Occult Burial - Burning Eerie Lore

Occult Burial – Burning Eerie Lore

Occult Burial - Burning Eerie Lore

Země: Kanada
Žánr: speed metal
Datum vydání: 30.10.2020
Label: Temple of Mystery Records

Tracklist:
01. Warning to Lust (Intro)
02. Burning Eerie Lore
03. Bastard Curse
04. Skeletal Laughter (Ode to Graves)
05. Pyramide de têtes coupées
06. Highway Through Borderland
07. Bleeding Spectre (Queen of Doom)
08. Les griffes du désespoir
09. Temple of Mutants (Black Adoration pt. II)

Hrací doba: 38:29

Odkazy:
bandcamp

K recenzi poskytl:
Invictus Productions

Speed metal nikdy nepatřil k těm nejpopulárnějším pod žánrům metalu. Je úzce spjatý s obdobím první poloviny osmdesátých let a nějaké obměny v jeho existenci nebyly zaznamenány. Spojení jako moderní speed metal je snad až oxymóron. Navíc o tenhle vývoj snad ani nikdo nestojí. Speed metal je prostě synonymum pro staré časy. Ten žánr vznikl a ustrnul v čase. Je tedy jasné, že když o kanadské tlupě Occult Burial napíšu, že hrají právě speed metal, tak zní jako čtyřicet let stará vykopávka.

Trojice Occult Burial rozhodně není jedinými kopáči na speedmetalovém pohřebišti. V posledním desetiletí na sebe upozornilo hned několik kapel vyznávajících podobné archiválie. Nejčastěji se tito zpátečníci soustředí na špinavou až kanálovou produkci a silné uctívání prvního black metalu. Sem by se dali zařadit i Occult Burial, i když je třeba je odlišit od souputníků jako Hellripper, Chapel či Midnight, u nichž lze vnímat onen black metal spíše v jeho volnější podobě nazývané black ‘n’ roll. V tomto aspektu přistupují k žánru Occult Burial podobně jako Bütcher nebo Deathhammer, tedy tak, že se jejich hudba snaží skutečně znít jako kdysi a nepřidávají tomu ten rock’n’rollový nádech, který finální vyznění nakonec mění až do humorných poloh, byť samozřejmě šibalské pohnutí koutky je i tady přítomno, protože prostě speed metal a rok 2020.

To z Occult Burial nedělá žádnou pravověrně znějící záležitost, ale přítomnost čarodějnictví a vzývání všeho zla činí z jejich speed metalu přeci jenom něco jiného, než čemu se věnují třeba Ambush a Enforcer. A to i přesto, že se Occult Burial na „Burning Eerie Lore“ částečně vydali právě jejich směrem. Nové album navazuje na čtyři roky starou prvotinu „Hideous Obscure“. Při vzájemném porovnání lze hned na první dobrou slyšet, že Occult Burial na novince notně očistili svoji produkci a stali se daleko snadněji poslouchatelnými. „Hideous Obscure“ byl hnůj na takřka amatérské úrovni. „Burning Eerie Lore“ zní už jako profi nahrávka a Occult Burial to prospělo. Nevylepšil se totiž pouze zvuk, ale vlastně tak nějak úplně všechno.

„Burning Eerie Lore“ si zachovalo základní prvky Occult Burial a tedy i staroškolského metalu. Jsou tu parádní riffy, chytlavé refrény, dostatek kytarových sól, skřeků i plápolajících ohňů. Zatímco „Hideous Obscure“ se dalo doporučovat opravdu pouze nadšencům o kazetový pra-metal, „Burning Eerie Lore“ povyrostlo na regulérní studiovou úroveň. Occult Burial znějí daleko přesvědčivěji a zároveň trochu rozšířili svůj záběr do klasičtějších heavymetalových vod. Chápu, že tuhle změnu možná ne každý ocení, ale já to kvituji, protože se to povedlo. „Burning Eerie Lore“ tak cílí nejenom na fanoušky Bathory, Exciter a Venom, ale i příznivce legendárních alb „Gates to Purgatory“ od Running Wild nebo „Walls of Jericho“ od Helloween. Zpěv pak připomíná mix Quorthona a Schmiera s občasnými výjezdy Kinga Diamonda. Paleta je to na poměry žánru docela pestrá.

