “A Hatred Manifesto” mělo být špatnou nahrávkou – ostatně, jméno uznávaného undergroundového labelu Folter Records v kolonce vydavatele leccos značí. A na samotném výsledku je rozhodně hodně cítit, že jej nenahrálo talentem nepolíbené hovado, nýbrž vcelku schopný muzikant.

Vzhledem ke standardnosti a neoriginalitě samotné hudební formy by “A Hatred Manifesto” muselo bodovat nějakou opravdu naprosto odzbrojující atmosférou nebo extrémně nenávistným tahem na bránu, aby se jednalo o nějaký pamětihodný opus. A to se bohužel nestalo. Jak už jsem naznačil výše, rozhodně tam je úroveň a nachází se tam poměrně dost velice slušných nápadů – například výše zmiňované chóry v “Land of the Heathen”, výtečné melodie v “Posercorpse” či hodně povedené pomalejší pasáže v “Breathing a Wind of Hatred”. Stejně tak se musí nechat, že ta půlhodina ve společnosti “A Hatred Manifesto” vůbec nenudí, a když pominu průměrně provedený cover “Nyx” od norské kultovky Urgehal v samotném závěru desky, vůbec nic proti tomu nemám. I přesto všechno je to ovšem ve výsledku standard nejen co projevu, ale i co do kvality.

Je dost dobře možné, vlastně i docela pravděpodobné, že čistě v rámci Kuby je Narbeleth black metalová špička, protože “A Hatred Manifesto” bez problémů snese srovnání s mnohými black metalovými smečkami z Evropy. Z obecného hlediska se ovšem stále jedná jen o poměrně příjemnou žánrovku, která i přes nepopiratelnou kvalitu nijak extrémně nevyčnívá. Pokud se řadíte mezi příznivce black metalu a někdy po 16. květnu, kdy počin vychází, si “A Hatred Manifesto” seženete, neměli byste být zklamáni, když ovšem album minete, svět se rozhodně nezboří…


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.