Septicflesh - Communion

Septicflesh – Communion

Septicflesh - Communion
Země: Řecko
Žánr: symphonic death metal
Datum vydání: 17.3.2008
Label: Season of Mist

Tracklist:
01. Lovecraft’s Death
02. Anubis
03. Communion
04. Babel’s Gate
05. We, The Gods
06. Sunlight / Moonlight
07. Persepolis
08. Sangreal
09. Narcissus

Hodnocení: 9/10

Zbytek redakce hodnotí:
Seda – 7/10

Průměrné hodnocení: 8/10

Odkazy:
web / facebook / twitter / bandcamp

Že bych si střihnul recenzi na doposud poslední opus řeckých bohů Septicflesh, jsem přemýšlel už dlouho. A protože mě vycházející desky letošního prosince zajímají asi stejně jako volební práva kleštěných vrabců, je čas na dohánění restů. A že si „Communion“ prostor opravdu zaslouží, to mi věřte.

První kontakt s „Communion“ se rovná bombě do držky. Z reprobeden se na vás vyvalí totální chaos a tolik šíleností, že nebudete vědět, kde vám hlava stojí. Chaos je však jen zdánlivý, když totiž překonáte počáteční šok a do desky se pořádně ponoříte, objevíte, že nejenže má „Communion“ hlavu a patu, ale ta hlava má dokonce i mozek a obě paty jsou prosty jakýchkoliv genetických poruch. Septicflesh jsou schopni narvat do jedné skladby tolik nápadů, že by to normální kapele stačilo na celé album (no dobře, to možná přeháním, ale minimálně na pět songů ano), vždy to ale působí, že vědí, co a proč dělají.

Velmi výraznou složkou „Communion“ je orchestr, který desce dodává ten správný šmrnc a povyšuje již tak úžasnou hudbu někam do úplně jiné roviny. Obě složky, metalová i orchestrální, se vzájemně dokonale doplňují, přesto ale nikdy nebudete na pochybách, že posloucháte metalové album. Orchestrace jsou „jen“ tím správným kořením, oním pověstným „něčím navíc“, které dělí hudbu na dobrou a výjimečnou. A „Communion“ patří do té druhé sorty, to mi věřte. Jen třešničkou na dortu tak pro našince může být, že onen orchestr na albu je Filharmonický orchestr Praha a část „Communion“ tudíž vznikala v Praze. Abychom si ale nemazali med kolem huby, pánové symfoňáci přece jenom přehráli to, co jim kapela (konkrétně kytarista Christos Antoniou) poslala přepsané v notách. Nutno ale také poznamenat, že byli Septiflesh s prací českého orchestru nadmíru spokojeni a chystají se s ním spolupracovat i na další desce, jež by měla vyjít koncem příštího roku.

Pomalu se dostáváme k samotným skladbám. Možná to bude znít jako provařené klišé, ale co song, to skvost. Hned úvodní pocta slavnému spisovateli, „Lovecraft’s Death“, dává na frak všem pochybovačům, že by se comebackové „Communion“ (Septic Flesh se v roce 2003 rozpadli, aby roku 2007 opět obnovili činnost pod mírně obměněným názvem Septicflesh) nemělo vyrovnat starším počinům. Naopak právě „Communion“ je dosud jejich nejsilnějším počinem. Samotným songem pak vládne opravdu nervní atmosféra, podpořená například ničím neředěnou kombinací smyčců, dvoukopákové palby a growlingu, která se během skladbu vícekrát objeví.

Mezi absolutní pecky patří jistojistě i trojice písní „Communion“, „Babel’s Gate“ a „We, The Gods“. Například hned tu první zmiňovanou neuvěřitelně táhnou dopředu bohaté orchestrace a zabijácké tempo, které rozřízne až temný, atmosférický part, než se ale stačíte vzpamatovat, dostane vás další porce hutného death metalu (právě tuhle věc také můžete ochutnat i v živém podání na přítomném videu, snad vám dá ukázka alespoň jistou představu [zpětně nahrazeno jiným videem, pozn. 2016]). Tato trojice songů smete vše, co jí přijde do cesty, nikoliv však bezduchou rubanicí. Ačkoliv Septicflesh umí vyplodit i pěkně brutální kousky, jejich hudba má především myšlenku. Že ale kapela neselhává ani v pomalejších tempech, dokazují „Anubis“, „Sunlight/Moonlight“ nebo „Sangreal“. Co vám budu povídat, jedna velká nádhera okořeněná skvělým čistým hlasem druhého kytaristy Sotirise Vayenase v refrénech. To musíte slyšet!

