Sator Marte - Engulfed by Firestorm

Sator Marte – Engulfed by Firestorm

Sator Marte - Engulfed by Firestorm
Země: Česká republika
Žánr: black metal
Datum vydání: 13.12.2015
Label: selfrelease

Tracklist:
01. Engulfed by Firestorm
02. The Revenge Hunt
03. S.P.E.
04. Architects of War
05. One
06. Another Perfect Whore
07. The Old Testament
08. Army of Rapists

Hrací doba: 33:09

Odkazy:
web / bandcamp

K recenzi poskytl:
Sator Marte

O moravských blackmetalistech Sator Marte nebylo v posledních letech příliš slyšet. Po kapele se po vydání povedené druhé desky „Za zdmi“ z roku 2010 tak trochu slehla zem a přílišnou aktivitu formace nevyvíjela. Jen v roce 2012 se jejich jméno objevilo na splitku s Triumph, Genus a Vindorn, ale tam Sator Marte přispěli starým a již známým materiálem, takže z jejich strany to pro posluchače nebyl žádný velký trhák.

Už jsem si pomalu začínal myslet, že se Sator Marte odmlčeli nadobro a nic nového od nich neuslyšíme, když v tom zčistajasna vyšlo třetí album „Engulfed by Firestorm“. Popravdě jsem ani netušil, že Sator Marte něco nového chystají, takže mě trochu překvapilo, když se jako blesk z čistého nebe novinka objevila. Ale to nakonec samozřejmě nijak nevadí.

„Za zdmi“ bylo svého času pro Sator Marte velkým posunem vpřed. Oproti pohodovému, avšak nikterak výjimečnému debutu „Termonukleární evoluce“ z roku 2008 tehdy kapela přidala na středních tempech a především na výborné atmosféře, díky níž „Za zdmi“ výborně funguje i dnes, šest let po svém vydání (vážně – zrovna jsem to album poslouchal a i takhle s odstupem je to paráda). Nemám sebemenší důvod jakkoliv popírat, že jsem doufal v to, že „Engulfed by Firestorm“ bude v téhle cestě pokračovat a že, pokud možno, svého předchůdce v kvalitách přinejmenším dorovná. Bohužel se tak ale nestalo – a to ani u jednoho z obou přání.

Jedna ze zásadních věcí, co mi na „Engulfed by Firestorm“ vadí, je to, že se zde Sator Marte jaksi zbavili toho, díky čemu „Za zdmi“ bodovalo – ta tam je ona silná atmosféra, onen tlak minulého počinu a jeho misantropická nálada se vytratily. Co do tématiky sice skupina zůstala stále na svém, a ačkoliv jsem texty k novince nečetl, válečná stylizace je myslím stále docela zjevná. Tentokrát ji ovšem Sator Marte pojali docela jiným způsobem než posledně a zvolili spíše agresivnější přístup a povětšinou vyšší tempo, které vcelku pravidelně pročísne pasáž ve středním tempu a s chytlavými kytarovými riffy.

Na jednu stranu – proč vlastně ne. Jakkoliv deska rozhodně působí dravějším a agresivnějším dojmem, není to zase nezřízená klepačka a už jen z těch momentů ve středních rychlostech je znát, že tu byla snaha neskládat to bezmyšlenkovitě. To však z „Engulfed by Firestorm“ nedělá nijak zázračnou nahrávku, ale jen album, které docela příjemně ubíhá a (ostatně už jen díky svému švihu a hrací době 33 minut) se poslouchá dobře, ale nic navíc. Jinými slovy, materiál na „Engulfed by Firestorm“ bohužel působí trochu obyčejně a vlastně i zaměnitelně se spoustou jiných blackmetalových smeček, což mi připadá jako škoda – obzvláště ve světle toho, jak Sator Marte zněli na předcházejícím albu…

Nicméně, abyste mě nechápali špatně, problém nevidím automaticky v tom, že „Engulfed by Firestorm“ zní trochu jinak (agresivněji) než za „Za zdmi“ a že má blíž spíše k debutu – sice nepopírám, že mi to přijde jako škoda, ale v pohodě bych s tím dokázal žít, kdyby ta placka byla super. Stejně tak mě trochu mrzí, že Sator Marte opustili mateřštinu a vůbec poprvé natočili materiál v anglickém jazyce – zvlášť když ty texty zpěvák Nav uměl podat tak, že mu slova byla rozumět, aniž by se vzdal extrémního vokálu.

Onen zásadní problém „Engulfed by Firestorm“ je jinde. Ve skutečnosti jsem jej pojmenoval v poslední větě jednoho z předešlých odstavců – jakkoliv je ta fošna v pohodě, tak prostě působí obyčejně. Nečinilo mi problém to poslouchat, ale jaksi nevidím důvod, proč bych se měl někdy v budoucnu vracet zrovna k tomuhle albu…


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.