Occult Burial to nejlepší z „Burning Eerie Lore“ narvali hned na začátek. První čtyři skladby jsou hity jako prase a všechno jim tu šlape na výbornou. Sekundovat úvodním zářezům se daří ještě jediné pomalejší věci na albu, „Highway Through Borderland“, u níž si nelze nevzpomenout na „War“ od Burzum respektive „Píseň pro Satana“ od Root. Zbytek skladeb jede spíš v povinném standardu tak, aby deska nezačínala nudit, což se ale s blížícím se koncem i přesto občas stává. „Burning Eerie Lore“ se tedy po celou svoji stopáž drží, ale nápaditost v posledních minutách trošku schází.

Snad není potřeba zdůrazňovat, že „Burning Eerie Lore“ není ničím zásadním. Occult Burial však jeho vydáním zprostředkovávají příjemné ohlédnutí za speedmetalovým řáděním, jakých už dnes moc ke slyšení není. Fajn nahrávka, s níž Occult Burial překonávají většinu výše vyjmenovaných souputníků.


10 komentářů u „Occult Burial – Burning Eerie Lore“

 1. Hmm, já teda v anime a podobných blbostech slýchám něco, co zní jako speed, dost často a nevím, jestli je to moderní, ale zní to tam docela patřičně a rozhodně ne nepopulárně.

 2. Ta otázka, zda existuje moderní speed je imho založeno na dvou rozdílnejch užíváních týhle škatulky:

  V dnešní době už se podle mě škatulka speed metal spojuje častěji právě s power metalem, tedy melodickou a povětšinou klávesami hojně obalenou muzikou, která ale je v metalovym mainstreamu dost populární – a furt tedy vznikají moderní kapely (byť ta speed složka se spíš vytrácí, tak je otázka, zda je korektní to dávat dohromady).

  To co slyším v ukázce je zvuk 80. let a doba, kdy se speed asociaoval s počátkama extrémních metalovejch žánrů a thrashem a protoblackem. Tedy něco co se vyvíjelo do dalších extrémních žánrů a škatulka speed je v tomhle směru slepá a právě zamrzlá v minulosti.

  Takže zatímco … podle mě mluví o modelu 1, Cnuk o modelu 2 :))

  1. Jo, to je možný. Mně se třeba zdá, že oni mají v oblibě snad něco jako speed rock, pop a snad i speed disco, nebo jak tý jejich songy popsat.

   1. Jo, tak power metal je dlouhodobě hodně populární a na speed metal navazuje, ale jak píše -nym, i tenhle žánr z něj jenom vysál to potřebné a stal se zcela samostatnym, takže třeba kapely jako Sabaton nebo Powerwolf už najely na hotovou věc, ve který speed jako takovej není už slyšet.

    Tu tvoji ukázku si netroufám zařadit, ale kvůli těm bohatejm orchestracím, rychlejm melodiím a zpěvu je tam určitě spíš power metal. Speed je daleko prostší a primitivnější.

    1. No, podle slova speed beru za speed všechno, co je zrychlené. Za power považuju hlavně věci s energickými přechody a výbušnými efekty (což má sasageyo taky). Ale beru, že minimálně původně se tak označovala naprosto specifické věci, které se vyznačovaly nejen rychlostí.

  1. To nevím. Jestli jsem to slyšela, tak si to nevybavuju, ale pokud je to rychlý jak kulomet a půl hodiny by se dalo natáhnout na hodinu, tak je to podle mé definice mimo jiné i speed.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.