I když od začátku recenze jenom chválím, stále ještě nenadešla ty chvíle s tím přestat. Před námi je totiž vrchol celé kolekce – majestátní kompozice „Persepolis“, pojednávající o zániku největšího města Perské říše. Uhrančivý a působivý kousek s lahůdkovým textem, který je však jen špičkou ledovce zvaného „Communion“. Skvělé, naprosto skvělé.

Recenzi rozhodně neberte jako dočasné pobláznění daným albem následované veřejnými výlevy. Desku již valím bratru dobré dva roky a stále mě nepřestává udivovat. Svým pojetím death metalu si Septicflesh v rámci žánru jen těžko hledají konkurenci. Jistá paralela by se dala najít snad s Poláky Behemoth v tom smyslu, že obě kapely vzaly death metal a povýšili ho na „něco víc“ (to, že pravěké počátky Behemoth jsou v black metalu, teď ponechme stranou). A že to celé zní až moc dokonale? Ano, zní, ale i to se občas stává!

„Burn this city to the ground
Take a torch and spread the fire
Persepolis / Now a pile of dust
A blackened carcass / A land of ash
Persepolis / You lost your crown
Persepolis / Burned to the ground
Consumed by hate / Ablaze by pride
Persepolis / Naked as the sand“
(Persepolis)


9 komentářů u „Septicflesh – Communion“

 1. Mohl bych se zeptat, proč se přestává hodnotit procenty, zvlášť když se nedávno zavedla ta tabulka? :-?

  1. Důvod je jednoduchej – jak se časem ukázalo, ne všem členům redakce ten systém úplně vyhovoval (už když se to zavádělo, tak k tomu měl někdo menší výhrady), tak sme se nakonec domluvili na něčem, co vyhovuje všem. Nicméně pořád platí, že například album s hodnocením 6 považujeme za dobrý a nadprůměrný :-)

 2. Jestli procenta nebo cisla je snad uplne jedno ne? Kdyz chces procenta, tak si vem ze 10 bodu je 100%, takže napr. 9/10 je 90%

 3. Ty procenta jsou zabité – u hudby určitě, hudební hodnocení by mělo být co nejjednodušší – není to jako u her, kde můžeš vystihnout faktické bugy a nedokonalosti. To, co u hudby jeden považuje za zhovadilost, jiný miluje. Proto zjednodušení hodnocení – hlavní je textová recenze, číslo na konci má pouze demonstrovat, zda-li se jedná o desku prachbídnou, průměrnou nebo poslouchatelnou. :)

 4. pěkná recenze, tuhle desku poslouchám fakt pořád ode mě má 10/10. jen taková drobnost, je omyl že by po znovu-oživení zkrátili název o tu mezeru, je to prostě jenom změna loga, jejich název je pořád Septic Flesh

  1. Ono to je s tim jménem takový zmatený, jednou to je psaný tak a podruhý zase jinak. Já mám doma limitovanou verzi a na boku digipacku je psaný Septic Flesh, na přední straně zase Septicflesh, v bookletu je taky Septicflesh. Když zase podíváš na oficiální stránky, jednou tam taky mají psaný Septicflesh a o kousek dál Septic Flesh. Na stránkách labelu sou prezentovaný znovu jako Septicflesh. Aby se v tom prase vyznalo… Já osobně sem byl ale vždycky přesvědčenej, že ke změně názvu opravdu došlo :-)

 5. Už se ani nepamatuju, v jaké souvislosti jsem se se Septicflesh před (asi) dvěma roky setkal. Tehdy jsem byl asi dost divnej, páč mě to moc nebralo.
  Kdežto nyní jakoby se karta obrátila. A na té špičce, “Persepolis”, se teda rozhodně shodujem :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.