Nuklear Frost - Subjugation

Nuklear Frost – Subjugation

Nuklear Frost - Subjugation
Země: USA
Žánr: black metal
Datum vydání: 18.3.2014
Label: selfrelease / Myrkr

Tracklist:
01. Uranium Censer
02. Theist Holocaust
03. In the Name of Nothing
04. Vortex of Horror
05. Charnel Ditch
06. The Failure of Altruism
07. Become Death

Hodnocení: 6,5/10

Odkazy:
facebook / bandcamp

K recenzi poskytl:
Against PR

Nukleární mráz… víc zlý název už jen těžko vymyslíte. Maximálně tak, že byste tam přidali ještě nějaký holocaust nebo něco na ten způsob (i když, i ten se objeví, byť jen v názvu songu). Nicméně i tak už jen z názvu Nuklear Frost páchne black metalová misantropie na sto honů, ale proč ne, alespoň to není nic se Satanem. Pokud by ovšem i přes název někdo tápal, hodně ponurý obal by jej měl přesvědčit, že očekávat nějakou sluníčkovou produkci rozhodně není na místě.

Jakkoliv se však obálka, která je ve své jednoduchosti silná, skoro až nepříjemná, tváří, že by i samotná hudební náplň desky “Subjugation” mohla být jen pro silné nátury, ve skutečnosti Nuklear Frost nehrají až takový extrém, abyste měli po poslechu neodkladné nutkání skočit z okna nebo se oběsit (a to vlastně platí nejen co do obsahové stránky, ale i co do té kvalitativní – můžeme hned říct, že produkce těchto Američanů není tak špatná, abyste si museli hodit mašli). Tím nechci říct, že by snad Nuklear Frost hráli nějaké zpívánky pro děti předškolního věku, to rozhodně ne, stále se bavíme o extrémním metalu, nicméně v jeho rámci je to záležitost relativně (tomuhle slovu jste doufám věnovali obzvlášť pozornost) stravitelná. Američané se sice snaží o to, aby vytvořili jakýsi chorobný sound a nemocnou atmosféru, což se jim do jisté míry i daří, ale takový ten úplný extrém v extrému vyhnaný až na doraz to prostě není.

“Subjugation” je sice pro Nuklear Frost formálním dlouhohrajícím debutem, jemuž předcházel pouze jediný demosnímek (který je paradoxně jen o deset minut kratší než řadový počin), jenže kapela samotná má za sebou dekádu existence, tudíž by velice solidní úroveň produkce (myšleno v širším slova smyslu včetně skladatelské zručnosti atp., nikoliv jen co do technických vlastností nahrávky) neměla být zas až tak překvapující. Já ovšem tvrdím pořád, že je lepší si na svůj řadový počkat, aby to pak za něco stálo, než po roce existence jít honem něco vydávat, ačkoliv to nestojí za nic. V případě Nuklear Frost je názorně vidět, že je to přístup velice správný, protože “Subjugation” je deska na velice dobré úrovni, což je samozřejmě vysoce pozitivní.

I když by si to možná někdo mohl na první pohled myslet, Nuklear Frost neprodukují black metal staré školy (ačkoliv sem tam vliv od klasiků zaslechnout lze, nicméně to je zcela logické, protože právě z nich to vychází), jejich přístup je spíš “moderní”. Tohle slovo je, obzvláště v případě black metalu, hodně ošemetné a neužívám jej s úplným nadšením, je tím však myšleno to, že se jedná o současnou formu žánru z nového tisíciletí… řečeno polopaticky, že to prostě nezní, jako kdyby kapela o nějakých dvacet roků zaspala dobu. Pokud byste se zeptali, ke komu by se dal zvuk Nuklear Frost připodobnit, s jistou dávkou tolerance by šlo ukázat kupříkladu na Otargos někdy v období alba “Fuck God-Disease Process”.

Je to samozřejmě jen berlička a v reálu se nedá tvrdit, že by snad Nuklear Frost od francouzských kolegů opisovali, ale řekl jsem to proto, že i Američané (a to už jsem ostatně zmínil) se snaží o jakousi nemocnou atmosféru a zejména co do kytar jim to tu a tam leze ven podobně. Každopádně, důležitější je fakt, že se s tím Nuklear Frost popasovali úspěšně a záměr jim vyšel, výsledkem čehož je album, jehož poslech nenudí. Atmosféra na “Subjugation” určitě obsažena je a snad jediné, co jí schází, je to, aby byla ještě silnější a koncentrovanější, protože úplně extrémně strhující to bohužel zase není. Jenže i přesto se stále jedná o velice kvalitní práci, která mě dost baví, a vesměs nemohu říct, že by Nuklear Frost udělali něco špatně. Zároveň platí, že kdyby se mi do ruky dostala případná druhá deska kapely, jejímu poslechu se bránit nebudu, vlastně spíš naopak…


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.