Old Witch – Come Mourning Come

Old Witch – Come Mourning Come

Old Witch – Come Mourning Come
Země: Kanada
Žánr: drone / doom metal / ambient
Datum vydání: 15.12.2014
Label: Sun & Moon Records
Původní vydání: 8.5.2013, selfrelease

Tracklist:
01. Funeral Rain
02. This Land Has Been Cursed
03. God ov Wolves
04. Leaves Fall in Autumn
05. The Frost and the Tyrant
06. Olde Spyrits Haunt the Thickets

Odkazy:
facebook / bandcamp

K recenzi poskytl:
Sun & Moon Records

Neexistuje mnoho kapel, kolem nichž by panoval tak třeskutý nedostatek informací – přinejmenším já jich mnoho neznám. Že hráči nejrůznějších celků vystupují pod přezdívkami, je vcelku běžné, ale aby se mi nepodařilo zjistit, kdo v kapele vlastně hraje, to se mi ještě nestalo. Zatímco vydavatelství o kapele mluví jako o duu z kanadského Ontaria, internet vesele tvrdí, že jde o jednoho člena odkudsi z USA. Ať už je ale pravda jakákoliv, nedostatek informací a jakýsi opar nejistoty, který se kolem kapely vznáší, celkem úspěšně přispívá její okultní sebeprezentaci a ostatně i hudbě, která se nese právě v duchu dávných rituálů a mystična.

Nebo se o to alespoň snaží. Old Witch na svém plnohodnotném debutu „Come Mourning Come“ drhnou směsici, která se pohybuje někde mezi drone-doom metalem a ambientem. Obé je podtrženo zvukem kytar a syntetizátorů, který jako by načichl devadesátkovým black metalem a celé dílo dokonává skřehotavý vokál. Z takových ingrediencí dokáží Old Witch na 36 minutách vyčarovat hudbu nasáklou doslova hmatatelnou, mazlavou zlobou, která k posluchači lne odkudsi z hlubin minulosti. V zásadě minimalistické kompozice jsou postaveny především na repetetivních riffech a ambientních pasáží podtržených právě syntetizátory, nicméně jsou to právě nástroje, jejichž struny by mohly konkurovat kdejaké prádelní šňůře, které táhnou desku kupředu.

Atmosféra i kompozice bahnitých, nekompromisních kytarových riffů postupně eskaluje a od v zásadě přímočarých kusů se postupně propracovává ke složitějším skladbám, jejichž stavba postupně opouští poněkud triviální schéma „intro – dronové drhnutí prokládané nelidským řevem – synťákový či hlukový závěr“. Určitá dávka primordiality a pudové primitivnosti se však prolíná celou deskou a váže ji dohromady coby jednotící prvek, čímž dosahuje konzistentní nálady táhnoucí posluchače během poslechu čím dál více ke dnu dronových močálů, v čemž vynikají zejména poslední dvě skladby „The Frost and the Tyrant“ a „Olde Spyrits Haunt the Thickets“, neb syntetizátory s ubývající hrací dobou ztrácejí na síle a přenechávají prostor čirému bahnu. Zejména linka proplétající se písní „The Front and the Tyrant“ za to vážně stojí.

V tomto ohledu je „Come Mourning Come“ velmi solidní deska, nicméně pokud bych se měl pídit po nějakém okultnu, kterým se Old Witch prezentují, velmi pravděpodobně bych odešel s prázdnou. Nenašel jsem nic, co bych z mého pohledu jako okultní mohl označit – hutný a silně atmosférický drone řízlý black metalem ano, nicméně k okultnu má sám o sobě daleko. Dvě výše jmenované skladby se k něčemu takovému možná blíží, nicméně to zdaleka není dost na to, abych obsah desky mohl nazvat mystickým či rituálním. Samozřejmě jsem si vědom jisté individuality a unikátního přístupu, nicméně v porovnání s jinými dronovými projekty podobého ražení Old Witch jednoduše ztrácí.

Debut, jakkoliv se snaží na první pohled tvářit jasně a nekompromisně, je rozťat vedví. Na jedné straně stojí šest skladeb, jejichž hudba za investici opravdu stojí, neboť má i na opakovaný poslech co nabídnout, a byť je tu a tam slyšet, že by si Old Witch mohli dát se skladbami víc záležet, není to nic, co by jim nešlo odpustit. Na druhé straně údajně okultní atmosféra, která, ať „Come Mourning Come“ poslouchám sebevíc, stále nepřichází. Čímž neříkám, že by díky tomu stála deska samotná za pendrek, to vůbec ne – právě naopak. Navzdory očekávání a prvotní nedůvěře se z debutu vyklubala velmi příjemná záležitost, jen mám takový dojem, že pokud někdo něco říká, to něco by se v jeho nahrávce mělo určitým způsobem projevit, k čemuž nedošlo. Určité zklamání je proto na místě, neb jsem očekával, že to Old Witch vezmou namísto čirého bahna spíše za rituálnější, hypnotičtější konec žánru. Nicméně i přesto stojí za to „Come Mourning Come“ věnovat pár poslechů, neboť po stránce hudební jde rozhodně o vyspělou a ucelenou záležitost.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.